ارتودنسی نامرئی یکی از روشهای درمان مرتب سازی دندان ها است. در روش ارتودنسی شفاف یا نامرئی یک روکش پلاستیکی مانند یک کاور روی دندان شما قرار می گیرد که کیفیت و دوام بسیار بالایی دارد.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی یک روش برای مرتب کردن و درمان مشکلات ظاهری دندان است. یکی از روش های این درمان، روش ارتودنسی نامرئی است که یکی از درمان های متداول و پر طرفدار در بین بیماران است. دلیل این امر این است که در این ارتودنسی، هیچ سیم و براکت فلزی داخل دهان قرار نمی ‌گیرد و لبخندتان زیباتر می شود.

ارتودنسی نامرئی نوعی روش درمانی است که در عین حفظ نگه داشتن زیبایی چهره و لبخند، به درمان و مرتب کردن دندان‌ها کمک می‌کند. برای استفاده از ارتودنسی های نامرئی، تنها کسی که می تواند تشخیص این کار را بدهد ارتودنتیست شماست؛ به این دلیل که استفاده از ارتودنسی شفاف شرایط مخصوص به خود را می خواهد و هر شخصی نسبت به شدت مشکل دندانش می ‌تواند از آنها به جای ارتودنسی های معمولی و سیم دار استفاده کند.

ارتودنسی نامرئی

در روش ارتودنسی شفاف یا نامرئی یک روکش پلاستیکی مانند یک کاور روی دندان شما قار می گیرد که کیفیت و دوام بسیار بالایی دارد.

فرایند درمان با ارتودنسی نامرئی

روش درمان ارتودنسی نامرئی هم مانند باقی روش ها مراحل خاص خود را دارد که باید برای آن زمان گذاشته و به ترتیب انجام شود.

در اولین مرحله از درمان ابتدا باید دندان فک و سلامت آنها توسط متخصص ارتودنسی تان ارزیابی شود. پس از اینکه دندان و فک شما توسط پزشک معالج تان معاینه شد پزشکتان با استفاده از اسکنرهای سه بعدی که مخصوص داخل دهان هستند، یک اسکن دیجیتال از دندان هایتان می گیرد.

یکی از ویژگی هایی که اسکن دیجیتال برایتان دارد این است که به شما این امکان را می دهد که قبل و حتی بعد از مرحله درمان را به صورت تصویری و سه بعدی مشاهده نمایید. نتیجه‌اش این است که همراه با شما دندانپزشکتان هم قادر است روی پیشرفت کار درمان تان نظارت داشته باشد.

مرحله سوم درمان این است که پس از چند هفته پزشک شما چند نمونه از بریس یا ارتودنسی شفافتان را که معمولا با استفاده از پرینتر های سه بعدی آماده می شوند را برای شما استفاده می کند. هرکدام از آن ها به طور مرحله‌ای به مدت یک تا سه هفته روی دندانتان قرار می گیرد. همچنین پزشک معالج تان ممکن است برای بهتر شدن روند درمان تصمیم بگیرد که در حین درمان، در مرحله ای به جای پلاستیک های شفاف از ارتودنسی های قدیمی استفاده کند.

نکاتی در رابطه با نگهداری ارتودنسی

در طی فرایند و طول درمان شما باید مرتب به پزشکتان مراجعه کنید و پیشرفت درمان خودتان را ارزیابی کنید. معمولاً این کار هر ۶ تا ۸ هفته باید انجام شود. یکی از نکاتی که باید همیشه رعایت کنید این است که ارتودنسی های شفاف نامریی که روی دندان تان قرار می گیرد باید روزانه حداقل ۲۰ الی ۲۲ ساعت روی دندانهایتان بماند. همچنین مراقبت و بهداشت دندان تان را هم باید مانند روزهای معمولی رعایت کنید.

هیچ وقت این سه نکته را فراموش نکنید:

ارتودنسی نامرئی

مزایا استفاده از ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی شفاف یا نامرئی ویژگی های خاص و منحصر به فرد خودش را دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

 1. یکی از مواردی که در این زمینه بسیار واضح است این است که دیگر هیچ چیز اضافی مانند سیم، قلاب و پلاستیک های مخصوص ارتودنسی روی دندان شما قرار نمی گیرد و زیبایی دندان شما را هنگام لبخند از بین نمی برد.
 2. مورد دوم ساده بودن آن است. ارتودنسی های نامرئی برخلاف ارتودنسی های معمولی قابلیت جابجایی دارند و می توانید در طول روز به مدت ۲ ساعت برای تمیز کردن باکتری های روی ارتودنسی و یا خود دندانتان و استفاده از نخ دندان، آن را از دهان خود خارج کنید و پس از انجام موارد بهداشتی دندانی آن را دوباره داخل دهانتان بگذارید.
 3. سومین مورد رعایت کردن بهداشت دهان و دندان است. به این ترتیب که همانطور که گفته شد میتوانید آنها را پس از هر بار غذا خوردن از دهان خود خارج کرده و دندان هایتان را مسواک کنید، نخ دندان بکشید و حتی ارتودنسی تان را هم مسواک کنید و دوباره داخل دهانتان بگذارید.

معایب استفاده از ارتودنسی نامرئی

همانطور که این روش شامل ویژگی های بسیاری می باشد مسلماً معایبی هم دارد که عبارت اند از:

 • یکی از مهمترین معایبی که بسیاری از مردم را از استفاده از این نوع ارتودنسی پشیمان می کند قیمت بالای آن است.
 • باید بیشتر از همیشه بهداشت دندان خود را رعایت کنید به این دلیل که ممکن است داخل ارتودنسی نامرئی تان میکروب بگیرد و وجود غذا در لای آن برای مدت زمان زیاد باعث پوسیدگی آن می شود.
 • نمی توانید در محیط های عمومی مانند رستوران آن را از دهان خود خارج کرده و پس از تمیز کردن داخل دهانتان بگذارید به این دلیل که وجهه بدی دارد.
 • نباید از نوشیدنی و غذا های رنگی استفاده کنید. به این دلیل که این پلاستیک ها قابل رنگ گرفتن هستند و شکل ظاهری خود را از دست می‌دهند.
 • نباید از نوشیدنی های خیلی سرد و خیلی گرم استفاده کنید به دلیل اینکه ممکن است حالت خود را از دست دادند و در مقابل کارایی شان هم از دست می رود.
 • از خوراکی های چسبنده استفاده نکنید.

ارتودنسی شفاف تا چه مدت باید روی دندان بماند؟

همانطور که در ابتدا گفته شد طول درمان بستگی به شرایط خاصی دارد که برخی از آن ها عبارت اند از:

 • شدت مشکل دندان
 • سن
 • نوع دندان و ..

فقط و فقط پزشک ارتودنس متخصص شما می تواند تشخیص دهد تا چه مدت باید بریس ها داخل دهانتان باقی بماند تا مشکلتان رفع شود. ولی به طور میانگین بین 6 ماه تا دو سال زمان می برد.

در چه مواردی می توان از ارتودنسی نوع نامرئی استفاده کرد؟

 • زمانی که دندان شما مشکل کج بودن و به هم فشردگی داشته باشد، در این مورد فک فضای کافی برای قرارگیری دندان ها به طور مرتب و کنار هم ندارد که می ‌توان از ارتودنسی شفاف برای درمان آن استفاده کرد. اگر این مشکل درمان نشود و سال ها به طور متوالی باقی بماند باعث تجمع باکتری ها می شود که در نهایت منجر به پوسیدگی دندان ها و بیماری های لثه می شود.
  نکته: در این موارد ممکن است برای اینکه فک فضای کافی پیدا کند یک الی دو دندان قبل از شروع درمان کشیده شود.
 • فاصله داشتن بیش از حد دندان ها که این مورد برعکس مورد قبلی است که در این روش با ارتودنسی نامریی، دندان ها به مرور به طرف فضاهای خالی حرکت می کنند و مرتب می شوند. اگر این مشکل حل نشود ممکن است مشکلات لثه و بیماری و التهاب لثه به سراغتان بیاید.
 • مشکل کراس بایت، که حالتی است که دندان های بالا مقابله دندان های پایین روی هم قرار نگیرند و جلوتر یا عقب تر باشند.
 • مشکل اوپن بایت که این مورد هم موردی است که دندانهای جلویی هر دو فک بالا و پایین بیش از حد جلو آمده باشند به طوری که وقتی دهان بسته می شود دندان ها بطور موازی روی هم قرار نمی گیرند.
 • مشکل دیپ بایت که در این مورد دندان های بالا جلوتر از دندان های پایینی هستند و وقتی که روی هم قرار می‌گیرند، دندانهای پایینی توسط دندان های بالایی پوشانده می شوند.
 • اورجت شدید که در این مورد حالت دندان ها طوری است که دندان های فک بالا جلوتر از دندان‌های فک پایین هستند و همچنین دندان های جلویی به صورت شیبدار به سمت بیرون دهان رشد کرده اند.
  نکته: این مشکل اگر خیلی شدید و پیچیده باشد نمی توان از این روش استفاده کرد و باید از روش ارتودنسی ثابت یا سنتی برای درمان استفاده شود.