ارتودنسی با کشیدن دندان تمام دندانپزشکان و ارتودنتیست ها برای درمان مشکلات دهانی و دندانی شما توسط درمان ارتودنسی، یک هدف اصلی دارند و آن هم نگه داشتن تمام دندان ‌های طبیعی شما و همینطور حفظ سلامت آن ها برای مدت زمان زیاد است. با این حال مواقعی هم وجود دارد که کشیدن دندان به نفع شما می باشد. این امر دلایل مختلفی ممکن است برایش وجود داشته باشد.

اگر شما دندانی داشته باشید که در اثر ضربه خوردگی و پوسیدگی به شدت آسیب دیده باشد و یا یک دندان عقل نهفته داشته باشید، ممکن است بعداً برایتان دردسرساز شود. یا حتی اگر در سن نوجوانی هستید و به زودی تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرید، ممکن است فضای ناچیزی برای دندان هایتان در فک تان وجود داشته باشد که این هم یکی از دلایلی است که ارتودنسی با کشیدن دندان در آن صورت می گیرد.

به طور کلی به هر دلیلی که باشد، کشیدن دندان در روال عادی درمان ارتودنسی قرار نمی گیرد. مگر اینکه بسیار ضروری باشد. اینکه جراحی کشیدن دندان چقدر ساده باشد، به محل قرار گیری دندان در دهان و شکل ریشه آن بستگی دارد. به عنوان مثال ارتودنسی با کشیدن دندان جلو که یک ریشه مستقیم دارد ساده تر از دندان های عقبی با چندین ریشه است. این امر به ویژه هنگامی صدق می کند که دندان مولر یا دندان عقل باشد و رویش آن به صورت کامل انجام نشده باشد.

کشیدن دندان در درمان ارتودنسی

شما باید بدانید که کشیدن دندان اصلاً ترسناک نیست و باید این را به خاطر داشته باشید که اگر در درمان ناهنجاری های دندانتان، ارتودنسی با کشیدن دندان تجویز می شود حتما دلیلی دارد که در ادامه باعث می شود که شکل قرار گیری دندان های شما بهتر انجام شود و سریعتر طول درمان تان به پایان برسد.

دلایل استخراج دندان در ارتودنسی

همانطور که ذکر شد دلایل مختلفی برای کشیدن دندان وجود دارد که عبارتند از:

 1. دندان ترک خورده، تروما یا بیماری:

  در هر دو حالت که اعلام شد می توان به روش های مختلفی دندان را نجات داد. دندان آسیب دیده ممکن است به یک تاج یا پوشش کامل و یا درمان کانال ریشه یا تمامی آن ها نیاز داشته باشد؛ اما گاهی اوقات این روش ها برای عملکرد خوب و بازیابی ظاهر خوب دندان‌ ها کافی نیستند و بهتر است دندان را برداشته شود و یا با یک ایمپلنت دندان قوی و واقعی آن را جایگزین کرد.

 2. شلوغ بودن دندان ها در لثه:

  در درمان ارتودنسی که از بیشترین مواردی که باعث می شود ارتودنسی با کشیدن دندان انجام شود، شلوغ بودن فضای فک می باشد. پس از باز شدن فضای کافی از طریق کشیدن دندان، می شود دندان ‌های باقیمانده را به درستی تراز کرد. دندان هایی که بیشتر به دلایل ارتودنسی برداشته می‌شوند اولین دندان های پیش هستند که دقیقاً در کنار چشم قرار دارند.

 3. دندان عقل نهفته:

  دندان عقل نهفته یکی از مواردی است که می‌تواند در طی درمان ارتودنسی باعث ایجاد مشکل شود که باید قبل از انجام درمان به خوبی لثه و بافت آن از طرق مختلف معاینه شوند. اگر دندان عقل نهفته وجود داشته باشد، ابتدا باید آن را خارج کرد که برای این کار به جراحی نیاز است.

مراحل برداشتن دندان

در ارتودنسی با کشیدن دندان مراحل برداشتن دندان به شکل زیر است:

 1. اولین مرحله در هر استخراج، معاینه رادیوگرافی که به آن عکسبرداری با اشعه ایکس هم گفته می‌شود می باشد که برای ارزیابی موقعیت ریشه دندان و وضعیت استخوان اطراف آن است. این کار اجازه می‌دهد تا هرگونه عارضه احتمالی پیش ‌بینی شود. همچنین برای تشخیص این که شما به اندازه کافی برای درمان ارتودنسی در سلامت به سر می ‌برید هم کاربرد دارد.
 2. کشیدن دندان معمولاً با بی حسی موضعی انجام می‌شود که باعث بی حس شدن دندان ها شده و در حین خارج کردن دندان از استخوان فک، درد حس نمی شود. همچنین پس از برداشتن دندان ممکن است داروهای آرام بخش تجویز شود و معمولاً به صورت قرص استفاده می‌شوند.

مواردی وجود دارد که ممکن است متخصص ارتودنسی برای انجام دادن درمان ارتودنسی با کشیدن دندان به آن توجه کند. یک دندانپزشک محافظه کار تنها در مواردی توصیه می‌کند که استخراج، برای یک درمان موفقیت آمیز ارتودنسی کاملاً ضروری باشد. برخی از رایج ترین دلایل استخراج دندان برای ارتودنسی با کشیدن دندان عبارتند از:

 • وقتی دندان انقدر آسیب دیده یا ناسالم است که نمی توان آن را با درمان کانال ریشه نجات داد که در این صورت دندان ضعیف در برابر فشار وارد شده توسط بریسها مقاومت نخواهند کرد.
 • هنگامی که دندان ها بیش از حد شلوغ هستند و برداشتن یکی از آن ها فضای بیشتری برای گسترش دندان های شلوغ در لثه ایجاد می کند.
 • برای اوربایت شدید که زمانی اتفاق می افتد که دندان های بالایی بیش از حد روی دندان های پایینی قرار می‌گیرند. استخراج دندان در این مورد می‌تواند به اصلاح عدم انطباق بدون نیاز به جراحی کمک کند.

چه چیزی از استخراج دندان در ارتودنسی انتظار می رود

اگر دندان سالم باشد و کاملاً از خط لثه خارج شده باشد، معمولاً می توان آن را با یک کشیدن ساده خارج کرد. دندانپزشک شما از ابزاری مانند فورسپس استفاده می کند تا دندان را به تدریج به جلو و عقب خم کرده تا زمانی که لق شود و در نهایت از پایه خارج شود. یک استخراج ساده با بی حسی موضعی انجام می شود تا اطمینان حاصل کنید که شما اصلاً چیزی احساس نمی کنید. در این مورد بهبودی سریع است زیرا نیازی به بخیه نیست.

برای دندانی که شکسته، آسیب دیده یا تحت تأثیر قرار گرفته باشد تا حدی که در زیر خط لثه از بین رفته یا گیر افتاده باشد، کشیدن دندان با جراحی ضروری است. دندانپزشک یا جراح دهان شما لثه ها را باز کرده و دندان را قطعه قطعه می کند. سپس با بخیه لثه ها را می بندند. بهبودی پس از این نوع استخراج طولانی تر از یک کشیدن دندان ساده است.

همچنین قبل از قرار دادن مهاربندهای ارتودنسی، باید منتظر بمانید تا شما کاملاً از استخراج بهبود یابید. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا شما آماده شروع درمان شوید.