ارتودنسی یا لمینت کدام بهتر است؟ ارتودنسی یکی از شاخه های دندانپزشکی است که به ترمیم و اصلاح نقص در نظم و قوام دندان و درمان نقص در صفحات دندان می پردازد و این نتیجه نقص در دندان ها از نظر اندازه، ترتیب، تعداد یا فاصله بین دندان ها یا در نتیجه یک رابطه نامناسب بین فک بالا و پایین در است سه بعد فضایی، یا یک نقص یا نقص در سطح دندان ها و استخوان فک با هم. پزشکی که درمان ارتودنسی را انجام می دهد اغلب یک متخصص ارتودنسی و گاهی اوقات یک دندانپزشک عمومی است که جلسات آموزشی جامعی را انجام داده است. در این مقاله قصد داریم ارتودنسی یا لمینت را برای شما شرح دهیم.

ارتودنسی یا لمینت

فواید ارتودنسی بر اساس دو محور است که شامل موارد زیر است

 جنبه عملکردی

که به معنای اصلاح گفتار، گفتار و جویدن است.

جنبه زیبایی شناسی

آرایش مجدد طبیعی دندان ها.

رشد فک ها را راهنمایی کرده و رابطه آن ها را با یکدیگر اصلاح می کند.

رابطه بین دندان و فک را اصلاح می کند.

 

جزئیات ارتودنسی شفاف و متحرک

ارتودنسی یکی از مهمترین اقدامات دندانپزشکی زیبایی است و بنابراین یکی از تخصص های دندانپزشکی است که از نقایص مختلف دندان مراقبت می کند و آن ها را بررسی و درمان می کند. به عنوان مثال، ارتودنسی نقایص زیر را درمان می کند:

 • ظروف دندان و در نتیجه نامنظم بودن دندان ها.
 • درمان نارسایی یکی از فک های بالا و پایین با یکدیگر یا هر دو.
 • فاصله های بین دندان ها را می بندد.
 • درمان پیچ خوردگی دندان ها.
 • درمان دندان گرد.
 • درمان دندان پزشکی مورب.
 • درمان دندانی که به جلو یا عقب پیش رفته.
 • ایده ارتودنسی عمدتا به فشار وارد شده بر روی دندان برای برگرداندن آن به مکان طبیعی آن بستگی دارد و این باعث می شود که بسته به هر مورد و پیچیدگی آن زمان زیادی طول بکشد و دوره تقویم بسته به شرایط و میزان پاسخ دندان به تقویم از یک تا سه سال است.

ارتودنسی به دو قسمت تقسیم می شود که شامل موارد زیر است

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک همانطور که از نام آن مشخص است، باعث می شود بیمار به راحتی راحت آن را جدا کرده و نصب کند که به بیمار کمک می کند تا آن را به راحتی تمیز کند؛ اما همچنین برای دستیابی به نتایج رضایت بخش نیاز به پیگیری خوب دارد و این نوع ارتودنسی به دلیل استفاده از مواردی که تغییراتی در آن ها اعمال می شود، تقریبا بسیار محدود است.

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت که بیشترین کاربرد و حتی گسترده ترین است و نتایج آن در مدت زمان کوتاه بسیار زیاد است و بیشترین رضایت را از طرف بیماران دارد، اما در ترکیب آن به دندانپزشکی بسیار ماهر نیاز دارد و ارتودنسی ثابت شامل سه نوع است:

بریس های فلزی

از نظر سرعت بهبودی بیمار بهترین و شاید ارزانترین قیمت ارتودنسی محسوب می شود، اما ظاهر او به دلیل ظاهر که در حین گفتار، خندیدن یا غذا خوردن مشهود است، ظاهر او را دچار مشکل می کند.

بریس های شفاف

مشهورترین و محبوب ترین بریس های فلزی به حساب می آید؛ اما گران تر از ارتودنسی فلزی است.

بریس های داخلی

به آن لینگوال نیز گفته می شود و در مقابل بریس های فلزی است، جایی که سیم ها یا مهره های فلزی از داخل به داخل دهان یا پشت دندان ها می روند تا آن ها را نبینند. این نوع ارتودنسی گران ترین نوع است اما برای نصب آن به یک پزشک با صلاحیت و تجربه بالا احتیاج دارد. جایی که دوره درمان مدت زیادی طول می کشد.

مزایای ارتودنسی شفاف

یکی از مهم ترین مزایای تقویم شفاف داشتن لبخند بدون هیچگونه خجالت و ناراحتی علاوه بر اطمینان مطلق در برخورد با دیگران در هنگام گفتار یا خندیدن و همچنین مزایای آن موارد زیر است:

تراز کننده واضح قابل مشاهده نیست

مشخصه ارتودنسی شفاف عدم مراجعه بیمار به پزشک متخصص است زیرا دندانپزشک قبل از شروع نصب ارتودنسی شفاف علاوه بر سهولت جدا شدن و نصب آن هنگام غذا خوردن، برای او برنامه درمانی تنظیم می کند، برخلاف سیم هایی که هنگام غذا خوردن بیمار را آزار می دهد برای بیمار بسیار راحت است.

تمیز کردن دهان و دندان

دندان را از پوسیدگی و لثه را از عفونت باز می دارد. همچنین با دوره کوتاه درمانی و بازگشت بیمار به زندگی و فعالیت های طبیعی خود مشخص می شود.

استفاده از وسایل کتر توسط پزشک و راحتی درمان

بینایی بیمار از آنچه بعد از تقویم و قبل از شروع آن با مشاهده دندان هایش در تصاویر سه بعدی دریافت می کند که در آن هر حرکت مورد نیاز دندان ها توسط رایانه محاسبه می شود.

 

لمینت دندان چیست

نوعی از روکش دندان است که از جنس پرسلن یا چینی هستند و برای از بین بردن برخی از مشکلات دندان که بیشتر جنبه زیبایی دارد استفاده می‌شود و روی دندان اصلی قرار می‌گیرد. همچنین از لمینت برای برطرف کردن مواردی از جمله کوتاه یا بلند بودن برخی از دندان‌ها، داشتن لکه‌های قهوه‌ای و سیاه بر روی دندان‌ها، رفع ترک خوردگی و شکستگی دندان‌ها، زرد شدن دندان‌ها، نامرتب بودن دندان‌ها استفاده می‌کنند.

 

ارتودنسی یا لمینت

برای درمان ارتودنسی و انجام لمینت باید موارد مختلفی رعایت شود. افراد قبل از انجام ارتودنسی سوالات زیادی برایشان پیش می آید که سعی کردیم در اینجا سوالات متداول را پاسخ دهیم.

 لمینت دندان برای چه افرادی مناسب نیست؟

 • افرادی که دارای دندان‌های ناسالم، هستند.
 • افرادی که مینای دندانشان ضعیف یا از بین رفته باشد.
 • افرادی که عادت به دندان قوروچه کردن دارند.

 

 پس از لمینت دندان چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

مهم‌ترین کاری که پس از لمینت دندان باید انجام دهیم رعایت بهداشت دهان و دندان است. همچنین باید تا مدتی پس از لمینت، از خوردن خوراکی خشک و محکم پرهیز کرد.

 

 آیا لمینت دندان درد دارد؟

معمولا هنگام تراشیدن مینای دندان، از بی حسی استفاده می‌شود و به همین خاطر دردی احساس نمی‌شود؛ البته در اکثر موارد چون لایه نازکی از مینای دندان تراشیده می‌شود، نیازی به استفاده از بی حسی هم نیست.

 

 طول عمر لمینت دندان چه مدت است؟

لمینت ها، مثل سایر قسمت‌های بدن احتیاج به مراقبت دارند و هر چه رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان را بیشتر رعایت کنیم؛ طول عمر آن‌ها افزایش می‌یابد.