امروزه بحث زیبایی دهان و دندان از مهم‌ترین مباحثی است که مردم به آن‌ها توجه می کنند ارتودنسی زیبایی از مهمترین خدمات زیبایی فک و دندان است که با هدف رفع ناهنجاری های فک و دندانی اقدام به اصلاح طرح لبخند بیمار می کند. هدف ارتودنسی زیبایی مرتب کردن دندان ها و از بین بردن فاصله میان آنها است ارتودنسی زیبایی می تواند باعث قرارگیری صحیح دندان های فک بالا و پایین بر روی هم شود و امر جویدن بیمار را نیز بهبود می بخشد.

اگر هدف ارتودنسی زیبایی از بین بردن فاصله میان دندان ها باشد این امر می تواند سریع تر درمان شود اما اگر هدف ارتودنسی زیبایی تغییر زاویه دندان و قرارگیری آن در جای خود باشد روند درمانی کمی طولانی تر خواهد بود. در روزهای آغازین ارتودنسی زیبایی احتمال درد وجود دارد که این امرطبیعی است، به مرور زمان از بین می رود و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد. با وجود اینکه بهترین سن برای ارتودنسی زیبایی سنین کودکی است اما سن ارتودنسی محدود به سن خاصی نیست و در هر زمان می توان اصلاح و جابه جایی دندان ها را انجام داد.

 ارتودنسی زیبایی دندان

انواع ارتودنسی زیبایی عبارت اند از:

ارتودنسی ثابت

این نوع ارتودنسی به صورت ثابت بر روی دندان ها قرار می گیرد و بیمار توانایی خارج کردن آن ها را از دهان خود ندارد اما برای تنظیم مجدد براکت و سیم های ارتودنسی باید به ارتودنتیست خود مراجعه کند انواع ارتودنسی ثابت شامل ارتودنسی فلزی، ارتودنسی دیمون، ارتودنسی سرامیکی و ارتودنسی لینگوال است که به معرفی ویژگی های آنها می پردازیم:

ارتودنسی فلزی

در ارتودنسی فلزی براکت ها از جنس فلز یا فولاد ضد زنگ می باشند که با چسب مخصوصی بر روی دندان ها چسبانده می شوند و سیم های فلزی با کمک کش های ارتودنسی به براکت ها متصل می شود این براکت ها می توانند 1 الی 4 سال مورد استفاده قرار بگیرند که براکت ها با اعمال فشار بر روی دندان ها به آرامی موقعیت دندان ها را به محل جدید انتقال می دهند.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون مشابه ارتودنسی فلزی است اما در این سیستم به جای اینکه سیم های فلزی با کش به براکت ها نصب شوند، از یک مکانیزم کشویی استفاده می شود که می تواند باعث تراز شدن دندان ها شود این روش می تواند میزان اصطحکاک کمتری بر روی دندان ها اعمال کند و همچنین باعث کاهش میزان ملاقات بیمار با ارتودنتیست شده است.

ارتودنسی سرامیکی

براکت و سیم های به کار رفته در این سیستم ارتودنسی همرنگ دندان ها هستند و به راحتی قابل تشخیص نیستند این امر باعث شده در دسته بندی «ارتودنسی نامرئی» نیز قرار بگیرد. ارتودنسی سرامیکی برای درمان مشکلات شدید دندانی نمی تواند مناسب باشد و میزان شکنندگی و ترک خوردن این نوع ارتودنسی نسبت به ارتودنسی فلزی بیشتر است.

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال بر پشت دندان ها و به طرف زبان چسبانده می شود پس برای افرادی که تمایلی به دیده شدن براکت ها ندارند می تواند گزینه مناسبی باشد نصب این نوع ارتودنسی به مهارت ارتودنتیست بستگی دارد عیوبی که این نوع ارتودنسی دارد این است که هزینه بالایی دارد و بیمار برای نظافت دندان هایش نسبت به بریس های فلزی و سرامیکی باید وقت بیشتری را صرف کند.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک این قابلیت را دارد که افراد در هنگام غذاخوردن یا مسواک زدن آن را از دهان خود خارج کنند به خاطر همین این ارتودنسی به همکاری بیمار با ارتودنتیست متکی است ارتودنسی اینویزیلاین در این دسته قرار می گیرد:

ارتودنسی اینویزیلاین

پلاک های مورد استفاده در این نوع سیستم ارتودنسی به صورت شفاف هستند که برای افرادی که نمی خواهند کسی بداند تحت درمان ارتودنسی هستند بسیار مناسب می باشد. اینویزیلاین ها را باید دو هفته یکبار تعویض کرد هر بیمار در طول درمان حدود 18 الی 30 بریس با توجه به شدت مشکل دندانی خود استفاده می کند این بریس ها باید در حدود 20 الی 22 ساعت در شبانه روز برای دست یابی به نتیجه موردنظر مور استفاده قرار بگیرند.

اتوسرجری

بیمارانی که ناهنجاری های فکی دارند از اتوسرجری استفاده می کنند که ابتدا درمان با یکی از روش های درمانی ارتودنسی انجام می شود سپس جراح فک و صورت اقدام به جراحی فک بیمار می کند و بعد از عمل، بیمار باید در حدود 6 ماه از لوازم ارتودنسی استفاده کند.

ارتودنسی خارج از دهانی

اگر بیمار در سنین کمتر از 12 سالگی باشد و نیاز به ارتودنسی داشته باشد ارتودنتیست برای درمان ناهنجاری های دندانی و فک استفاده از هدگیر، فیس ماسک و چین کاپ را برای 12 الی 16 ساعت به بیمار توصیه می کند.

 ارتودنسی زیبایی دندان

ریتنینر

ریتینر در واقع یک دستگاه ارتودنسی نگه دارنده است که بعد از مرتب شدن دندان ها برای جلوگیری از بازگشت ارتودنسی باید استفاده کرد در نتیجه از نظر ارتودنتیست ها این مرحله یکی از حساس ترین مراحل ارتودنسی است انواع ریتینر شامل ریتینر ثابت و متحرک است.

ریتینر ثابت

ریتینر ثابت سیمی در امتداد پشت دندان های جلویی در فک پایین و بالا مورد استفاده قرار می گیرد، رعایت بهداشت دهان و دندان در این نوع ریتینر بسیار مهم است.

ریتینر متحرک

ریتینرهالی از پلاستیک شفاف تهیه می شود که برای افرادی که تمایلی به دیده شدن ریتینر ندارند، مناسب است. مزیت این نوع ریتینر قابلیت تنظیم کردن آن است.

مراقبت های لازم در حین ارتودنسی زیبایی

استفاده منظم از مسواک و نخ دندان بسیار مهم است زیرا اگر غذاهای باقی مانده بین براکت ها زدوده نشوند امکان پوسیدگی دندان و التهاب لثه را به وجود می آورند پس دندانپزشک مجبور می شود براکت ها را بر دارد و به درمان پوسیدگی بپردازد که این امر منجر به طولانی شدن روند درمانی خواهد شد.

ازمصرف خوراکی های سفت و جویدن آدامس برای جلوگیری از آسیب به براکت و سیم های ارتودنسی خودداری کنید.

اگر از ارتودنسی متحرک برای درمان استفاده می کنید هنگام خارج کردن آن را در یک جعبه مخصوص بگذارید.

به صورت منظم ویزیت های تعیین شده توسط ارتودنتیست خود را بروید.

در روزهای اول از مصرف خوراکی های رنگی اجتناب کنید.

پس از نصب براکت ها تا چند روز غذاهای نرم بخورید.