در این مقاله سعی شده تا شما را با ارتودنسی متحرک آشنا کنیم. پس تا انتهای مقاله، با ما همراه باشید.

ارتودنسی متحرک چیست ؟ 

ارتودنسی متحرک  ساده ترین نوع ارتودنسی است و فقط در جلوی دندان قرار می گیرد و بیمار اغلب پس از انجام درمان سنتی ارتودنسی، فقط برای اطمینان از باقی ماندن دندان در جای جدید و در موقعیت مناسب خود، جایی که دندان در آن زمان ناپایدار است و می تواند به جای خود بازگردد، از آن استفاده می کند.

معمولا از ارتودنسی متحرک در کودکان استفاده می شود.

انواع مهاربندهای متحرک

نوع اول:

از یک ماده پلاستیکی ساخته شده است که فرم فک را برای صاف شدن آماده می کند و از نظر زیبایی، بسیار شفاف و غیر قابل مشاهده است. بنابراین اکثر مردم این نوع را به بقیه ترجیح می دهند و از نظر وزنی سبک است که موجب راحتی بیمار می شود

نوع دوم:

این نوع از مهار بند ها به صورت قوس، متناسب با فرم فک ساخته می شوند و جنس آن از فولاد ضد زنگ است که به منظور حفظ قوام دندان به طور مناسب، به ویژه پس از پایان درمان های ارتدونسی سنتی، در جلوی دندان ها ثابت می شود

حداقل زمان درمان با استفاده از ارتودنسی متحرک، حداکثر 6 یا 12 ماه طول می کشد تا زمانی که دندان ها در جای طبیعی خود قرار بگیرند و با استخوان جوش بخورند.

شایان ذکر است که ارتودنسی متحرک دارای مزایای زیادی است که مهمترین آنها راحتی بیمار، سهولت برداشتن آن در هنگام خوردن غذا و نوشیدنی و همچنین تمیز کردن دندان است. علاوه بر این  شما می توانید آن را بیش از سه ساعت در روز از داخل دهان خود بردارید و یا فقط آن را در هنگام خواب داخل دهانتان بگذارید.

روش نصب ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک  یک درمان طولانی مدت است. ارتودنسی بسته به شرایط و تعهد شما به درمان ممکن است یک یا دو سال طول بکشد و بر این اساس، مراجعه به دندانپزشک به طور مکرر برای شما باید تکرار شود تا از طریق آن، مراحل درمان در چندین مرحله به خوبی انجام می شود.

مراحل نصب ارتودنسی

برنامه تشخیص و درمان

 1. دندانپزشک در این مرحله چند بار از دهان و دندان شما بازدید می کند، با انجام آزمایش بر روی دهان شما مطمئن می شود که شما هیچ مشکلی برای استفاده از ارتودنسی متحرک نداشته باشید.
 2. سپس دنداپزشک ماكتي را براي دهان شما طراحي مي كند كه بر اساس آن مي تواند نوع مورد، بهترين روش درمان و انواع ارتودنسي متناسب با شرايط شما را بررسي و انتخاب كند.
 3. در مرحله بعدی، پزشک چندین عکس با اشعه ایکس از فک و دهان شما می گیرد و تعدادی معاینه دقیق بر روی دهان شما انجام می دهد که به وی امکان می دهد موقعیت ریشه دندان ها را در رابطه با استخوان فک و دندان های مجاور و تأثیر بریس ها بر روی آنها و بر روی شکل صورت، پس از اصلاح قوام دندان ها مشاهده کند.
 4. سرانجام، نتایج مورد انتظار درمان را پس از نصب ارتودنسی به تصاویری تبدیل می کند که میزان اختلاف مورد انتظار را به صورت شکل در قبل و بعد از انجام ارتودنسی متحرک به بیمار نشان دهد.

پس از تصمیم پزشک در مورد نوع شرایط، او یک برنامه درمانی بهینه برای بیمار ایجاد می کند. سپس پزشک انواع بریس ها را برای انتخاب به بیمار ارائه می دهد.

هنگامی که بیمار نوع ارتودنسی که را برای خود مناسب تر از بقیه است انتخاب می کند، پزشک نصب آن را شروع می کند. لازم به ذکر است که ارتودنسی سنتی، ارتودنسی سرامیکی و ارتودنسی که روی سطح داخلی دندان ها نصب می شود، هیچ تفاوتی در روش نصبشان با یکدیگر وجود ندارد.

 نصب ارتودنسی

 1. ابتدا دندانپزشک یک ماده چسبنده را روی سطح دندان قرار می دهد.
 2. او استند ها را چسب می زند
 3. با محکم فشار دادن آنها، پایه های خوبی را نصب می کند تا اطمینان حاصل کند که آنها می توانند تغییر مناسب و دلخواه را در شکل دندان ایجاد کنند
 4. تکیه گاه ها را با سیم های فلزی بخ دندان وصل می کند
 5. برای تغییر آنها به دلیل قرار گرفتن در معرض زنگ زدگی و شکستگی، باید هر از گاهی به پزشک مراجعه کنید.

نکات بهداشتی دندانپزشکی پس از درمان

 • پس از موفقیت ارتودنسی در اصلاح شکل دندان طبق برنامه بریس ها، سیم های فلزی و دستگاه های ارتودنسی به طور کامل برداشته می شوند. سپس دستگاهی نصب می شود که شکل دندان ها را حفظ می کند تا اطمینان حاصل شود که آنها دیگر حرکت نمی کنند و به همان حالت قبلی خود باز نمی گردند.
 • درارتودنسی متحرک قوام و اندازه دندانها و انسداد دندان های فک بالا و پایین به حالت طبیعی خود برمی گردد و شکل طبیعی خود را باز می یابند.

نتایج قبل و بعد از ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک برای حفظ موقعیت دندان برای مدت زمان کمتر از شش ماه در دهان باقی می ماند. پس از اینکه درمان کامل شد، باید یک دستگاه نگهدارنده مخصوص پس از آن دوره به صورت روزانه و به صورت دائمی در دهان قرار گرفته شود و پس از سپری شدن این دوره، از بریس ها فقط در هنگام خواب در شب می توانید استفاده کنید و نه در طول روز تا از بازگشت دندان ها به حالت قبلی شان جلوگیری کنید.

همچنین برای آگاهی از پیشرفت های ارتودنسی متحرک و نظارت بر بازسازی استخوان فک در اطراف موقعیت جدید دندان، پیگیری توسط دندانپزشک ضروری است.

تمیز کردن منظم دندان ها برای از بین بردن آثار چسب جمع شده بر روی سطح دندان ها پس از برداشتن بریس های متحرک ضروری است

توصیه می شود بلافاصله پس از برداشتن مهاربندها، دندانها را صیقل داده و سفید کنید تا آثار و زنگ زدگی پس از برداشتن در زیر آنها از بین برود.

عوارض ارتودنسی متحرک

 1. ناراحتی: به خصوص در ماه های اول، به دلیل فشار وارد شده توسط مهاربندها بر روی سطح دندان ها
 2. آسیب به بافت های داخلی دهان: بریس ها و سیم های فلزی ممکن است به لثه ها و لب ها آسیب برسانند
 3. فرسایش دندانی: به دلیل فشار وارد شده بر روی پایه ها بر روی دندان ها، که منجر به فرسایش می شود
 4. تجزیه ریشه دندان ها: این امر در برخی موارد استثنایی و فردی اتفاق می افتد. هنگامی که استخوان فک در برابر حرکت ریشه دندان ها در اثر فشار بریس ها مقاومت می کند و در نتیجه منجر به فرسایش آنها می شود.
 5. پوسیدگی دندان: غذا به سطح تکیه گاه می چسبد و مکان هایی را برای جمع آوری غذا تشکیل می دهد که به سرعت منجر به پوسیدگی دندان و سرعت تخریب آن می شود
 6. درد فک: این امر به دلیل فشار آوردن به استخوان فک است تا دندان ها بتوانند دوباره به حالت طبیعی بروند.

سوالات متداول راجب ارتودنسی متحرک

ارتودنسی ثابت در مقابل ارتودنسی متحرک؟

 در صورت اصلاح فک های بدرفتار، باید از ارتودنسی متحرک استفاده شود، اما در صورت حرکت دندان ها، از ارتودنسی ثابت استفاده می شود

مدت زمان درمان ارتودنسی متحرک چه مدت است؟

 طول دوره درمان بستگی به نوع مال اکلوژن، شدت آن، ازدحام دندان ها، تراز فک و موارد دیگر دارد، در بعضی موارد از بریس های ثابت و متحرک با هم استفاده می شود. متخصص ارتودنسی زمان تقریبی درمان را در قرار اولیه تخمین می زند اما به طور کلی طول درمان ارتودنسی از یک تا سه سال زمان می برد.

چه زمانی بیماران باید از ارتودنسی متحرک استفاده کنند؟

 ارتودنسی متحرک در 2 مورد استفاده می شود، اول برای اصلاح فک و دوم به عنوان نگهدارنده در پایان درمان ارتودنسی ثابت استفاده می شود.

آیا می توانم با ارتودنسی متحرک غذا بخورم؟

 توصیه می شود قبل از صرف غذا ارتودنسی متحرک را خارج کنید. ارتودنسی متحرک را پس از خوردن غذا و مسواک زدن مجددا در دهان قرار دهید. برای داشتن دندان های سالم و تمیز  یک رژیم غذایی سالم لازم است، غذای غنی از ویتامین ها و مواد معدنی بخورید و از غذاهای چسبناک و سفت و غذای کم ارزش غذایی پرهیز کنید.

نوشیدنی هایی که باید با ارتودنسی متحرک از آنها اجتناب کرد چیست؟

قبل از مصرف نوشیدنی های گازدار، شیرینی و نوشیدنی های انرژی زا و نوشیدنی های رنگی، ارتودنسی متحرک خود را بیرون بیاورید، ارتودنسی متحرک را بلافاصله پس از مسواک زدن دوباره در دهان قرار دهید.