ارتودنسی برای درمان ناهنجاری های فک و دندان و مرتب کردن دندان ها به کار می رود. دستگاه های ارتودنسی با اعمال فشار به دندان ها، به مرور آن ها را به جایگاه ایده آل مورد نظر  ارتودنتیست سوق می دهند. ارتودنتیست به هنگام انتخاب روش درمانی برای بیماران، عواملی چون شدت ناهنجاری فکی و دندانی، نوع آن و سن بیمار را لحاظ قرار می دهد و در نهایت بهترین روش درمانی را برای بیمار انتخاب خواهد کرد. امروزه ارتودنسی های جدید بسیاری وجود دارند که با توجه به ناهنجاری، مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقله شما را با ارتودنسی جدید، انواع آن و مزایای استفاده از آن آشنا می کنیم.

مزایای ارتودنسی جدید

رعایت بهداشت دهان و دندان در دندان هایی که دچار مشکل هستند دشوار است که با ارتودنسی می توان میزان بهداشت دهان و دندان را ارتقا داد؛ هم چنین ارتودنسی می تواند مشکلاتی مانند سردرد و مشکلات مفصل ـ گیجگاهی، مشکلات غذا خوردن و هضم آن ها و همینطور مشکلات مربوط به تکلم بیمار را برطرف سازد و در نهایت باعث اصلاح طرح لبخند بیمار نیز می شود.

 ارتودنسی جدید

انواع روش های درمانی ارتودنسی

درمان های ارتودنسی به منظور برطرف کردن ناهنجاری های فکی یا اصلاح دندان ها به کار می روند که هر کدام از این مشکلات روش درمانی مختص به خود را دارند. اگر میزان مشکلات و ناهنجاری های دندانی و فک بیمار شدید باشد، بیمار نیاز به جراحی نیز خواهد داشت.

 

انواع ارتودنسی جدید

امروزه برای درمان با ارتودنسی، از روش های جدید درمانی استفاده می شود که باعث شده است بسیاری از مشکلاتی که در حیطه دندانپزشکی وجود دارند با روند بهتری درمان شوند. برخی از آن ها عبارتند از:

  • ارتودنسی دیمون:

ارتودنسی دیمون یکی از جدیدترین روش های درمانی است. براکت های به کار رفته در این سیستم می توانند به صورت شفاف یا سرامیکی باشند. در این سیستم از یک مکانیسم خودکار استفاده شده است که سیم های ارتودنسی را بدون نیاز به لیگاتورها به براکت ها متصل می کند. مدت زمان درمان با این روش نسبت به ارتودنسی فلزی تا ۶ ماه کاهش یافته است. یکی از مزیت های مهم این سیستم این است که ارتودنتیست در این روش نیازی به کشیدن دندان ها ندارد.

تکنولوژی به کار رفته در این سیستم میزان فشار و اصطحکاک دندان ها را کاهش داده و درمان نیز در حین طی روند مناسب خود کارایی بیشتری دارد؛ همچنین بیمارانی که از ارتودنسی دیمون استفاده می کنند نسبت به ارتودنسی فلزی درد کمتری را احساس می کنند.

  • ارتودنسی لینگوال:

ارتودنسی لینگوال یکی از روش های درمانی است که براکت ها به صورت سفارشی ساخته می شوند و در پشت دندان ها و سمت زبان قرار می گیرند. این خود یک ارتودنسی نامرئی است که براکت ها بدون آنکه دیده شوند، باعث حرکت دندان ها و صاف شدن آنها می شوند.

  • ارتودنسی اینویزیلاین:

پلاک های ارتودنسی اینویزیلاین شفاف و بی رنگ هستند و برای افرادی که از دیده شدن لوازم ارتودنسی بر دندان هایشان ناراضی هستند مناسب است. این پلاک ها باید هر ۲ هفته یکبار تعویض شوند؛ سپس ست جدید جایگزین ست قبلی می شود. این روند تا پایان دوره درمانی ادامه دارد . استفاده از این پلاک ها راحت تر است؛ زیرا این پلاک ها متحرک هستند و بیمار می تواند پلاک ها را در هنگام غذا خوردن، مسواک زدن از دهان خود خارج نماید.

بیمار باید این پلاک ها باید ۲۲ ساعت در شبانه روز مورد استفاده قرار دهد و چون در این سیستم از فلز و سیم استفاده نشده است هیچگونه زخم و اسکاری در دهان ایجاد نمی کند.

  • مینی اسکرو:

مینی اسکرو یک ابزار پیچی شکل است که با قرارگرفتن در استخوان فک باعث حرکت دندان ها و قرارگیری آنها در یک موقعیت صحیح و درست می شود. این روش زمانی به کار می رود که ارتودنتیست بخواهد یک یا چند دندان را بدون حرکت و جا به جایی دندان های دیگر در دهان حرکت بدهد. از مینی اسکرو می توان برای بستن فضای بین دندان ها، درمان اپن بایت، صاف کردن دندان ها، برطرف کردن انحرافات و چرخش هایی که دندان ها دارند استفاده کرد.

قبل از کارگذاری مینی اسکرو به عکس های رادیوگرافی نیاز است. هنگام کارگذاری مینی اسکرو، ارتودنتیست با بی حسی موضعی این وسیله را در استخوان فک قرار می دهد. این روش باعث شده است که بسیاری از ناهنجاری های فکی بدون نیاز به جراحی فک درمان شوند. مینی اسکرو بعد از پایان درمان توسط ارتودنتیست برداشته می شود.

 ارتودنسی جدید

  • سیستم پیشرفته طراحی لبخند:

امروزه از نرم‌افزار طراحی سه ‌بعدی برای طراحی لبخند بیماران استفاده می‌ شود. این نرم افزارها از ویژگی‌ های چهره و دندان بیمار به‌ عنوان راهنما بهره می‌گیرند؛ در نتیجه افراد می توانند نتیجه نهایی شبیه‌ سازی‌ شده لبخند خود را بعد از انجام ارتودنسی ببینند؛ همچنین با استفاده از این نرم ‌افزار می‌ توان مدل‌های سه ‌بعدی از ساختار دندان ها ساخت و براکت ها و سیم‌ها را بر اساس نیازهای هر بیمار به صورت سفارشی طراحی کرد.

  • سیم های نیکل تیتانیوم:

سیم های ارتودنسی سنتی از جنس فولاد ضد زنگ بودند، اما امروزه از سیم های نیکل تیتانیوم استفاده می شود که نسبت به سیم های فولادی انعطاف پذیری بیشتری دارند و امکان حرکت دندان ها را با سرعت بالاتری مهیا می سازند.

  • ارتودنسی بدون محدودیت سنی:

در گذشته افرادی که سن بالایی داشتند نمی توانستند از روش های درمانی ارتودنسی استفاده کنند، اما امروزه یکی از شروط اساسی برای انجام ارتودنسی داشتن لثه های سالم است و دیگر هیچگونه محدودیت سنی برای درمان وجود ندارد.

  • Propel:

Propel دستگاهی است که باعث کوتاه شدن زمان درمان می شود. این دستگاه با تحریک ساختار استخوانی اطراف دندان باعث می شود که دندان‌ها به ‌درستی به سمت جایگاه صحیح خود حرکت کنند.

بیشتر بخوانید :