ارتودنسی چیست؟ آیا با انواع ارتودنسی آشنایی داشته و می دانید که مزایای انجام ارتودنسی چیست؟ درمان ارتودنسی چقدر زمان لازم دارد؟
وقتی شما دندان های نامنظمی داشته باشید و یا دندان هایی که روی هم سوار شده باشند و همچنین جلو بودن بیش از حد دندان در فک بالایی یا پایینی و یا در موارد دیگر وقتی که فک و دندان روی هم به طور منظم قرار نمی گیرند، می ‌توان به نظم و ترتیب دهی قرار گرفتن دندان ها توسط ارتودنسی یا سیم کشی دندان کمک شایانی کرد.

ارتودنسی چیست و چه کاربردی دارد؟

ارتودنسی دندان یکی از کارهایی است که متخصصان دندانپزشکی برای صاف کردن دندان ها و کنار هم قرار گرفتن آنها انجام می دهند. در واقع ارتودنسی دندان به جز زیبایی و ایجاد یک لبخند زیبا برای شما کارهای دیگری هم انجام می دهد.
وقتی شما دندان های نامنظمی داشته باشید و یا دندان هایی که روی هم سوار شده باشند مسلماً به سختی مسواک زده و نخ دندان می کشید.
البته در مواردی که فرد فک کوچکی دارد و ممکن است پس از انجام ارتودنسی جایی در انتهای لثه برای تکان خوردن و جابجا شدن دندان ها وجود نداشته باشد به ناچار یک یا دو دندانی را که اضافی است می‌کشند .ارتودنسی باعث ایجاد یک فشار ملایم مداوم بر روی دندان ها می شود که به آرامی دندانها از هم فاصله گرفته حرکت می کنند و به جای درست خود می نشیند.

انواع ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی به دو روش ثابت و متحرک انجام می شود که هر کدام از این دو روش شامل چند زیر مجموعه هستند.
در سیم کشی دندان به روش ثابت روی تمام دندانها به صورت تک تک قلاب هایی قرار می گیرند که یک سیم از بین آنها رد شده و آنها را به هم متصل می کند.
اما در ارتودنسی متحرک که معمولاً برای روش هایی استفاده می‌شود که درمان های ساده و کوتاه مدت نیاز دارند یک سیم نازک با چند فنر وجود دارد که و دیگر مانند ارتودنسی ثابت به هر کدام از دندان ها یک قلاب جداگانه وصل نیست و هر زمان که نیاز به تمیز کردن دندان و یا خود ارتودنسی داشتید خودتان می توانید آن را از دهان خود خارج کرده و تمیز کنید و دوباره سر جایش قرار دهید.

ارتودنسی چیست؟

نکته قابل توجه در ارتودنسی ثابت این است که شما به هیچ عنوان نمی توانید آن را خودتان جدا کنید و فقط جدا کردن آن به وسیله دندانپزشک تان باید صورت بگیرد.
فشاری که ارتودنسی ثابت نسبت به نوع متحرک می‌آورد بیشتر است؛ بنابراین برای دندان هایی که نیاز به درمان طولانی مدت دارند از این روش استفاده می شود. در برخی موارد پس از مدتی که دندان‌ها به مرحله ای رسیدند که دیگر درمان به صورت طولانی مدت نیاز نبود، در ادامه درمان ارتودنسی متحرک را جیگزین نوع ثابت می کنند که این کار با تجویز و دستور متخصص دندانپزشک صورت می گیرد.

انواع ارتودنسی های ثابت و متحرک

همانطور که گفته شد ارتودنسی ها به دو دسته متحرک و ثابت تقسیم می شوند که هر کدام چند مدل در زیر مجموعه خود دارند ارتودنسی های ثابت عبارتند از:

 • بریس های ثابت فلزی
 • بریس های خودتنظیم که به آن دیمن هم گفته می‌شود
 • بریس های پشت دندانی

در این نوع درمان از براکت ارتودنسی استفاده می شود که آنها هم انواع مختلفی دارند که عبارت اند از:

 1. براکت های ارتودنسی نامرئی، قابل های نامرئی که معمولاً جایگزین مورد قبلی می شوند، براکت های فلزی و براکت های لینگوال
 2. انواع ارتودنسی متحرک
 3. بریس های هاولی Hawley’s appliances
 4. بریس های نامرئی
 5. بریس های زد اسپرینگ Z Spring

 

ارتودنسی چیست؟

مزایا و معایب ارتودنسی چیست؟

از جمله مزایای ارتودنسی دندان می توان به این موارد اشاره داشت:

 • ارتودنسی دندان مشکلاتی که بیماران در حین جویدن مواد غذایی با آن مواجه می‌شود را رفع می کند
 • باعث افزایش طول عمر دندانها می‌شود
 • خطر مبتلا شدن به بیماری های لثه را کاهش می دهد
 • از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند
 • و در آخر یک لبخند زیبا را به شما هدیه می دهد

همانطور که از مزایای کار ارتودنسی دندان صحبت کردیم مسلماً برخی معایب و عوارض هم می تواند داشته باشد که با توجه به آنها میتوان رفعشان کرد.
نکته مهم این است که وقتی بیماران به دنبال درمان ارتودنسی دندان هستند باید بدانند که همیشه مانند روزهای عادی به سلامت و بهداشت دندان و درمان خود رسیدگی کنند.
وقتی از ارتودنسی ثابت، برای درمان استفاده می شود، رعایت کردن بهداشت دهان و دندان مشکل‌تر می‌شود، بنابراین باید با خونسردی و تمرکز کافی به این مورد رسیدگی کنند.
نکته دوم در عوارض و معایب ارتودنسی دندان این است که ممکن است پس از مدتی برگشت رخ بدهد یعنی پس از جداسازی ارتودنسی از دندان ممکن است بعد از مدتی دوباره دندان ها شروع به برگشتن به سر جای خودشان بکنند که برای جلوگیری از این کار بیمار باید طبق دستور دندانپزشک عمل کرده و به طور منظم از پلاک های نگهدارنده بعد از درمان ارتودنسی ثابت استفاده کند.

درمان ارتودنسی چقدر زمان می برد؟

یکی از سوال های بیماران که بسیار هم با آن مواجه می شویم این است که مدت زمان درمان ارتودنسی چند روز یا چند ماه است؟
در درمان ارتودنسی دندان نمی توان مدت زمان دقیق تعیین کرد این مدت زمان به میزان درمان، نوع درمان، شدت مشکل روی دندان ها و مدل قرار گیری دندان بستگی دارد که فقط با معاینه توسط پزشک متخصص دندانپزشک شما این مدت زمان مشخص می‌شود.
ولی اگر بخواهیم به طور حدودی و میانگین در نظر بگیریم مدت زمان درمان دندان توسط ارتودنسی دندان حدوداً بین ۶ تا ۲۴ ماه زمان می برد.

بیشتر بخوانید : قیمت ارتودنسی