ارتودنسی ژله ای چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

ارتودنسی یکی از متدهای درمانی است که برای درمان ناهنجاری های فک و دندان به کار می رود که با نظم بخشیدن به دندان ها و رفع مشکلات فک می تواند طرح لبخند بیمار را اصلاح کند. ارتودنسی ژله ای نوعی از ارتودنسی نوین است که به عنوان یکی از محبوب ترین روش های درمانی ارتودنسی شناخته می شود اگر بیمار دارای ناهنجاری فک نباشد و نامرتبی دندان ها کم یا جزیی باشد، می توان از این نوع ارتودنسی استفاده کرد.

در سیستم ارتودنسی ژله ای از براکت، سیم و الاستیک های ارتودنسی استفاده نمی شود بلکه از پلاک های شفاف برای درمان استفاده می شود که جنس پلاک ها از مواد ترموپلاستیک می باشد که انحصاراً برای سیستم ارتودنسی ژله ای طراحی شده اند. پلاک ها در ارتودنسی ژله ای پس از تصویر بردای 3 بعدی از دهان به صورت سفارشی ساخته می شوند که باید هر دو هفته یکبار آنها را تعویض کرد.  بیمار در طی پروسه درمانی می تواند از 12 تا 48 پلاک استفاده کند از این پلاک باید 20 الی 22 ساعت در طول شبانه روز برای اعمال حرکت تدریجی بر روی دندان ها استفاده کرد.

مزایای ارتودنسی ژله ای

به دلیل متحرک بودن این نوع ارتودنسی، بیمار آزادی عمل بیشتری دارد و می تواند در هنگام غذاخوردن، نخ دندان کشیدن و مسواک زدن آن را از دهان خارج کند، این امر میزان بهداشت دهان و دندان را ارتقا می دهد. زیرا امکان گیر کردن غذا و خوراکی ها بین دندان ها وجود ندارد در نتیجه بیمار دچار پوسیدگی یا تغییر رنگ دندان ها نخواهد شد. در ارتودنسی ثابت برای این که براکت ها دچار شکستگی یا لب پر شدن نشوند باید از مصرف غذاهای سفت و چسبنده خودداری کرد اما در این سیستم ارتودنسی نیازی به پرهیز غذایی وجود ندارد.

در این روش بیماران می توانند طرح درمان و نتایج آن را قبل از شروع درمان به صورت مجازی مشاهده کنند و از وضعیت دندان ها پس از اتمام درمان اطلاع یابند. در این سیستم ارتودنسی چون سیم و براکت هابر روی دندان ها وجود ندارند امکان زخم شدن دهان و لثه ها وجود ندارد. به دلیل نامرئی بودن این نوع سیستم ارتودنسی، بیمار احساس ناراحتی نخواهد کرد. بیمار می تواند حداکثر تا 2 ساعت از ارتودنسی ژله  استفاده نکند.

معایب ارتودنسی ژله ای

ارتودنسی ژله ای را باید طبق زمان های تعیین شده توسط ارتودنتیست مورد استفاده قرار داد در غیر این صورت اگر بیمار همکاری خوبی با ارتودنتیست نداشته باشد طول دوره درمانی می تواند طولانی تر نیز بشود. در روزهای آغازین نصب ارتودنسی ژله ای احساس درد به صورت خفیف وجود دارد همچنین در هنگام تعویض پلاک احتمال درد وجود دارد، پس می توانید زیر نظر ارتودنتیست برای تخفیف درد، مسکن مصرف کنید.

به دلیل اینکه ارتودنسی ژله ای هزینه بالاتری نسبت به سایر روش های درمانی ارتودنسی دارد تنها قشر خاصی می توانند از این نوع ارتودنسی استفاده کنند. اگر بیمار بعد از در آوردن پلاک فراموش کند آن را در کجا گذاشته است یا اگر پلاک دچار شکستگی شود روند درمانی می تواند طولانی تر شود. ممکن است بعضی بیماران دچار نوک زبانی حرف زدن شوند یا اینکه بزاق دهانشان زیاد شود که این مشکلات بعد از چند روز برطرف می شوند.

هنگام خوردن نوشیدنی های رنگی باید پلاک را از دهان خارج کنید زیرا شفافیت این نوع ارتودنسی از بین می رود. برای درمان مشکلات شدید دندان و فک نمی تواند گزینه مناسبی باشد.

ارتودنسی ژله ای

مراحل درمان با ارتودنسی ژله ای

ارتودنتیست بعد از معاینه و بررسی اولیه از دهان و فک بیمار، او را به پرتونگاری از دهان ارجاع می دهد سپس با بررسی مدارک موجود می بیند آیا بیمار صلاحیت استفاده از ارتودنسی ژله را دارد یا ندارد؟ در صورت صلاحیت داشتن بیمار، ارتودنتیست از دهان بیمار اسکن می گیرد و پلاک ها با نرم افزار 3 بعدی طراحی می شوند و در لابراتور ساخته می شوند. سپس طبق زمان بندی اصولی که با توجه به میزان ناهنجاری صورت می گیرد ارتودنتیست تعداد جلسات موردنیاز برای تعویض پلاک ها، هزینه درمانی و مدت زمان درمانی را برای بیمار تعیین می کند. پس از پایان درمان با ارتودنسی که طی 6 الی 24 ماه انجام می شود بیمار باید از ریتینر برای جلوگیری از بازگشت ارتودنسی استفاده کند.

 

چه کسانی برای استفاده از ارتودنسی ژله ای کاندیدای مناسبی هستند

ارتودنسی ژله  برای درمان ناهنجاری های ساده بایت روش مناسبی است و افرادی که دارای بریج هستند برای درمان با ارتودنسی ژله ای کاندیدای موثرتری هستند.

آیا ارتودنسی ژله ای برای کودکان مناسب است

این نوع ارتودنسی چون به همکاری کودک نیاز دارد و کودکان نمی توانند همکاری مناسبی با ارتودنتیست داشته باشد، نمی تواند مناسب باشد درنتیجه بهتر است برای درمان کودکان از سایر روش های درمانی ارتودنسی استفاده شود.

مراقبت از ارتودنسی ژله 

هفته ای یکبار پلاک را در یک محفظه مخصوص قرار بدهید و قرص مخصوص را داخل محفظه به مدت 10 الی 15 دقیقه قرار دهید تا پلاک از وجود باکتری پاک شود، سپس آن را با آب سرد بشویید.

بعد از هر بار خارج کردن ارتودنسی ژله ای برای جلوگیری از گم شدن، آن را درون یک جعبه مخصوص قرار دهید.

می توانید برای تمیز کردن پلاک از دستگاه پاک کننده اولتراسونیک استفاده کنید زیرا شکاف هایی که مسواک نمی تواند آن ها را تمیز کند به خوبی تمیز می کند.

پلاک خود را در داخل آب گرم یا جوش قرار ندهید زیرا این کار می تواند باعث ذوب شدن پلاک شود . ارتودنسی ژله ای خود را با آب ولرم و مسواک تمیز کنید.

ارتودنسی ژله ای

 

هزینه ارتودنسی ژله ای

ارتودنسی ژله  به عواملی چون میزان دستمزد ارتودنتیست، کیفیت و جنس پلاک ها، دستمزد لابراتور و طول درمان بیمار بستگی دارد. پلاک های ارتودنسی باید هر دو هفته یک‌بار تعویض شوند درنتیجه نیاز به مراجعه و چکاپ های مکرر دارد به خاطر این ویژگی ها هزینه ارتودنسی ژله  نسبت به سایر روش های ارتودنسی گران تر است. طبق برآوردهای به دست آمده هزینه ارتودنسی ژله  به طور میانگین 2 تا 5/2 برابر سیستم ارتودنسی ثابت است.