اگرشما هم دوست دارید که با ارتودنسی زبانی آشنا شوید، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

ارتودنسی زیانی یا براکت‌های لینگوال یک گزینه ارتودنسی که کمتر به آن پرداخته شده است و افراد کمی با آن آشنا هستند. ارتودنسی زبانی در مقایسه با براکت‌های جایگزین دارای مزایای کاربردی و زیبایی است. ضعف اصلی این روش دیده شدن ظاهر فلزی ارتودنسی است.

ارتودنسی زبانی شباهت‌های زیادی به ارتودنسی‌ها دیگر دارد، اما در این روش براکت‌ها در پشت دندان نصب می‌شود، و این تفاوت اصلی این روش با دیگر روش‌ها است. شما برای انتخاب ارتودنسی زبانی باید به راحتی آن توجه کنید. ما در این قسمت به بررسی ارتودنسی زبانی خواهیم پرداخت و آن را تجزیه و تحلیل می‌کنیم.

ارتودنسی زبانی چیست؟

ارتودنسی زبانی

ارتودنسی زبانی یا براکت‌های لینگوال از نوع براکت‌های سنتی هستند. از این رو که براکت‌ها و سیم‌ها در دهان و دندان‌ها نصب می‌شوند تا عدم انطباق‌ها را برطرف کنند. با این حال، براکت‌های زبانی متفاوت هستند زیرا تقریباً کاملاً نامرئی هستند.

ارتودنسی زبانی به جای جلوی دندان‌ها در پشت دندان‌ها رو به زبان قرار می‌گیرند. به همین دلیل، براکت‌های زبانی این امکان را به بیماران می‌دهد که اگر نمی خواهند از روش سنتی استفاده کنند از این روش استفاده کنند. ارتودنسی زبانی به همین دلیل، به مرور زمان برای کودکان و هم برای بزرگسالان، محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند.

چگونه ارتودنسی زبانی در دهان قرار می‌گیرد؟

براکت‌هایی که برای ارتودنسی زبانی براکت‌های لینگوال استفاده می‌شوند متناسب با دهان هر بیمار کاملاً سفارشی سازی می‌شوند. چون در این روش باید بر روی هر یک از دندان‌ها براکت‌ها نصب می‌شود. به همین ترتیب، سیم‌های متصل به هر براکت هم با توجه به هر بیماری سفارسی سازی می‌شود که بهترین خدمات به بیمار داده شود.

داشتن تراز کامل در هنگام نصب براکت‌های زبانی ضروری است، دستیابی به پشت دندان‌ها دشوارتر است و فضای کار ارتودنتیست بسیار کمتر است. به منظور قرارگیری صحیح براکت‌های لینگوال، همه براکت‌ها همزمان با استفاده از یک سینی سفارشی بر روی دندان‌ها سیمان می‌شوند تا در جای خود قرار بگیرند. در مقابل، براکت‌های سنتی از براکت‌های استاندارد استفاده می‌کنند که به صورت جداگانه و هر بار یک دندان قرار می‌گیرند.

مزایای ارتودنسی زبانی

ارتودنسی زبانی

مهمترین مزیتی که بسیاری از بیماران با این ارتودنسی به آن اشاره می‌کنند پنهان بودن و کارایی بالای این درمان است. به ویژه برای بزرگسالان، نصب براکت‌های  فلزی بزرگ برای سال‌ها گزینه ایده آل نیست و  در موقعیت‌های اجتماعی یا شغلی احساس خجالت و ناراحتی می‌کنند. ارتودنسی زبانی در پشت دندان‌ها پنهان شده و به بیماران امکان دسترسی به تمام مزایای براکت‌های فلزی را می‌دهند بدون اینکه مشخص باشد.

این ارتودنسی علاوه بر اینکه کاملاً نامرئی هستند، در هنگام عدم انطباق پیچیده مانند سایر چرخش‌ها، از بین بردن شکاف‌های ناشی از کشیدن دندان‌ها یا بلند شدن دندان‌ها، به همان اندازه سایر گزینه‌ها کارآمد هستند. همچنین، هرگونه تغییر رنگ و یا لکه سفید در اثر استفاده از براکت‌ها، در داخل دندان‌ها است نه در خارج مانند براکت‌های فلزی یا سرامیکی. ارتودنسی زبانی‌ای نیز برای هر بیمار متناسب هستند و می‌توانند احساس راحتی بیشتری دارند.

معایب ارتودنسی زبانی

این ارتودنسی  ممکن است برخی از مشکلاتی را برای بیماران مبتلا به اوربایت شدید یا عمیق ایجاد کند. به این دلیل که اوربایت ممکن است فشار زیادی به براکت‌های پشت دندان وارد کند و باعث جدا شدن سریع آن‌ها شود. متخصص ارتودنسی می‌تواند به شما بگوید که آیا این مشکلی در پرونده شما ایجاد می‌کند یا خیر.

همچنین این ارتودنسی می‌توانند در گفتار مشکلاتی ایجاد کنند، به ویژه در حالی که بیماران پس از قرار دادن براکت‌ها هنوز در حال تنظیم هستند. از آنجا که براکت‌ها در پشت دندان‌های شما قرار دارند، ممکن است در ابتدا کمی احساس غیرمعمول داشته باشید.

مانند اکثر براکت‌ها، ممکن است برخی از ناراحتی‌ها یا زخم‌ها ایجاد شود. در مورد احساس، درد بیشتر در زبان احساس می‌شود، به ویژه هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن. با این حال، هرچه از براکت‌ها استفاده کنید درد و تحریک آن کاهش می‌یابد.

عوامل دیگری درباره ارتودنسی زبانی

ارتودنسی زبانی مانند هر گزینه ارتودنسی دیگر، بیماران باید ترجیحات شخصی خود و آنچه که برای سبک زندگی آنها بهترین را در نظر بگیرند و در آخر نتیجه گیری کنند. همانند ارتودنسی فلزی، موارد خاصی وجود دارد که باید از خوردن آنها با ارتودنسی زبانی خودداری کنید؛ از جمله غذاهای سفت، ترد یا بسیار چسبناک. غذایی که در پشت دندان‌های شما گیر می‌کند نیاز دارد که وقت بیشتر برای تمیز کردن آن‌ها بگذارید.

عامل دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این واقعیت است که ارتودنسی زبانی معمولاً از ارتودنسی سنتی گران ترند. علت این این گرانی سفارشی سازی مورد نیاز ارتودنسی زبانی است و لازم است هر براکت کاملاً متناسب با هر دندان باشد. سایر گزینه‌های ارتودنسی‌ها استانداردتر هستند و در طولانی مدت مقرون به صرفه تر می‌شوند.

مدت زمان استفاده از ارتودنسی زبانی در بیماران متفاوت است. اکثر افراد قبل از اینکه نتیجه مطلوبی بگیرند بین یک تا دو سال آن‌ها را در دهان خود نگه می‌دارند. موارد شدید ممکن است بیشتر طول بکشد. شما باید برای تنظیمات هر چند ماه یکبار توسط ارتودنتیست معاینه شود. طول درمان این روش با ارتودنسی سنتی تقریبا برابر است.

افزایش علاقه به پرانتزهای زبانی

ارتودنسی زبانی

به مرور زمان علاقه به این روش در حال افزایش است؛ اما خیلی از متخصصان ارتودنسی تجربه نصب این براکت‌ها را ندارند. همچنین بیشتر متخصصان ارتودنسی گزینه براکت‌های فلزی یا سرامیکی را موثر می‌دانند. شما باید حتما قبل از نصب درباره این موضوعات با متخصص خود صحبت کنبد.

مراقبت از ارتودنسی زبانی

مانند هر وسیله ارتودنسی، رعایت بهداشت دهان و دندان برای اطمینان از عدم ایجاد بیماری لثه یا پوسیدگی دندان ضروری است. بهداشت مناسب دندان باید شامل موارد زیر باشد:

  • حداقل دو دقیقه در روز مسواک بزنید.
  • برای مسواک زدن لثه و دندان‌ها از مسواک نرم.
  • استفاده از نخ دندان روزانه
  • استفاده از دستگاه آبیاری خوراکی برای دفع مواد زائد غذایی در اطراف براکت‌ها و دندان ها.
  • شستشو با یک شستشوی فلوراید برای تقویت دندان ها.

ارتودنسی زبانی‌ای نیز ممکن است باعث تحریک زبان و حساس شدن آن شود. استفاده از موم در برابر دندان‌های پایین برای پوشاندن براکت‌ها می‌تواند به کاهش این درد کمک کند. عوارض برخی از افراد که از ارتودنسی زبانی استفاده کردن‌اند گفته‌اند که ممکن است سختی در تکلم بوده است. با تمرین کافی، افرادی که استفاده کرده‌اند به احساس براکت‌های پشت دندان‌های خود عادت می‌کنند و صحبت به صورت عادی بر می‌گردد.