ارتودنسی تک دندان

انواع اصلی بریس کدامند؟

بریس ها به دو نوع بریس متحرک و بریس ثابت تقسیم می شود.

اول، بریس های متحرک:

ارتودنسی متحرکی که بیمار به راحتی و با دستورالعمل های بسیار ساده از دندانپزشک می تواند خودش آنرا نصب و جدا کند.

اما این مزیت بریس های متحرک که نصب و استخراج آن آسان است، همزمان دارای عیب بزرگی هم است که مدت زمان لازم برای رسید به هدف مورد نظر یعنی صاف شدن دندانها و بهترین نتیجه (به طور متوسط ​​از دو ماه تا 28 ماه بسته به وضعیت دندان ها) طول میکشد.

انواع بریس متحرک

ارتودنسی متحرک شامل انواع مختلفی از بریس ها است، مانند ارتودنسی شفاف، که بیشتر اوقات از پلاستیک ساخته می شود و تقریباً نامرئی بودن آن مشخص است، به این معنی که نمی توان متوجه شد که فرد برای صاف کردن دندان های خود از بریس های شفاف استفاده کرده است زیرا دندان ها بسیار طبیعی ظاهر می شوند و درجه رنگ آن نزدیک به رنگ اصلی دندان ها است همچنین دارای انعطاف پذیری زیادی هستند.

متاسفانه بریس های متحرک برای برخی که دارای بیماری های دهان و دندان مانند التهاب لثه و پوسیدگی دندان هستند مناسب نیستند. در نتیجه، دندانپزشک قبل از نصب بریس های شفاف، ابتدا مشکلات دندانپزشکی را درمان می کند.

ارتودنسی تک دندان

درمان ارتودنسی از چه زمانی شروع می شود؟

این مسئله به نوع مشکل ارتودنسی مربوط می شود. برخی از مشکلات به محض تشخیص توسط متخصص ارتودنسی تک دندان نیاز به مداخله مستقیم دارند و برخی دیگر تا زمان رویش دندانهای دائمی به تعویق می افتند. ما در جامعه ای زندگی می کنیم که ویژگی آن گرایش و دلبستگی به زیبایی است و کودکان با حساسیت و ظرافت احساساتشان مشخص می شوند و زیبایی ظاهری اغلب یکی از مولفه های شخصی، اعتماد به نفس و غرور آن است. حساسیت کودک به یک مشکل زیبایی در دندانها و صورت وی علاوه بر فشار دوستان مدرسه ای ممکن است بر کودک و رفتار اجتماعی او تأثیر منفی بگذارد.

کودک اغلب از مشکل ارتودنسی زیبایی خود آگاه است و تمایل شدید اما فرو خورده ای برای درمان آن دارد. درمان زود هنگام راه حل های اساسی برای مسئله ارزیابی و رنج کودک فراهم می کند و او را از فرصت رشد شخصیت و اعتماد به نفس باز می دارد.

 

تاریخ اولین مراجعه فرزند شما به کلینیک ارتودنسی چه زمانی است؟

AAO توصیه می کند که اولین بازدید کودک شما از یک کلینیک ارتودنسی حرفه ای در سن 7 ساله میباشد. سن 7 سالگی نشان دهنده یک مرحله خاص در مرحله رشد دندان، فک و صورت است ، متخصص ارتودنسی در این سن می تواند هر گونه مشکل ارتودنسی را در روند تشکیل یا هر عادت بد دهانی یا هر مشکلی در رابطه با رشد و نمو فک ها یا نظارت دوره ای تشخیص دهد. والدین محترم را تشویق می كنیم كه در صورت احساس اختلال در رویش دندان یا غیرطبیعی بودن ارتباط دندان با یكدیگر ، یا در مورد سوال دیگری در این مورد فرزندان خود را به ملاقات متخصص ارتودنسی بیاورند.

 

ارتودنسی زودرس در کودکان 

ارتودنسی تک دندان پیشگیرانه زودرس معمولاً قبل از ظهور دندان های دائمی یا کم یا زیاد شدن آنها انجام می شود. هدف آن هدایت رشد فک بالا یا پایین، ایجاد فضای کافی برای رویش کامل دندانهای دائمی است.

 

مزایای درمان زودرس چیست؟

مزایای درمان زودرس عبارتند از:

بهبود لبخند، تصویر صورت و عزت نفس.
اصلاح عادت های بد (مکیدن انگشت، رانش زبان … و غیره
ایجاد قوس دندانی با استفاده از ابزارهای عملکردی، ایجاد فضای بیشتر برای دندان.
بهبود گفتار
کاهش زمان برای دستگاه های ثابت ارتودنسی و از بین بردن نیاز به
کشیدن دندان دائمی. افزایش تنفس بینی و در نتیجه بهبود سلامت دندان .
خلاص شدن از شر تنفس انسداد مجرای.
ایجاد لبخند زیبا و قوس گسترده ناشی از توسعه از چین می باشد.
جلوگیری از سردرد و گوش.

 

عادت های نادرست کودکان

این عادت ها شامل مکیدن انگشت شست، تنفس دهانی و هل دادن زبان است.این عادت ها باعث پیشرفت نامطبوع فک می شوند. این عادت های دهانی باعث بیرون زدگی دندان های جلویی فوقانی می شود و منجر به مشکلات گفتاری می شود.

بهترین راه برای جلوگیری از این عادت این است که ابتدا اطمینان حاصل کنید که کودک از راه هوایی کافی برخوردار است و قادر به نفس کشیدن از طریق بینی است. در مواردی که افزایش حساسیت یا تورم آدنوئید یا لوزه وجود دارد، باید با یک متخصص حلق و بینی مشورت شود.

پس از درمان اختلال دستگاه تنفسی (مجاری تنفسی) دستگاهی برای قرار دادن این عادت در قسمت بالای دهان ساخته می شود. والدین یک وسیله ثابت را ترجیح می دهند تا کودک نتواند آن را بیرون بیاورد، یک برجستگی کوچک و بی ضرر در جلوی این دستگاه وجود دارد که به بیمار کمک می کند زبان یا انگشت شست را در آن قسمت از دهان قرار ندهد. درمان چهار تا پنج ماه طول می کشد.

ارتودنسی تک دندان

چگونه دندان های شیری را در کودکان حفظ کنیم؟

دندانهای اولیه برای مدت زمانی مشخص درون دهان می مانند تا جایی که دندانهای دائمی که در پشت دندانهای اصلی درون استخوان فک قرار دارند جایگزین شوند.

و ثابت نگه داشتن دندانهای اصلی به موارد زیر کمک می کند:

1-  تشویق به رشد طبیعی استخوان فک و عضلات صورت

2-  به حفظ فاصله لازم برای دندانهای دائمی که پشت سر گذاشته می شوند کمک می کند و دندانهای دائمی را به سمت موقعیت صحیح آنها در دهان می برد.

لازم به یادآوری است که برخی از این دندانها تا سن 12-14 سالگی در دهان باقی می مانند.

کودک ممکن است در سنین پایین، به دلایل مختلف مانند ضربه خاص یا تصادف خاص – بیماری که دندان ها را تحت تأثیر قرار می دهد – برخی از دندان های خود را از دست بدهد و در این حالت دندان های مجاور از جای خود به سمت فضای خالی حرکت می کنند.

این امر منجر به از دست دادن فضای مورد نیاز برای رویش دائمی دندان خواهد شد و نتیجه آن ازدحام دندانهای دائمی هنگام ظهور و قرار دادن آنها به روشی فوق العاده است و این مورد به یک نیاز به درمان جامع ارتودنسی تبدیل می شود ، که این امر به تلاش زیاد ، مدت زمان طولانی و هزینه بیشتر مواد نیاز دارد.

به منظور جلوگیری از رسیدن به این نتیجه، ما تلاش می کنیم فضای موجود در محل دندان موقت از دست رفته را باز نگه داریم و با استفاده از یک دستگاه ساده و ارزان قیمت به نام فاصله نگهدارنده، از جابجایی دندان های مجاور آن جلوگیری کنیم.

بیشتر بخوانید: