ارتودنسی دندان جلو به منظور زیبایی و درمان دندان های جلویی به کار می رود؛ چرا که  دندان های جلو علاوه بر اینکه نقش گاز زدن را به عهده دارند، در بهبود ظاهر فرد نقش بسزایی دارند. افرادی که در هنگام لبخند زدن، دندان های آنها پیداست، تمایل دارند که دندان های جلویی خود را زیباتر و متعادل تر کنند.

چه مشکلاتی را می توان با ارتودنسی دندان جلو درمان کرد؟

اگر دندان های جلویی افراد تحت تاثیر مشکلاتی مانند برآمدگی، فاصله یا ازدحام بیش ازحد قرار گرفته باشند، می توانند با استفاده از ارتودنسی دندان جلو، برای رفع مشکل خود اقدام کنند.

  • برآمدگی

در افرادی که این مشکل را دندان های جلویی دارند؛ در حالتی که دندان های بالایی برآمدگی داشته باشند، بیشتر از طول طبیعی تاج دندان های جلویی را می پوشانند و ممکن است علاوه بر زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند، دارای پیامدهایی مثل ضربه کام و یا فریاش لثه دندان های جلویی را در پی داشته باشد.

ارتودنسی دندان جلو

  • فاصله یا ازدحام بیش از حد

در این مورد اندازه دندان ها در کنار هم بیشتر یا کمتر از فضای استانداردی است که باید بین دندان ها وجود داشته باشد. محتمل ترین دلیل ایجاد شکاف، وجود مقداری بافت عضلانی بین لثه ها و لب فوقانی است. این بافت می تواند بیش از حد رشد کند و بین دندان های جلویی به قسمت جلوی کام  (سقف کام) رشد کند و به این تریب دندان های جلویی را از هم دور نگه دارد و یا فشاری ایجاد کند که در نتیجه آن بین دندان های جلویی شکاف ایجاد شود.

از عوامل دیگری که منجر به فاصله بین دندان های جلویی می شود می توان به رانش زبان، عادت انگشت مکیدن یا نامرتب بودن دندان ها اشاره کرد.

درمان دندان های جلویی

برای درمان دندان های جلویی، بسته به شدت اختلاف فک بالا و پایین، ممکن است ترکیبی از بریس یا جراحی فک مورد نیاز باشد. اما در اکثر مواقع، بریس به تنهایی می تواند مشکل را برطرف نماید.

  • بریس فلزی

بریس های فلزی بریس های سنتی ای هستند که برای درمان مشکلات دندان های جلو به کار می رود که از فولاد ضد زنگ و سیم های نازک درست شده است که بسیار هم مقرون به صرفه هستند؛ اما به دلیل اینکه در طول مدت درمان روی دندان ها پیدا هستند، برخی افراد، از استفاده از آن امتناع می کنند.

  • بریس شفاف

از این بریس ها نیز می توان برای درمان مشکلات دندان های  جلو استفاده کرد که از مواد سرامیکی درست شده اند و به دلیل اینکه در ظاهر کمتر پیدا هستند، طرفدان زیادی دارد. زمانی که شما این بریس ها را روی دندان های خود دارید ممکن است فردی که در کنار شما نشسته است، به سختی متوجه شود که از بریس استفاده کرده اید.

بریس های شفاف باید هر 14 الی 21 روز یک بار جایگزین شوند.

  • بریس های زبانی

بریس های زبانی، مهاربندهایی هستند که از سطح داخلی(زبان) دندان ها لحیم می شوند. آنها به صورت جداگانه برای هر بیمار ساخته می شوند و ساخت آنها از طریق نمایش سه بعدی آنها در رایانه انجام می شود و در یک آزمایشگاه خاص ساخته می شوند. بازیابی دقیق که همان موروفولوژی دندان با استفاده از رایانه است، احتمال آزار زبان را به حداقل می رساند.

مزایای ارتودنسی دندان جلو

درمان شش دندان جلویی به خصوص در بین بزرگسالان، طرفداران زیادی دارد، چرا که شش دندان جلویی، نقش بسیار مهمی در زیبایی دارند.

ارتودنسی دندان جلویی، روشی است که بازه زمانی بسبار کمتری نسبت به ارتودنسی تمام دندان ها دارد و این دلیل دیگری برای انتخاب آن از جانب بیماران است. مدت زمان درمان با ارتودنسی دندان جلو بین 3-6 ماه است که بستگی به نوع مشکل دندان دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

دلیل دیگر هم مقرون به صرفه بودن آن است. هزینه های که فقط برای ارتدونسی 6 دندان جلو پرداخت می شود، به مراتب کمتر از هزینه ای است که برای ارتودنسی کل دندان ها پرداخت می شود و از این نظر برای بیماران مقرون به صرفه است.

ارتودنسی دندان جلو

مضرات ناشی از خرابی دندان های جلو

اگر دندان های دیگر شما مشکلی ندارند و فقط مشکل مربوط به دندان های جلویی شماست، بهتر است که هر چه زودتر نسبت به درمان آنها اقدام کنید، چرا که اگر مثلا دندان های جلویی شما انحراف داشته باشند، می توانند به دندان های مجاور فشار وارد کرده و حتی در طولانی مدت منجر به خراب شدن آنان نیز گردند. همچنین خراب بودن دندان ها در دراز مدت می تواند روی سلامتی فک تاثیر بگذارد و منجر به ساییدگی استخوان فک و دندان ها شود.

معایب ارتودنسی دندان جلو

ارتودنسی دندان جلو فقط برای زیبایی دندان هاست و مشکل فک یا درد، یا مشکلات اساسی در نیش را برطرف نمی کند؛ بنابراین نمی توان به آن به عنوان یک درمان نگاه کرد.

به علت مدت زمان کمی که این نوع ارتودنسی دارد، ممکن است نتواند به طور کامل بی نظمی دندان ها را برطرف کند

مساله دیگری که وجود دارد این است که این نوع ارتودنسی فقط 6 دندان جلویی را شامل می شود. در اینصورت فردی که در هنگام لبخند زدن 10 دندان جلویی اش پیداست، مشکلش حل نخواهد شد.

درمان برای بهبود لبخند

انواع درمانی که برای بهبود لبخند شما صورت می گیرد، به رابطه بین دندان دندان و فک بستگی دارد. برای ارزیابی دقیق تر باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و با وی مشورت کنید. آنان طیف وسیعی از گزینه ها را برای رفع نگرانی های شما در اختیار شما قرار می دهند.

ولی با این حال، ارتودنسی دندان جلو سریع ترین راه برای رسیدن به نتیجه است. اگر به  دنبال یک زیبایی اساسی هستید و نگران عملکرد نیش خود نیستید و مشکلات پیچیده ارتودنسی ندارید، می توانید به راحتی دندان های جلویی خود را به راحتی با این روش درست کنید.

چه کسانی می توانند ارتودنسی 6 دندان جلو را انجام دهند؟

اگر شما در زمینه فک، گزش، لثه یا سایر مشکلات مربوط به دندان، مشکل اساسی ندارید و از دندان های جلویی خود راضی نیستید و می خواهید که به منظور زیبایی لبخند خود را بهبود ببخشید، این نوع درمان برای شما مناسب ترین گزینه خواهد بود.