” ارتودنسی دندان سرامیکی ” به چه صورت است ؟ برای پاسخ به این پرسش، با ما همراه باشید.

ارتودنسی دندان سرامیکی

بریس های سرامیکی شبیه بریس های فلزی هستند؛ اما در آنها از براکت های شفاف یا به رنگ دندان استفاده می شود تا براکت ها و سیم های نقره ای یا متالیک.

بسیاری از افراد در هنگام مراجعه به ارتودنتیست برای ارتودنسی دندان های خود، بریس های سرامیکی را انتخاب می کنند. زیرا این نوع بریس ها بر روی دندان های شما نسبت به بریس های فلزی کمتر قابل توجه است.

بریس های سرامیکی دارای نقاط ضعفی نیز هستند. برای آگاهی از نحوه قرارگیری بریس های سرامیکی در برابر بریس های فلزی از نظر اثربخشی و هزینه آن ها، ادامه مطلب را بخوانید.

جوانب مثبت و منفی بریس های سرامیکی

در اینجا خلاصه ای از مزایا و معایب بریس های سرامیکی به ویژه در مقایسه با بریس های فلزی سنتی آورده شده است.

مزیت ها

 • بریس های سرامیکی نسبته به بریس های فلزی کمتر قابل مشاهده هستند.مواد سرامیکی به کار رفته در این بریس ها می تواند شفاف یا رنگ دندان باشد
 • بریس های سرامیکی،دندان ها را سریعتر از بریس های شفاف حرکت می دهند. بریس های سرامیکی حدود 18 تا 36 ماه طول می کشد تا دندان های شما را صاف کنند؛ اما در دیگر روش های معروف ارتودنسی، مانند Invisalign ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد. حتی اگر دندان های شما نیاز به اصلاح زیادی نداشته باشند. همچنین، روشهای هم ترازی واضح در موارد شدید عدم انطباق یا سوانسداد موثر نیست.
 • شما می توانید رنگ های خود را انتخاب کنید:بریس های فلزی فقط در یک رنگ وجود دارند خاکستری (یا در صورت موجود بودن نقره ای براق فلزی)؛ اما بریس های سرامیکی تقریباً در هر رنگ قابل تصور موجود است.
 • آنها در آزمایشات تصویربرداری تداخلی ندارند:بریس های فلزی می توانند سیگنال ها را در آزمایشات تصویربرداری مختل کنند. بریس های سرامیکیتداخل سیگنال بسیار کمتری تولید می کند.

معایب

 • بریس های سرامیکیگرانتر از بریس های فلزی هستند: هزینه بریس های سرامیکی حداقل 1000 تا 2000 دلار بیشتر از بریس های فلزی است.
 • ممکن است باعث حساسیت لثه شوند: براکت های سرامیکی بزرگتر از بریس های فلزی هستند.این می تواند تمیز کردن اطراف بریس ها را دشوارتر کند.در صورتی که مسواک به مینا و خط لثه نرسد منجر به تورم لثه یا عقب رفتن لثه می شود.
 • دوامبریس های سرامیکی از بریس های فلز کمتر است: احتمال خراب شدن بریس های سرامیکی دو برابر بیشتر از بریس های فلزی است. این احتمال هم وجود دارد در روند برداشتن چسب نیز باعث آسیب به سطح دندان شما شود.
 • آن ها دندان ها را کندتر از فلز حرکت می دهند:از آنجا که شکننده تر هستند، مجبور به تعمیر بریس ها شکسته یا انجام تنظیمات افزایشی در هر قرار ملاقات می توانید روند صاف کردن را به تأخیر بیندازید.
 • ممکن است لکه دار شوند:اتصالات الاستیکی که سیم را به براکت ها نگه داشته اند می توانند به راحتی لکه دار شوند.

چه کسی کاندیدای مناسبی برای بریس های سرامیکی است؟

برای استفاده از بریس های سرامیکی به شما توصیه می شود که اگر تمام دندان های بزرگسالانی رشد کرده اند و رشد آن ها متوقف شده باشد از آنها استفاده کنید. اگر دندان شما در حال رشد باشد احتمال شکستن براکت ها را به دلیل فشاری که برای حرکت دندان وارد می شود، بیشتر می کند.

اگر می خواهید بریس های شما ظریف باشد، بریس های سرامیکی انتخاب خوبی هستند. از آنجا که معمولاً رنگ دندان ها سفید هستند، کمتر مورد توجه قرار می گیرند؛ اگر مشاغل تمام وقت دارید یا در دانشگاه شرکت می کنید و نمی خواهید جلب توجه کنید، بریس های سرامیکی برای صاف کردن دندان های شما ایده آل می باشد.

طول درمان بریس های سرامیکی در مقایسه با بریس های فلزی و شفاف

بریس های سرامیکی برای صاف کردن دندان ها حدود یک سال و نیم تا سه سال زمان می برد، در حالی که برای بریس های فلزی کمتر از یک سال تا سه سال طول می کشد.

بریس های سرامیکی از طول عمر بالایی برخوردار نیستند، بنابراین با حرکت دندان های شما باید براکت ها بیشتر تعویض شوند تا تحت فشار خرد نشوند. این منجر به کند شدن زمان تراز بندی دندان های شما می شود.

از آنجا که بریس های سرامیکی به راحتی شکسته می شوند، به دلیل تأخیر در صاف شدن، بین مراجعه به متخصص ارتودنسی برای تعمیر بریس های سرامیکی شکسته، ممکن است روند صاف شدن طولانی تر شود.

 ماندگاری بریس های سرامیکی چقدر است؟

بریس های سرامیکی از دوام بسیار کمتری نسبت به بریس های فلزی برخوردار هستند. به این دلیل که فلز از سرامیک محکم تر است، احتمال شکستن بریس های سرامیکی حتی در اثر تماس طبیعی با گاز گرفتن بیش از دو برابر است.

اگر ورزش های تماسی بازی می کنید یا درگیر فعالیت های فوق برنامه ای هستید که به حرکات دهان زیادی احتیاج دارد. آواز می خوانید، مناظره می کنید یا در جمع صحبت می کنید، حتماً بریس های فلزی را در نظر بگیرید که به راحتی تراشیده نمی شوند یا ترک نمیخورند.

 آیا بریس های سرامیکی لکه دار می شوند؟

بریس های سرامیکی به راحتی لکه دار نمی شوند؛ اما اتصالات الاستیک استفاده شده برای نگه داشتن آنها روی سیم می تواند باعث لکه دار شدن آنها شود. در اینجا چند نکته برای جلوگیری از لکه دار شدن براکت های سرامیکی آورده شده است:

 • مسواک ونخ دندان بعد از هر وعده غذا: این کمک می کند باقیمانده مواد غذایی که ممکن است باعث لکه شود، از بین برود.
 • از خوردن غذاها ونوشیدنی هایی که لکه یا تغییر رنگ ایجاد می کنند خودداری کنید : گوجه فرنگی، شراب، قهوه، چای، نوشابه و یا چاشنی هایی مانند سس گوجه فرنگی و خردل باعث لکه دار کردن بندهای براکت و دندان می شوند.
 • سیگار کشیدن ممنوع:  سیگار کشیدن می تواند لکه های مایل به زرد بر روی دندان ها و تمام اجزای بریس های شما ایجاد کند.
 • از خمیر دندان سفید کننده استفاده نکنید:سفید کننده ها باعث می شوند سطح دندان در معرض دید قرار گرفته شما، سفیدتر از دندان زیرین باشد.
 • مرتباً به ارتودنتیست خود مراجعه کنید:متخصص ارتودنسی شما می تواند بریس های سرامیکی رنگ آمیزی شده را در صورت نیاز جایگزین بریس های قبلی کند.

رنگ هر یک از اجزای بریس های سرامیکی شما می تواند در طول دوره درمان تغییر کند. این اجزا شامل:

 • براکت:

براکت به دندان های شما می چسبد و معمولاً در رنگ های سفید یا سایه های مختلف پوست موجود است.

 • آرچ وایر:

این سیم ها در اطراف دندان های شما منحنی شده و همه براکت ها را به هم متصل کرده و برای صاف کردن دندان ها به آنها فشار وارد می کنند. آنها اغلب به رنگ های نقره ای، سفید یا مات در دسترس هستند تا با براکت هایی با رنگ روشن ترکیب شوند.

 • باندهای الاستیک:

نوارهای الاستیک به قلاب های روی براکت ها متصل می شوند. آنها سیم کمان را در جای خود نگه داشته و به تنظیم موقعیت دندان ها و فک کمک می کنند. این باندها را می توانید تقریباً در هر رنگی که تصور کنید بگیرید. می توانید رنگ هایی را انتخاب کنید که با سایه پوست شما ترکیب شوند.

در این مقاله ما تمامی اطلاعات لازم برای ارتودنسی دندان سرامیکی را به شما عزیزان ارائه نمودیم. امیدواذم که لذت برده باشید.