ارتودنسی بدون سیم یکی دیگر از گزینه های درمانی است که برای درست کردن دندان ها ی کج و نامرتب استفاده می شود. اولین چیزی که هنگام ذکر ارتودنسی به ذهن خطور می کند ارتودنسی فلزی معمولی است که برخی از افراد با شکل ظاهری و رنگ آن مشکل دارند . به این دلیل که لبخندشان را زشت می کند. ارتودنسی بدون سیم، یک راه حل خوبی است که برای تنظیم و صاف کردن دندان ها و غلبه بر نقص و ظاهر شرم آور ارتودنسی معمولی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

دلیل استفاده از ارتودنسی نامرئی

دلیل این امر این است که برخی افراد به دلیل اینکه تمایل ندارند ظاهر ارتودنسی شان مشخص شود، از این روش درمانی استفاده می کنند. ارتودنسی معمولی فلزی، احساس خجالت در فرد به وجود می آورد و در برخی موارد می تواند منجر به این شود که فرد در مکان های عمومی و شلوغ نتواند لبخند بزند. همچنین با افزایش سن، احساس خجالت در حضور در مکان های عمومی، رویدادهای اجتماعی و گاهی اوقات در همان محل کار افزایش می یابد.

 

ارتودنسی بدون سیم یا ارتودنسی شفاف چیست؟

ارتودنسی بدون سیم یا ارتودنسی نامرئی، نوعی درمان برای دندان های نامرتب است و می تواند مشکلات دندانی نظیر دندان های کج، ناهماهنگ و فاصله دار را مرتب کند و آنها را به یک ردیف دندان زیبا با ظاهر طبیعی تبدیل کند تا شما بتوانید اعتماد به نفس خود را در هنگام لبخند بدست بیاورید.

بزرگترین تفاوت ارتودنسی بدون سیم نسبت به ارتودنسی معمولی این است که به هیچ عنوان دیده نمی شود، به طوری که گاهی اوقات هیچکسی متوجه آن نمی شود.

 

قیمت ارتودنسی بدون سیم

مطمئناً قیمت ارتودنسی بدون سیم با توجه به کیفیت، شکل و اندازه آن متفاوت است و همچنین با توجه به پزشکی که با آن صحبت کرده اید و قصد معالجه شما را دارد و جایی که قصد تهیه بریس های خود را دارید متفاوت است.

ارتودنسی بدون سیم

برخی از افراد به استفاده از بریس های مخلوط روی می آورند. به طوری که ارتودنسی شفاف فقط روی دندان های جلویی انجام می شود و بریس های فلزی برای پوشاندن بقیه دندان ها که دیده نمی شوند استفاده می شود و تا حدودی هزینه کل را کاهش می دهد.

آخرین و پرطرفدارترین نوع ارتودنسی، Invisalign است که در لیست ارتودنسی بدون سیم  قرار می گیرد؛ اما به دلیل عوامل مختلفی از جمله استفاده از فن آوری های رایانه ای، عمدتاً این نوع ارتودنسی، گرانترین نوع نسبت به ارتودنسی های مختلف دیگر است.

 

کاندیداهای مناسب برای ارتودنسی بدون سیم

بهترین کاندیدای ارتودنسی بدون سیم، نوجوانان و بزرگسالان دارای مشکلات دندانی جزئی یا متوسط ​هستند که قطعاً به بریس نیاز دارند که رایج ترین این مشکلات عبارتند از:

 • مشكلات گاز گرفتن و فشار آوردن بر روي دندان ها كه بايد در حد طبيعي باشد
 • شلوغی دندان هایی که خیلی به یکدیگر نزدیک هستند که همین شلوغی باعث تغییر موقعیت و تراز غیر طبیعی آن ها می شود
 • دندان هایی که با همدیگر فاصله زیادی دارند
 • دندان های کج و نامنظم

استفاده از ارتودنسی بدون سیم برای کودکان توصیه نمی شود و اغلب فرم ارتودنسی شفاف با ارتودنسی طبیعی برای آنها متفاوت نیست، همه آنها دارای یک نتیجه هستند.

مطمئناً مهمترین ویژگی یک کاندید ارتودنسی این است که او دهانی سالم داشته باشد و از هیچ مشکل، عفونت یا پوسیدگی در دندانش رنج نبرد.

 

بعد از ارتودنسی بدون سیم

 • نتایج هر نوع بریسی فوری نیست و دوره درمان به طور کلی به نوع ارتودنسی بدون سیم و وضعیت دندان های شما بستگی دارد . دوره استفاده از ارتودنسی بین 18 ماه یا 30 ماه می باشد.
 • شما باید یک بار در ماه یا 6 هفته به طور دوره ای به پزشک مراجعه کنید و ارتودنسی را تعویض کنید تا اثربخشی بیشتری داشته باشد.
 • ارتودنسی بدون سیم، برای تمیز نگه داشته شدن و جلوگیری از تجمع غذا و باکتری در لابلای آن، نیاز به مراقبت ویژه ای دارد و در نتیجه مشکلات بیشتری ایجاد می کند. برخی از انواع ارتدونسی بدون سیم قابل جابجایی هستند و می توان آنها را در خانه برای تمیز کردن از دهان جدا کرد.
 • اغلب نوع مخفی ارتودنسی بی سیم، نیاز به استفاده از انواع خاصی از محلول های استریل دارد که هزینه بالایی دارند، بنابراین قبل از شروع انجام آن این اطلاعات را هنگام محاسبه بودجه در نظر داشته باشید.

 

 نصب ارتودنسی بدون سیم

اتصالات ارتودنسی یک روال ساده و معمول دارد که دارای مراحل مختلفی است که عبارت اند از:

 1. قسمت اول، شامل بررسی دندان های شما و اطمینان از سلامت و ایمنی آن ها یا درمان هرگونه پوسیدگی یا مشکل قبل از شروع ارتدونسی است.
 2. می توانید تصمیم بگیرید که کدام نوع ارتودنسی بدون سیم مناسب شما هستند.
 3. پزشک یک عکسبرداری پزشکی سه بعدی از دندان ها و فک شما می گیرد و شکل ارتودنسی مناسب را تعیین می کند.
 4. اطلاعات را پس از آن به یک آزمایشگاه تخصصی ارسال می کند تا ارتودنسی بدون سیم مناسب را برای شما تولید کند.

غالباً پس از مدت كوتاهی آزمایشگاه نمونه آزمایشی ارتودنسی را برای شما ارسال می كند که به پزشك كمك می كند تا آن را امتحان كند و هرگونه تغییرات لازم را برای به دست آوردن ارزیابی نهایی مورد نظر انجام دهد.

انواع ارتدونسی بدون سیم نامرئی

ارتودنسی های نامرئی عبارتند از:

1 – ارتودنسی سرامیکی شفاف

این نوع ارتودنسی ساده ترین و منظم ترین نوع ارتودنسی بدون سیم است و دلیل آن این است که بسیار شبیه به بریس های فلزی معمولی است، با این تفاوت که مزیت آن این است که بجای استفاده از رنگ فلز تیره، رنگ سرامیکی با رنگ عاجی که بسیار نزدیک به رنگ دندان های طبیعی شما است ساخته  می شود.

در این مورد، تشخیص این نوع  بریس از دور برای مخاطبان شما دشوار است مگر اینکه از فاصله بسیار نزدیک که قابل مشاهده است آن را ببینند.

2 – ارتودنسی شفاف INVISALIGN

این نوع ارتودنسی بدون سیم علاوه بر گرانتر بودن، یکی از مهمترین و موثرترین و شفاف ترین انواع ارتدونسی است.

ارتودنسی بدون سیم

بزرگترین مزیت ارتودنسی شفاف این است که به راحتی در خانه نصب و برداشته می شود. زیرا یک قالب پلاستیکی شفاف است که مطابق با شکل دندان شما ساخته شده و هر زمان که بخواهید، می توانید آن را به عنوان روکش، روی دندان خود بگذارید.

3 – ارتدونسی نامرئی

این نوع ارتودنسی شفاف در نظر گرفته نمی شود؛ اما می توان آن را به لیست افزود. زیرا یکی از انواع ارتودنسی است که قابل مشاهده نیست.

دلیل اصلی این امر این است که پزشک به جای دندان خارجی، ارتودنسی کاملاً طبیعی را در قسمت داخلی دندان قرار می دهد و بنابراین دندان های شما کاملاً طبیعی به نظر می رسند و ارتودنسی در حین قرار دادن آن در داخل دهان، دیده نمی شود. زیرا آن را بطور کامل در داخل دهان قرار می دهند. هزینه آن نیز زیاد است زیرا به بسیاری از فناوری های رایانه ای بستگی دارد تا بهترین تناسب را برای شما ایجاد کند.