بریس ها می توانند به تحولاتی چشمگیر و گاه تغییر دهنده زندگی دست یابند؛ با این حال، آن ها رفع سریع نیستند. درمان ارتودنسی متداول با بریس های ثابت معمولا 12-18 ماه طول می کشد، گاهی بیشتر هم طول می کشد. این شامل صاف کردن دندان های جلو و عقب است. اما در این مقاله ارتودنسی کوتاه مدت معرفی می شود، که در زمان کم باعث رفع ناهنجاری های دندان می شود.

ارتودنسی کوتاه مدت 

ارتودنسی کوتاه مدت اصطلاحی نسبتا جدید است که عموما در مورد درمان های ارتودنسی بکار می رود، بنا به هر دلیلی با دوره سنتی ارتودنسی کامل متفاوت است. همچنین می توان آن را به عنوان ارتودنسی کوتاه مدت یا ارتودنسی زیبایی توصیف کرد، اما همچنین می توان بیشتر آن را به عنوان ارتودنسی متمرکز بر بیمار دید، زیرا هدف آن این است که بیشتر بر نیازها و خواسته های بیمار تمرکز کند، نه اهداف ایدئولوژیک بیمار. 

ارتودنسی کوتاه مدت

ارتودنسی بر کدام دندان ها اثر می گذارد ؟

به طور کلی، دندان هایی که در طی ارتودنسی کوتاه مدت درمان می شوند، دندان های جلو و کنار شما هستند و دندان های پشت به طور کلی در موقعیت اصلی خود باقی می مانند. هدف این است که دندان ها صاف و مرتب شوند، به همان روشی که در ارتودنسی کامل انجام می شود، در حالی که پذیرفته می شود که نتیجه، کاملا برای بیمار قابل قبول است، ممکن است با برخی از اهداف کامل تر حاصل از انجام  ارتودنسی کامل مطابقت نداشته باشد. ارتودنسی این کار را می توان با استفاده از براکت و سیم بر روی دندان انجام داد و لبخندهای شش ماهه همه نمونه هایی از سیستم هایی هستند که ممکن است برای این منظور استفاده شوند.

ارتودنسی کوتاه مدت چقدر طول می کشد ؟

همه این روش های درمانی معمولا برای بزرگسالانی است که می خواهند ظاهر دندان هایی را که مردم بیشتر از همه می بینند، مناسب باشند، اما خیلی نگران انتقال همه دندان ها به یک رابطه عالی با یکدیگر نیستند. مدت زمان ارتودنسی کوتاه مدت معمولا 6 تا 12 ماه است، در مقایسه با شاید دو برابر برای درمان های معمول.

مزیت های ارتودنسی کوتاه مدت

اخیرا، در راستای حرکت عمومی دندانپزشکی به سمت درمان های کم تهاجم، اکنون به طور کلی تشخیص داده شده است که تلاش برای حفظ سلامت بافت دندان تا حد ممکن مطلوب است؛ به همین ترتیب، اکنون انتقال این دندان های شلوغ بسیار مناسب تر است، این رویکرد جدید همراه با غیر سفید شدن دندان های تهاجمی به طور مکرر به ما امکان می دهد تا در زمان کمتری و با هزینه کمتری نسبت به گذشته به نتیجه مطلوبی که بیمار می خواست برسیم. همچنین ممکن است روکش یا تاج دندان بعد از درمان ارتودنسی مناسب باشد، اما همانطور که در این زمان دندان ها به یک تراز دلپذیر با یکدیگر منتقل شده اند، بنابراین حداقل آماده سازی یا حتی بدون آماده سازی لازم است، بنابراین ساختار دندان سالم حفظ می شود.

مهاربند های  کوتاه مدت بریس ها نیز ظاهرا  سریعتر شده اند و تقاضای فزاینده ای برای درمان های کوتاه مدت ارتودنسی وجود دارد که دندان ها در عرض چند ماه صاف می شوند. این وسایل شامل بریس های ثابت به رنگ دندان است، تراز کننده های واضح و مهاربندهای مقطعی که در پشت شش یا هشت دندان جلو متصل شده اند.

 بریس های کوتاه مدت

متأسفانه ، بدون شک ارتباط نادرستی با بیماران پیرامون درمان ارتودنسی کوتاه مدت صورت گرفته است و برخی از تبلیغات کاملا گمراه کننده است، بسیاری از این بریس ها سریعتر از بریس های ثابت دندان حرکت نمی کنند، سرعت حرکت دندان توسط عوامل بیولوژیکی تعیین می شود نه بریس، با بریس های کوتاه مدت به جای اینکه دندان های جلو و عقب خود را صاف کنید و نیش خود را اصلاح کنید، به راحتی دندان های جلوی شما را تراز می کنند؛ این لزوما چیز بدی نیست و بریس های کوتاه مدت می توانند انتخاب خوبی باشند اگر فقط نگران دندان های جلوی کج یا شلوغ باشید. مهم است که گزینه های خود را در نظر بگیرید و با توجه به آن انتخاب کنید.

آیا بریس های کوتاه مدت برای شما مناسب هستند؟ 

اگر به فکر ارتودنسی کوتاه مدت هستید ، توصیه می کنیم به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید که درمان متداول را نیز برای مشاوره ارائه دهد. آن ها می توانند جوانب مثبت و منفی هر گزینه را توضیح دهند و به شما کمک کنند مهاربندی را انتخاب کنید که بهترین نتیجه طولانی مدت را برای شما به ارمغان بیاورد، یعنی یک راه حل سفارشی به جای ارائه فقط یک محصول.

ارتودنسی کوتاه مدت

برخی افراد برای ارتودنسی کوتاه مدت مناسب نیستند

لقمه شما حین غذا خوردن ممکن است در ابتدا اولویت شما برای مراجعه به متخصص ارتودنسی  به نظر نرسد؛ با این وجود، دندان هایی که به درستی روی هم نیش نمی زنند، در بعضی موارد باعث مشکلاتی در غذا خوردن و حتی درد فک و سردرد می شوند. به طور بالقوه ممکن است پس از درمان فقط دندان های جلویی، نه تنها باعث بهبود نشود بلکه فقط گزش شما بدتر شود، همچنین توجه به این نکته مهم است که همه افراد برای درمان کوتاه مدت ارتودنسی مناسب نیستند، خصوصاً افرادی که دارای مشکلات پیچیده هستند.

این ارتودنسی می تواند بهترین گزینه برای انتخاب باشد؟ گاهی اوقات لازم است که درمان کوتاه مدت ارتودنسی با درمان های ترمیمی مانند باندینگ، کانتورینگ و روکش ترکیب شود تا نتیجه خوبی حاصل شود، با استفاده از بریس های معمولی، زمینه های بیشتری برای اصلاح موقعیت دندان های شما فراهم می شود تا ارتودنس کوتاه مدت، و از انجام اقدامات بعدی جلوگیری می شود. در سال های اخیر اقدامات قانونی مرتبط با درمان ارتودنسی کوتاه مدت افزایش یافته است، این عمدتا به دلیل درمان دندانپزشکان مشکلاتی است که از حد مهارت آن ها خارج است و تجربه عیب یابی موثر را ندارند.

در نهایت، ارتودنسی کوتاه مدت جای خود را دارد و معمولاً همیشه گزینه صحیح تری نسبت به روکش برای صاف کردن دندان است، فقط مطمئن شوید که یک پزشک بالینی با تجربه پیدا کرده اید، و همه خطرات و محدودیت های مربوط به درمان خود را درک می کنید.

بیشتر بخوانید: