ارتودنسی کاموفلاژ

کاموفلاژ در ارتودنسی به عنوان اجرای یک گزینه‌ی درمانی کمتر تهاجمی در بیماران مبتلا به مشکل شدید جهت دستیابی به نتایج مطلوب در محدودیت فیزیولوژیکی است و ممکن است به اصلاح مشکلات واقعی موجود در بیمار نپردازد. هدف از کاموفلاژ پنهان کردن تناسب‌های اسکلتی غیر قابل قبول با تغییر موقعیت دندان‌ها در فک از طریق درمان ارتودنسی است بطوری که نامرتبی دندان‌ها به وضعیت قابل قبولی برسد و صورت ظاهر زیبایی داشته باشد. جابه‌جایی دندان‌ها مانند به عقب کشیدن دندان‌های پیشین بیرون زده اغلب کاموفلاژ نامیده می‌شود. کاموفلاژ حاکی از آن است که تغییر موقعیت دندان‌ها تاثیر مطلوب یا حداقل غیر مخربی بر زیبایی صورت می‌گذارد.

ارتودنسی کاموفلاژ

ارتودنسی کاموفلاژ (جبرانی ) به عنوان یک گزینه درمانی این امکان را به شما می دهد که  در صورتی که ناهنجاری های  اسکلتی  شما خفیف تا متوسط باشد و شما  قصد انجام ارتودنسی بدون جراحی را داشته باشید برای در مان ناهنجاری ها از ارتودنسی کامفولاژ استفاده کنید. این گزینه درمانی را بطور معمول افرادی انتخاب می کنند که سنین نوجوانی را پشت سر گذاشته اند و می خواهند روابط دندانی مناسب و به هنجاری داشته باشند.

ارتودنسی کاموفلاژ

چرا ارتودنسی کامفولاژ؟

در اغلب موارد نیاز به ارتودنسی ریشه ژنتیکی دارد و باعث می شود که الگوی جفت شدن دندان ها غیر طبیعی و ناهنجار شوند، ارتودنسی کامفولاژ دلایل متفاوتی دارد که عبارت اند از:

 • انحراف
 • جابجایی
 • تنگی
 • جلو عقب بودن فک

انواع ارتودنسی کامفولاژ

ارتودنسی کامفولاژ چند نوع دارند که عبارت اند از:

 • کاموفلاژ کلاس ۲
 • کاموفلاژ کلاس ۳
 • کاموفلاژ عدم تقارن
 • کاموفلاژ اپن بایت اسکلتی

ارتودنسی کامفولاژ روی چه مواردی تاثیر دارد؟

موادی که تحت تاثیر ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی اصلاح می‌شوند عبارت اند از:

 • عارضه تنگی فک پایین یا بالا
 • جلوزدگی و جلو بودن فک پایین یا بالا
 • عقب ماندگی فک پایین یا بالا
 • بهبود انحراف فک با اعمال روش‌های موثر
 • کم یا زیاد کردن ارتفاع صورت

برای ارتودنسی کامفولاژ کشیدن دندان ضروری است؟

این عمل اوصولا در ردیف دندان‌های بالایی برای رفع جلوزدگی دندان‌های پیش (Incisor) صورت می‌گیرد. برای انجام این کار برای ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی چهار دندان ابتدایی آسیای کوچک خارج می‌شوند. این کار برای فراهم آوردن فضای لازم جهت حرکت و به عقب راندن دندان‌های ردیف جلو است، این راهکار برای رفع فاصله افقی بین دندان‌های فک بالا و پایین در نظر گرفته می‌شود. با این تکنیک به مرور زمان جلوزدگی فک بالایی دیگر به چشم نمی‌آید.

ارتودنسی کامفولاژ برای چه مشکلاتی مناسب است؟

عدم تقارن فک پایین گروه خاصی از ناهنجاری های فک است، آنها در مرحله جنینی و همچنین در مراحل پس از زایمان، در طول دوره های رشد عمومی یا، گاهی اوقات، پس از اتمام دوره رشد ایجاد می شوند. اینها می توانند به دلیل رشد بیش از حد یک طرف فک (نیمه فک) ، رشد بیش از حد طرف دیگر یا ترکیبی از هر دو باشد. تشعشع تشخیص این موارد یک روش بسیار پیچیده است. نواحی مبتلا می توانند کندیل، گردن، بدن و همچنین راموس فک پایین باشند. بیمار به دلیل عدم تقارن واضح صورت همراه با انحراف فک پایین ، مال اکلوژن و در برخی موارد علائم TMJ ، مرتبا در خدمات ارتودنسی شرکت می کند، این نقایص به طور معمول در دهه دوم و سوم زندگی بیمار تشخیص داده می شود.

بهترن برنامه درمانی

پس از مشخص شدن مشکل دندان و صورت ، باید تصمیم مهمی در مورد بهترین برنامه درمانی گرفته شود. این به این دلیل است که عدم تقارن اسکلتی آشکار درگیر است و بنابراین ، درمان ارتودنسی ، به خودی خود ، مشکل اساسی را به طور کامل برطرف نخواهد کرد.

چند امکان درمانی وجود دارد؟ 

دو امکان درمانی وجود دارد که باید قبل از انجام اقدامات به روشنی برای بیمار توضیح داده شود که عبارت اند از:·         اصلاح ارتودنسی جراحی مشکل با استئوتومی راموس فک پایین، برای اصلاح عدم تقارن صورت·         جبران عدم تقارن با کمک درمان ارتودنسی کامفولاژ که مال اکلوژن را اصلاح می کند و همچنین نقایص استخوانی را قابل قبول می کند.  این روش دوم ممکن است زیبایی صورت را بهبود بخشد، یا حداقل این مسئله را تشدید نخواهد کرد. برخی از عواملی که بیماران ترجیح می دهند درمان ارتودنسی کامفولاژ را به جراحی ترجیح می دهند، ثبات طولانی مدت و همچنین سود و خطر است.

مزیت ارتودنسی 

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که دندان ها و فک هایی را که به طور نامناسب قرار گرفته اند اصلاح می کند. تمیز نگه داشتن دندان های کج و دندانی که به درستی کنار هم قرار نگرفته اند ، به دلیل پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال در معرض خطر زود از دست دادن قرار دارند و باعث ایجاد استرس اضافی در عضلات جویدنی می شوند که می تواند منجر به سردرد ، سندرم TMJ و گردن می شود. درد شانه و کمر، دندان هایی که کج هستند یا در جای مناسب قرار ندارند نیز می توانند ظاهر فرد را از بین ببرند و اعتماد بنفس فرد را کاهش دهد.  

ارتودنسی کاموفلاژ

روش درمان کامفولاژ 

در روش ارتودنسی کاموفلاژ بدون کشیدن دندان ها صورت‎ می‏‎گیرد. کشیدن دندان در ارتودنسی با دو هدف، تأمین فضای ردیف کردن دندان های نامرتب و جبران ناهنجاری‎ها‎ی فکی انجام‎ می‏‎شود؛ از این رو برای عقب کشیدن دندان هایی که رو به جلو هستند و یا جلو کشیدن دندان های عقب رفته، نیازی به کشیدن دندان نخواهد بود.

هزینه ارتودنسی کاموفلاژ

هزینه ارتودنسی کامفولاژ  بسته به شدت مشکلات دندان ها و هم چنین نظر متخصص و مکان کلینیک متفاوت است که این هزینه می تواند هم به صورت نقدی و هم اقساطی توسط بیمار پرداخت شود. هزنه ی ارتودنسی به مولفه های بساری بستگی دارد.

در کاموفلاژ کدام دندان ها جابه جا می شوند؟

برای ایجاد یک فضای مناسب جهت اصلاح رابطه دندان‌های آسیاب درگیر در عارضه ناهنجاری فک در افراد در روش ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی می‌توان به این شیوه عمل کرد. دندان های آسیاب (molar) بالایی را برای ایجاد فضای مطلوب به صورت پشتی جابجا کرد. این جابجایی باعث می شود که فضای لازم برای دندان های دیگر که باید جمع شوند، فراهم شود و رابطه دندان های آسیاب نیز اصلاح شود، دندان های آسیاب بالا روی دندان های آسیاب پایین قرار می گیرند.