لبخند زیبا با دندان های مرتب گاهی اوقات برای خیلی ها آرزوست. آن ها دندان های نامرتبی دارند و با هر بار جلوی آینه رفتن یا لبخند زدن به این فکر می کنند که کاش دندان های صاف و مرتبی داشتند. این آرزو دیگر دست نیافتنی نیست. علم دندانپزشکی نه تنها در زیباسازی دندان ها به خوبی پیشرفت کرده است؛ بلکه روش های راحت تر و ساده تری را برای رسیدن به نتیجه مطلوب به کار می گیرد.

از ارتودنسی های پیشگیری تا ارتودنسی های نامرئی. در روش های جدید فرد کمتر به سیم ها و براکت هایی که با هر بار حرف زدن و خندیدن خود را نشان می دهند، اذیت می شود و تا طی کردن دور کامل مشکلی از نظر ظاهری ندارد؛ البته در این میان ارتودنسی های فیک هم وجود دارند که در این مقاله بیشتر راجب آن ها توضیح خواهیم داد.

ارتودنسی فیک

 گاها بسیاری از دندانپزشکان به شما توصیه صادقانه و سنجیده خود راارئه نمی دهند و تلاش می کنند تا جایی که ممکن است، برای سودآوری بیشتر خود شما را به سمت اتاق عمل، ارتودنسی های غیر ضروری یا نامناسب راهنمایی کنند، و با استفاده از ارتودنسی های نا مربوط با مشکل دندان و یا ابزار های فیک ارتودنسی نه تنها به رفع مشکل کمک نکنند بلکه به نامتعارف تر شدن دندان ها و فک دامن زنند.

ارتودنسی فیک

تاثیر سن روی ارتودنسی

برای انجام ارتودنسی لازم نیست یک نوجوان باشید؛ در حقیقت ، ما بیماران را از سن هفت سالگی تا بزرگسالان درمان می کنیم، این عاقلانه است که کودک خود را برای مشاوره در سنین پایین ببرید، زیرا به اندازه کافی دندان بزرگسالی دائمی رشد کرده است تا بسیاری از مشکلات را تشخیص دهد. اگر درمان ارتودنسی ضروری باشد، ما اغلب می توانیم درمان را حتی در حالی که دندان های اولیه فرزند شما هنوز هم است، شروع کنیم؛ اگر در سن بزرگسالی هستید و اردتودنسی کرده اید، تنها نیستید. بریس های بزرگسالی به لطف مقرون به صرفه بودن و افزایش درک در بهداشت دهان و دندان ، در واقع محبوب تر از گذشته است.

تاثیر ارتودنسی بر فرم لب

دندان ها و لب های شما به وسیله یک شیار کوچک که شیار ماگزیلاری لبی نامیده می شود به یکدیگر متصل می شوند. این شیار ها قسمت درونی لب شما را به لثه های دندان ها متصل می کند؛ همان طور که می دانیم بریس ها به وسیله اعمال نیرو بر دندان های جلویی باعث منظم شدن بقیه دندان ها می شوند. در بعضی از موارد اما دندان های جلویی در موقعیت مناسبی قرار ندارند و نیاز است که ابتدا دندان های جلویی به خوبی مرتب شوند؛ وقتی دندان های جلویی به سمت عقب بروند به خاطر این شیار بین دندان و لثه ها، لب ها نیز به تبعیت از آن به سمت عقب می روند و روی دندان ها را می پوشانند.

بر اساس موقعیت نهایی دندان های شما و براساس اینکه مدت درمان شما چقدر طول کشیده است، لب ها با عقب آمدن خود دندان های شما را برجسته تر نشان میدهند.

ارتودنسی چه تغییراتی در چهره ایجاد می کتد؟

وقتی دندان‌ها و فکتان به صورت مناسبی ردیف شده باشند، فقط از یک لبخند بی‌نقص بهرمند نمی‌شوید؛ بلکه شکل صورتتان جذابیت و زیبایی بیشتری خواهد گرفت. پس اینکار یک معامله دو سر سود است.

ضرورت های ارتودنسی درست

ارتودنسی یک درمان است و قرار نیست چیزی را خراب کند. اگر این درمان درست انجام شود و هم پزشک و هم بیمار کار خود را درست انجام دهند مشکلات و عوارض بعدی برای فرد ایجاد نخواهد شد. رعایت بهداشت در ارتودنسی حرف اول را می‌زند. بیمار باید تمام دستورات پزشک را به درستی اجرا کند و نحوه درست مسواک زدن و نخ کشیدن دندان‌ها را رعایت کند. بی‌شک، گذاشتن براکت ‌ها و سیم ‌ها در دهان، گیر کردن غذا در لابه لای دندان ها را بیشتر می‌کند و اگر بیمار در رعایت بهداشت کوتاهی کند دندان‌ ها پوسیده می‌شوند.

تاثیر درمان گر خوب در ارتودنسی

 درمانگر در درمان ارتودنسی باید اصول را رعایت کند در غیر این صورت ممکن است ریشه دندان ‌ها کوتاه شود. زمانی که جهت و فرم نیروهای وارده به دندان درست باشد و دندان به جای درست هدایت شود نه تنها نسوج دندان خراب نمی‌شود، بلکه بیماری‌ های نسوج دهان هم رفع می‌شود و دندان‌ها سالم می‌مانند. معمولا کسانی که مشکلات فکی و دندانی دارند مشکلات لثه‌ای هم خواهند داشت.

خطای درمانگر در ارتودنسی

 مهم‌ترین عامل ایجادکننده عوارض نامطلوب درمان ارتودنسی به عدم مهارت فرد درمان‌کننده ارتباط دارد. اگر فرد درمان‌کننده در این حیطه تخصص نداشته باشد امکان بروز خطا در مرحله تشخیص، طرح درمان، انجام درمان و نگهداری نتایج درمان وجود دارد .متأسفانه این خطا‌ها شایع ‌ترین و غیرقابل جبران‌ ترین مشکلاتی هستند که در درمان‌های ارتودنسی در جامعه دیده می‌شوند. این خطا‌ها عمدتا مربوط به عدم توانایی در برآورده‌کردن انتظارات بیمار، کشیدن نادرست دندان، به ‌هم‌زدن نیمرخ بیمار، تبدیل‌کردن بیماری که با ارتودنسی قادر به بهبود وضعیت بوده به بیماری که نیاز به جراحی فک دارد، پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه و کوتاه شدن ریشه دندان‌ها به‌دلیل اعمال نیروی نامناسب است.

در چه صورت مشکلات فک و دندان بعد از ارتودنسی باز می گردد؟

با بالغ‌شدن فرد شکل کلی فک بالا و پایین در جهت مثبت یا منفی تغییرات  قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کند. حرکت و جابه‌جایی دندان ‌ها در تمام سنین قابل انجام است. درمان صحیح و کامل ارتودنسی در ۹۵ درصد موارد برگشت عمده‌ای ندارد، ولی تغییرات بسیار خفیف بعد از درمان ارتودنسی لازم و اجتناب‌ناپذیر است.

ارتودنسی فیک

عوارض ارتودنسی در بیرون از دهان

  • واکنش های آلرژیک در اطراف دهان

آلرژی به دستگاه های ارتودنسی حاوی نیکل که یکی از رایج ترین انواع مشکلات بیرون از دهانی می باشد و بیمارانی که به دستکش های لاتکس حساسیت داشته باشند، معمولاً بیشتر در معرض این عارضه قرار می گیرند.

  • اثر سیستماتیک

اثر سیستماتیک بعد از ارتودنسی نیز بسیار نادر است اما در بعضی از موارد نادر ممکن است عفونت هایی در طول این درمان رخ دهد که معمولاً به دلیل استریل نشدن کامل لوازم دندانپزشکی است.

بیشتر بخوانید: