اگر می خواهید که با ارتودنسی دندان پایین بیشتر آشنا شوید، با ما همراه باشید.

ارتودنسی دندان های پایین

برای داشتن لبخندی زیبا هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. در برخی موارد فقط دندان های یک فک دارای ناهنجاری و اختلال هستند. بیشترین اختلالات دندانی مربوط به فک بالا است. اما در برخی موارد دندان های فک پایین نیز اختلالات و ناهنجاری هایی دارند.

حال این سؤال مطرح می شود که آیا می شود ارتودنسی را برای فک پایین به تنهایی اجام داد؟ تصمیم گیری در این مورد بر عهده ی متخصص ارتودنسی است.

تفاوت ارتودنسی فک پایین با ارتودنسی دندان های پایین

بسیاری از افراد بر این باورند که ارتودنسی دندان های پایین به معنی درست کردن موقعیت فک پایین بدون عمل جراحی است. لازم است در ابتدا و قبل از شروع بحث بدانید که ارتودنسی فک پایین کاملاً متفاوت از ارتودنسی دندان های پایین است و این دو هیچ ربطی به یکدیگر ندارند.

ارتودنسی برای درمان ناهنجاری جلو بودن فک پایین

ارتودنسی دندان پایین

ارتودنسی دندان پایین

براکت های متصل شده بر روی دندان ها فقط می توانند دندان ها را جابجا کنند به خصوص در سنین بزرگسالی. بنابراین در صورتیکه فرد دارای اختلال جلو آمدن چانه یا فک پایین باشد نمی تواند این اختلال را با ارتودنسی برطرف نماید. بهتر است ابتدا فرد درمان ارتودنسی خود را کامل کرده و سپس برای جراحی فک اقدام کند.

ارتودنسی برای مرتب کردن دندان های پایین

ارتودنسی به منظور مرتب کردن و درمان اختلالات دندان های پایین تأثیری بر فک پایین نداشته و منحصراً برای درمان ناهنجاری دندان های پایین است. استخوان فک پایین نسبت به فک بالا دانسیته بالاتری دارد. بنابراین ارتودنسی دندان های پایین سخت تر بوده و طول دوره ی درمان نیز بیشتر است.

متراکم تر بودن استخوان فک پایین باعث می شود حرکت دندان در آن سخت تر باشد. علاوه بر این براکت ها در فک پایین تماس نزدیک تری با لب دارند. بنابراین در روزهای اول به دلیل تماس بیشتر براکت ها با لب ناراحتی های بیشتری برای بیمار ایجاد می شود. ایجاد آفت، زخم و در برخی موارد حساسیت های پوستی مواردی هستند که در روزهای اول ممکن است اتفاق بیافتند.

بنابراین در صورتیکه دندان های بالا مرتب بوده و هیچ گونه ناهنجاری فکی وجود نداشته باشد می توان ارتودنسی دندان های پایین را انجام داد. در این راه مشکلاتی نیز وجود خواهد داشت. در هنگام جویدن غذا دندان های بالا روی دندان های پایین نشسته و غذا را آسیاب می کنند.

در نتیجه باید چیدمان براکت های فک پایین به گونه ای باشد که در معرض ضربه دندان های بالایی قرار نگیرد. دیگر مشکل در رابطه با قوس دندانی است. قوس دندانی فک پایین تنها زمانی می تواند باز شود که دندان های فک بالا این اجازه را بدهند.

قوس دندانی فک بالا دربرگیرنده ی قوس دندانی فک پایین بوده و در صورت کیپ بودن دندان های فک پایین با دندان های فک بالا فضای کافی برای جویدن و انجام سایر کارها وجود نخواهد داشت. در نتیجه فک بالا نیز باید ارتودنسی شود.

از طرف دیگر افرادی که نیازمند ارتودنسی به همراه جراحی فک هستند نمی توانند از ارتودنسی فک پایین استفاده کنند. این بیماران باید از ارتودنسی دو فک استفاده نمایند حتی اگر فک بالا نیازی به این عمل نداشته باشد.

شرایط انجام ارتودنسی نیم فک پایین

ارتودنسی دندان پایین

ارتودنسی دندان پایین

دندان های نامرتب و روی هم رفته پس از مرتب شدن کمی جلو می آیند. بنابراین اگر دچار مشکل اوربایت شدید (یعنی دندان های پایین جلوتر از دندان های بالا باشند) انجام ارتودنسی برای دندان های پایین مؤثر خواهد بود. بین دو فک و جویدن غذا رابطه ی پیچیده ای وجود دارد. در برخی موارد ارتودنسی بر روی یک فک می تواند این عملکرد را دچار اختلال کند.

در این موارد دندان های بالا و پایین و همچنین دندان های جلو و عقب نمی توانند ارتباط خوبی با یکدیگر داشته باشند.

ارتودنسی فک پایین چه معایبی دارد؟

  1. اختلال در جویدن غذا
  2. تشدید اختلال فک ها
  3. توزیع غیر یکنواخت نیرو بین دندان ها
  4. تشدید اختلال آندربایت در بیماران دارای این عارضه
  5. وارد آوردن فشار مضاعف بر روی لثه ها به دلیل اختلال در ارتباط بین دندان های جلو و عقب

عقب بودن فک پایین

جلوتر به نظر رسیدن دندان ها و لب بالا از نشانه های عقب بودن فک پایین هستند. کاموفلاژ یا ارتودنسی جبرانی برای درمان این اختلال مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع ارتودنسی با کشیدن چند عدد از دندان های بیمار فضای کافی برای جابجایی دندان ها ایجاد می شود. در نتیجه در موقعیت مناسبی در قوس دندانی قرار خواهند گرفت. اما چه عللی باعث این اختلال می شوند؟

  • فک پایین کوچک است

دندان ها در فضای کم فک پایین خود را جای داده و تعادل بین دو فک را برهم می زنند.

  • دندان های پایین کوچک هستند

دندان های کوچک در فضای کم فک پایین به طور منظم قرار می گیرند اما نمی توانند عملکرد مناسبی داشته باشند در نتیجه اختلال اوربایت به وجود می آید.

  • عادات رفتاری نادرست در کودکی

نفس کشیدن با دهان، مکیدن انگشت و عقب نگه داشتن فک پایین درحالت عادی به مرور زمان منجر به بروز اختلال اوربایت می شوند.

آیا ارتودنسی فک پایین ارزان تر از ارتودنسی دو فک است؟

ارتودنسی دندان پایین

ارتودنسی دندان پایین

طبق توضیحات داده شده در برخی موارد بنابر تشخیص متخصص ارتودنسی می توان فقط فک پایین را ارتودنسی نمود. برخلاف تصور پیچیدگی این نوع ارتودنسی از نوع دو فک بسیار بیشتر خواهد بود. دشواری که در این روش وجود دارد تنظیم کردن فک درمان نشده با فک درمان شده است. در نتیجه فشاری مضاعف ایجاد خواهد شد.

بنابراین هزینه ارتودنسی تک فک خیلی کمتر از ارتودنسی دو فک نخواهد بود و در برخی موارد برابر یا بیشتر نیز خواهد شد. اما در برخی موارد انجام این کار پیچیدگی فنی خاصی ندارد و فقط شصت درصد از هزینه کل ارتودنسی را دربر خواهد داشت.

هزینه ارتودنسی معمولاً به صورت اقساطی است. به این صورت که بیمار ابتدا مبلغی را به عنوان پیش پرداخت، پرداخت کرده و مابقی را به صورت ماهیانه پرداخت می نماید. تعداد اقساط و مبلغ آن بستگی به مبلغ کل و مقدار پیش پرداخت دارد. همچنین طول دوره ی درمان نیز می تواند در این امر مؤثر باشد.