منظور از «ارتودنسی رایگان»  این است که بعضی از مراکز درمانی دندانپزشکی برای مشاوره و ویزیت در جلسه اول هیچگونه هزینه ای دریافت نمی کنند، در این جلسه، بعد از ارزیابی دندان ها ارتودنتیست روش درمانی مورد استفاده و میزان هزینه ها را برای شما مشخص خواهد کرد.

ارتودنسی در جهت مرتب و ردیف کردن دندان ها و  هماهنگ نمودن فک ها به کار می رود اگر چه پروسه درمانی با ارتودنسی جنبه زیبایی نیز دارد اما با هدف بهبود عملکرد دهان و دندان انجام می شود.

اگر چه هزینه مشاوره و حق ویزیت نزد همه ارتودنتیست ها رایگان نخواهد بود، اما ارتودنتیست می تواند هزینه ها را برای بیمار به گونه ای تنظیم کند که مناسب و ارزان تر باشد.

برای ارتودنسی ارزان بهتر است پول خود را نقد بپردازید تا دندانپزشک نیز در زمینه هزینه ها برای شما تخفیفی قائل شود.

ارتودنسی رایگان

از آنجایی که هزینه ارتودنسی بسته به نوع مشکل و شدت آن و روش ارتودنسی ای که ارتودنتیست به کار می رود می تواند هزینه بالایی داشته باشد در نتیجه برای انجام ارتودنسی رایگان می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

1ـ کلینیک ها و مراکز دندانپزشکی دانشگاهی

این مراکز به دلیل دولتی بودن هزینه کمتری دریافت می کنند یا در بعضی روزها یا مناسبت ها به صورت رایگان اقدام به ارتودنسی رایگان می کنند .

مراکز آموزشی که ارزش آموزشی برای دانشجویان دارند شرایطی تحت عنوان ارتودنسی رایگان ارائه می دهند تا مراجعه کننده بتواند انگیزه ای برای انجام ارتودنسی در بخش آموزشی دانشکده دندانپزشکی داشته باشد و هم دانشجویان بتوانند از درمان در این مورد خاص بهره ببرند که استفاده آموزشی از مراجعه کننده تنها درمراکز آموزشی که زیر نظر وزارت بهداشت هستند می تواند مجاز باشد.

2ـ قسط بندی هزینه ارتودنسی

بعد از پیدا کردن یک متخصص خوب می توانید از او بخواهید که هزینه درمانی را برای شما منصفانه در نظر بگیرد و در صورت لزوم نیز آن را برای شما قسط بندی کند تا با خیال راحت تر و بدون دغدغه ای اقدام به درمان دندان خود بکنید.

3ـ وام دندانپزشکی

با گرفتن وام می توانید اقدام به درمان دندان های خود بکنید سپس هزینه وام را به صورت اقساطی بپردازید.

4ـ کمک هزینه ارتودنسی دولتی

برای درمان دندان هایتان می توانید جستجو کنید که آیا انجام ارتودنسی با کمک هزینه دولتی در شهر یا منطقه زندگی تان وجود دارد تا بتوانید از این روش بهره ببرید.

5ـ مراجعه به مراکز درمانی تحت قرارداد شرکت خود

بعضی شرکت ها با بعضی مراکز درمانی ارزان قرارداد می بندند که می توانید از این مراکز درمانی استفاده کنید.

 

آیا بیمه تکمیلی شرایط ایجاد ارتودنسی رایگان را فراهم می آورد؟

از نظر مسئولین ارتودنسی یک روش زیبایی است در نتیجه بیمه تکمیلی شرایط مناسبی را برای بیماران فراهم نمی آورد و حتی هزینه هایی که بیمه تکمیلی برای درمان ارائه می دهد نمی تواند درمان های ساده دندانپزشکی را کفاف دهد.

 

در اولین جلسه ارتودنسی رایگان چه سوالاتی را از ارتودنتیست بپرسیم؟

از چه روش های درمانی برای درمان می توان استفاده کرد.

استفاده از کدام روش دارای مزیت است.

مدت زمان درمان چه قدر طول خواهد کشید.

هزینه کل درمان چه قدر می شود.

نحوه پرداخت هزینه چه طور انجام می شود.

ارتودنسی رایگان

پزشک برای ارتودنسی رایگان چه پیشنهادی به بیمار می دهد؟

ارتودنسی فلزی به عنوان کم هزینه ترین روش درمانی می تواند جایگزین مناسبی به جای ارتودنسی دیمون و ارتودنسی سرامیکی باشد.

 

انواع ارتودنسی

ارتودنسی فلزی

این نوع ارتودنسی یکی از قدیمی ترین و ارزان ترین روش های درمانی ارتودنسی است که از جنس استیل ضد زنگ یا تیتانیوم است در این روش براکت ها با کمک چسب مخصوصی بر روی دندان ها چسبانده می شوند و سیمی به کمک کش به براکت ها متصل می شود تا باعث اعمال نیرو و فشار بر روی دندان ها شود و آنها را به سمت جایگاه موردنظر بکشاند.

 

ارتودنسی سرامیکی

این نوع ارتودنسی مشابه ارتودنسی فلزی است که در آن از براکت های شفاف و سرامیکی که همرنگ دندان استفاده می شود که از نظر هزینه با ارتودنسی فلزی برابر می باشد اما این امر بستگی به نوع و میزان مواد استفاده شده دارد.

از جمله معایب این روش این است که  نسبت به ارتودنسی فلزی مقاومت کمتری دارد و قدرت شکنندگی آن زیاد است پس برای محافظت از براکت ها باید دقت زیادی داشته باشید.

 

ارتودنسی  نامرئی

در این روش از براکت های شفافی استفاده می شود که بیمار می تواند در هنگام غذاخوردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از دهان خارج کند از آنجایی که براکت ها باید هر دو هفته یکبار تعویض شوند و به صورت سفارشی ساخته شوند این امر باعث گران تر بودن استفاده از این روش نسبت به ارتودنسی ثابت شده است.

 

ارتودنسی لینگوال

این نوع ارتودنسی نیز به صورت سفارشی برای بیمار ساخته می شود، براکت ها در این روش از پشت بر روی دندان ها قرار می گیرند که به دلیل ساخت آن در لابراتور و همچنین نصب سخت آن بر روی دندان ها قیمت بالاتری دارد.

 

چه عواملی بر میزان هزینه ارتونسی می تواند اثرگذار باشد؟

در اینجا به معرفی عواملی که می توانند بر هزینه ارتودنسی تاثیر بگذارند، می پردازیم:

هزینه ارتودنسی بر نوع مشکل، شدت آن و همچنین ابزار ارتودنسی به کار رفته برای درمان بستگی دارد، از آنجایی که ابزارهای ارتودنسی وارداتی هستند و قیمت آنها با ارز سنجیده می شود درنتیجه این امر بر میزان قیمت ابزارهای درمانی ارتودنسی اثر می گذارد.

سن بیمار و مدت زمان درمان نیز در میزان هزینه اثرگذار است.

اگر بیمار دارای پوسیدگی دندان باشد باید به درمان ناحیه موردنظر پرداخت که این کار با هزینه جداگانه ای انجام می شود.

شاید نیاز به کشیدن دندان ها وجود داشته باشد یا بیمار نیاز به جراحی فک داشته باشد که این امر نیز باعث بالا رفتن تعرفه دندانپزشکی می شود.

شاید نیاز به جرم گیری دندان هایتان داشته باشید.

ارتودنسی به میزان مهارت و تجربه ارتودنتیست بستگی دارد در نتیجه میزان دستمزد در بین ارتودنتیست ها متفاوت است.

پس با مراجعه حضوری نزد یک ارتودنتیست می توان میزان هزینه ها را ارزیابی کرد.