شاید شما هم از آن دسته افراد باشید که از ظاهر دندان های خود رضایت زیادی ندارند؛ به همین دلیل تصور می کنید که هنگام خندیدن یا صحبت کردن در جمع، به خاطر وضعیت دندان هایتان زیبا به نظر نمی رسید. احتمالا این موضوع باعث افت اعتماد به نفس شما شده است؛ همچنین دندان های کج و نامرتب مشکلات و دردسرهای زیادی نیز برای سلامتی افراد دارند؛ از این رو مناسب ترین روش درمانی برای صاف و مرتب کردن دندان های شما، روش ارتودنسی دندان است. با این حال ممکن است بعضی از افراد تمایلی برای انجام دادن ارتودنسی دندان نداشته باشند؛

زیرا هزینه های مربوط به درمان ارتودنسی دندان بالا است. بعضی از افراد هم با ظاهر بریس های فلزی ارتودنسی مشکل دارند. احتمال دارد که شما هم به دنبال راهی مانند ارتودنسی طبیعی باشید؛ یعنی استفاده کردن از روش های طبیعی و خانگی برای صاف کردن دندان ها. در ادامه بیشتر در مورد ارتودنسی طبیعی صحبت می کنیم.

 

راه های صاف کردن دندان ها

همه ما می دانیم که دندان نامنظم و کج، مشکلات زیادی چه از نظر زیبایی و ظاهری و چه از نظر سلامتی برای ما به وجود می آورند. برای صاف و مرتب کردن دندان ها، علم دندان پزشکی راه حل های گوناگون و متنوعی دارد. البته اینکه کدام راه حل برای شما از همه مناسب تر است به وضعیت دندان هایتان بستگی دارد. بعضی از این روش ها عبارتند از: استفاده از لمینت، استفاده از کامپوزیت هم رنگ دندان ها، روش ارتودنسی دندان و… در اکثر موارد دندان پزشکان برای صاف و مرتب کردن دندان ها و اصلاح موقعیت فکین، از روش ارتودنسی استفاده می کنند.

این روش یک روش درمانی امن و بی خطر است و می تواند حتی بی نظمی های شدید دندان ها را نیز اصلاح و مرتب کند. با این حال امکان دارد که بعضی از افراد تمایل زیادی برای انجام دادن ارتودنسی دندان نداشته باشند.

ارتودنسی طبیعی

ارتودنسی طبیعی

روش ها و دستگاه های ارتودنسی، متنوع و گوناگون هستند؛ اما در اکثر مواقع، به خصوص زمانی که دندان های بیمار به شدت نامنظم و به هم ریخته باشند، متخصص ارتودنسی از بریس های ارتودنسی فلزی استفاده می کند. این بریس ها از فلز فولاد یا استیل ضدزنگ ساخته شده اند و به صورت ثابت روی دندان ها نصب می شوند؛ به همین دلیل بعضی از افراد ظاهر بریس های فلزی ارتودنسی را دوست ندارند؛

در نتیجه تمایلی به انجام ارتودنسی دندان از خود نشان نمی دهند. بعضی از افراد هم توانایی مالی کافی برای پرداخت هزینه های ارتودنسی دندان را ندارند؛ به همین دلیل افراد به دنبال راه های خانگی و طبیعی برای صاف کردن دندان ها یا ارتودنسی طبیعی هستند. اما آیا ارتودنسی طبیعی وجود دارد و می توان به کمک روش هایی به جز روش های دندان پزشکی، دندان های نامرتب و به هم ریخته را صاف کرد؟

 

آیا ارتودنسی طبیعی وجود دارد؟

ممکن است برای حل کردن مشکلات پوستی خود یا درمان سرماخوردگی اتان راه های طبیعی و خانگی را در اینترنت جستجو کنید. اما باید این موضوع را هم در نظر داشته باشید که دندان ها اعضای بسیار مهم و حساسی در بدن ما هستند. شاید تصور کنید راه های طبیعی و خانگی برای صاف کردن دندان ها وجود دارد. حتی اگر چنین راه حل هایی هم وجود داشته باشد، باز هم به جای آنکه فایده ای برای دندان های شما داشته باشد می تواند آسیب های زیادی به دندان ها یا بافت های اطراف آنها بزند.

بسیار بعید به نظر می رسد که به کمک ارتودنسی طبیعی بتوان تغییر خاصی در ظاهر دندان ها ایجاد کرد؛ به علاوه هر نیروی خارجی که به دندان ها وارد می شود، باید حتما یک نیروی کنترل شده و استاندارد باشد و حتما زیر نظر متخصص ارتودنسی و توسط او این اتفاق بیفتد. در غیر این صورت آسیب های جبران ناپذیری به بیمار خواهد زد.

 

هزینه ها و قیمت ارتودنسی دندان

گفتیم که یکی از عواملی که باعث می شود افراد، علی رغم اینکه به درمان ارتودنسی نیاز دارند، از انجام دادن آن خودداری کنند، هزینه ها و قیمت بالای درمان ارتودنسی دندان است. در واقع هزینه و قیمت ارتودنسی دندان، تحت تاثیر عوامل و فاکتورهای متعددی قرار دارد و ما در این مقاله نمی توانیم هزینه یا ارتودنسی دندان را برای شما تخمین بزنیم. شما باید ابتدا توسط یک متخصص ارتودنسی معاینه شوید؛ سپس او با توجه به فاکتورهایی مانند سن و سال، میزان مشکلات، نوع درمان ارتودنسی، شهر و منطقه زندگی و… حدود هزینه ها را به شما خواهد گفت.

مشکل بعدی پرداخت کردن این هزینه ها است. اگرچه هزینه های درمان ارتودنسی دندان نسبتا سنگین و زیاد هستند؛ اما همواره راه هایی برای پرداخت کردن این هزینه ها وجود دارد. برای مثال شما می توانید از متخصص ارتودنسی خواهش کنید که هزینه ها را برای شما قسطی کند. به این ترتیب پرداخت هزینه های ارتودنسی دندان برای شما راحت تر می شود.

ارتودنسی طبیعی

ظاهر بریس های ارتودنسی فلزی

از دیگر مشکلات بیماران با درمان ارتودنسی دندان، ظاهر بریس های فلزی ارتودنسی است. برخی از بیماران بنا به دلایلی تمایل ندارند سایرین از درمان ارتودنسی آنها با خبر شوند و دوست دارند ارتودنسی دندان آنها زیاد جلب توجه نکند. چنین افرادی به همین دلیل، علاقه ای به استفاده کردن از بریس های فلزی ارتودنسی ندارند. راه هایی برای حل کردن این مشکل وجود دارد؛ یعنی به کمک روش هایی می توان بریس های فلزی ارتودنسی را تا حدی مخفی کرد. بعضی از این راه حل ها عبارتند از:

  • استفاده از بریس های لینگوال؛ در این نوع ارتودنسی، اجزای ارتودنسی دندان یعنی براکت ها و سیم ها در پشت دندان ها نصب می شوند؛ به این ترتیب زیاد مشخص نیستند و دیده نمی شوند.
  • استفاده از براکت های کامپوزیتی و سرامیکی که هم رنگ دندان ها هستند یا استفاده از کش ها و الاستیک های سفید که جلب توجه نمی کنند و به رنگ دندان ها نزدیک تر هستند. البته باید این نکته را هم در نظر داشت که براکت های سرامیکی شکننده و ظریف هستند و به مراقبت بیشتری نیاز دارند.