ارتودنسی شیشه ای یکی از ارتودنسی هایی است که برای مرتب و ردیف کردن دندان ها به کار می رود. همه افراد دوست دارند دندان های صاف و مرتبی داشته باشند. اما همه احساس خوبی نسبت به براکت های فلزی ندارند. ارتودنسی شیشه ای جایگزینی فوق العاده‌ای برای ارتودنسی فلزی به شمار می رود. از ویژگی های مهم این ارتودنسی، شناسایی، پیشگیری و اصلاح ناهنجاری های فک و دندان است. این درمان برعکس سایر درمان های دندانپزشکی طولانی مدت بوده و تقریباً ۲ الی ۳ سال طول می کشد.

ارتودنسی شیشه ای چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی، تحولی شگرف در این حوزه رخ داده است. این پیشرفت توانسته است تأثیر به سزایی بر مواد و وسایل استفاده در این حوزه داشته باشد. از آن جا که اکثر افراد بزرگسال و صاحبان کسب و کار تمایل به استفاده از دستگاه ارتودنسی معمولی ندارند؛ تکنیک های جدید باعث خلق دستگاه ارتودنسی شیشه ای شده است که در دهان قابل مشاهده نیست.

موارد استفاده از ارتودنسی شیشه ای

بسیاری از مشکلات ارتودنسی را می توان با استفاده از این نوع ارتودنسی درمان کرد. مشکلاتی مانند:

 • فاصله بین دندان ها
 • شلوغی و ازدحام دندان ها
 • کراس بایت
 • اوربایت
 • اپن بایت

 

ارتودنسی شیشه ای-2

 

انواع ارتودنسی نامرئی

تقاضا برای ارتودنسی نامرئی همواره رو به افزایش است. با توجه به اینکه این درمان در هر سنی می تواند صورت گیرد، تقاضا برای استفاده از روش های نامرئی رشد چشمگیری داشته است. بسیاری از افراد بخاطر ظاهر دستگاه های ارتودنسی معمولی و فلزی، با وجود ناهنجاری از درمان سرباز می زنند. اخیراً دستگاه های ارتودنسی به گونه طراحی و ساخته می شوند که کمتر قابل رویت هستند. براکت های شیشه ای، سرامیکی یا کامپوزیتی به رنگ دندان از جمله این ارتودنسی ها به شمار می آیند. همچنین ارتودنسی با پلاک های شفاف اینویزالاین نیز از آن دسته به شمار می رود. براکت های لینگوال نیز که در پشت دندان نصب می شوند از جمله ارتودنسی های نامرئی محسوب می شوند.

ارتودنسی شیشه ای درمانی است که به وسیله آن می توان مشکلات و ناهنجاری های زیادی را برطرف کرد. این وسایل همانند طلق های شفاف و به رنگ روشن هستند که دندان ها را احاطه می کنند. در ارتودنسی نامرئی از پلاک های پلاستیکی شفاف استفاده می شود. پلاک ها هر دو هفته یکبار باید تعویض شده و پلاک های جدید جایگزین پلاک های قبلی می شوند. درمان با این پلاک ها به گونه ای است که بیمار می تواند آن ها را در مواقع لزوم از دهان خارج کرده و مجدداً سر جای خود قرار دهد.

ارتودنسی سرامیکی نیز از جمله ارتودنسی های شیشه ای است که جایگزین براکت های فلزی شده است. قیمت و هزینه این ارتودنسی وابسته به عوامل مختلفی است. بطور کلی هزینه این ارتودنسی در مقایسه با دیگر روش ها بالاتر است.

 

عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی سرامیکی

براکت های سرامیکی به دلیل جنس مواد به کار رفته در ساخت آن ها از هزینه بیشتری برخوردار هستند. براکت های فلزی از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند که در مقایسه با براکت های سرامیکی ارزان هستند. براکت های سرامیکی شفاف و بی رنگ بوده و این امر سبب زیبایی آن شده است. این براکت ها یا از جنس سرامیک هستند یا پلاستیک.

براکت های سرامیکی می توانند به رنگ دندان، روشن و کاملاً نامرئی باشند. این براکت ها ممکن است کاملا با رنگ دندان مطابقت داشته باشند. کسانی که دندان هایشان روشن تر است، بطور معمول از براکت های شیشه ای استفاده می کنند. اما افرادی که دندان تیره تر دارند، از براکت های رنگی همرنگ دندان خود استفاده می کنند. ترکیب رنگ براکت های سرامیکی این امکان را به فرد می دهد تا ارتودنسی را با استفاده از براکت هایی که کاملا مطابق دندان هایش است انجام دهد.

 

مزایای استفاده از ارتودنسی شیشه ای

استفاده از این ارتودنسی مزایا و منافع بیشماری دارد که در اینجا به چند مورد اشاره می شود.

 • این ارتودنسی نامرئی است.
 • راحت استفاده می شود.
 • کمتر دندان، لثه و مخاط دهان و گونه را تحریک می کند.
 • در هنگام استفاده از آن رعایت بهداشت دهان و دندان به سهولت انجام می شود.

 

معایب ارتودنسی شیشه ای

با اینکه این نوع ارتودنسی دارای مزایای زیادی است، اما بدون عیب و نقص نیست. برخی از ایرادات آن عبارتند از:

 • با توجه به متحرک بودن آن، در روند درمان همکاری بیمار نقش مهمی دارد.
 • ممکن است پلاک های آن گم شوند.
 • هزینه این ارتودنسی در مقایسه با سایر ارتودنسی ها بسیار زیاد است.

 

روش درمان با ارتودنسی شیشه ای

از این روش ارتودنسی باید در طول شبانه روز استفاده کرد. فرد تنها زمانی مجاز به خارج کردن پلاک هاست که قصد مسواک زدن دارد. با پوشیدن و تعویض پلاک ها، دندان ها به طور تدریجی حرکت می کنند تا زمانی که به نتیجه دلخواه برسند. بسیاری از افراد به خاطر وجود براکت ها و سیم های ارتودسنی از انجام آن خودداری می کنند. این نوع ارتودنسی توانسته است مشکل را رفع کند. از آن جا که بیمار خیلی زود با این نوع ارتودنسی خو گرفته و به آن عادت می کند، استفاده از آن بسیار راحت است. این ارتودنسی از پلاستیک های بی رنگ ساخته شده و روی همه دندان ها را می پوشاند.

 

مراقبت از براکت های ارتودنسی سرامیکی

کسانی که از ارتودنسی سرامیکی استفاده می کنند باید بسیار مراقب براکت های روی دندان های خود باشند. براکت های سرامیکی ظرافت و مقاومت کمتری نسبت به براکت های فلزی دارند. این براکت ها ممکن است با حداقل ضربه دچار آسیب دیدگی شوند.

با وجودی که مقاومت براکت های سرامیکی در برابر لکه زیاد است، اما باز هم ممکن است که غذاها و نوشیدنی ها، رنگ کش ها را تغییر دهد. در این نوع ارتودنسی از کش های بی رنگ یا به رنگ دندان استفاده می شود که برخی از خوراکی ها با گذشت زمان موجب تغییر رنگ آن ها می شوند.

 

هزینه ارتودنسی شیشه ای

هزینه این ارتودنسی به عوامل زیادی بستگی دارد. پلاک های شفاف، بر طبق سوالات و موارد زیر به بیمار داده می شوند.

 • بیمار به کشیدن دندان نیاز دارد یا خیر؟
 • بیمار باید جراحی فک نیاز دارد یا خیر؟
 • مشکل بیمار مربوط به دندان است یا فک؟
 • شیب دندان ها
 • وضعیت هر دو فک
 • نیمرخ فرد
 • میزان ازدحام و شلوغی دندان ها
 • وضعیت رادیواگرافی

از این رو توصیه می شود که برای برآورد هزینه دقیق، به متخصص ارتودنسی مراجعه شود تا با بررسی و معاینه، هزینه واقعی تعیین شود.

 

بیشتر بخوانید:

ارتودنسی بدون کشیدن دندان