چه تغذیه در حین درمان ارتودنسی باید مصرف شود؟ برای پاسخ به این پرسش، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

در هنگام درمان ارتودنسی فرد باید اقداماتی به منظور حفاظت از براکت ها و حفظ سلامت دهان و دندان انجام دهد. رعایت این نکات علاوه بر کوتاه کردن دوره ی درمان احتمال موفقیت آن را نیز دو چندان می کنند. عدم رعایت بهداشت باعث التهاب لثه، پوسیدگی دندان ها، ایجاد لکه و تغییر رنگ می شود.

علاوه بر رعایت بهداشت باید مراقب براکت ها نیز بود.

تغذیه در حین درمان ارتودنسی

امروزه تجهیزات ارتودنسی بسیار پایدار و پیشرفته هستند؛ اما باید احتیاط های لازم در هنگام در دهان داشتن براکت ها و بریس ها رعایت شود. این امر با رعایت و کنترل تغذیه امکان پذیر خواهد بود. خراب شدن و آسیب قطعات براکت باعث از بین رفتن کارایی آن شده و باید قطعه ی آسیب دیده ترمیم یا تعویض شود. این مشکل هم دوره ی درمان را طولانی تر می کند و هم هزینه ای مضاعف ایجاد خواهد کرد.

در طول درمان از مصرف چه غذاهایی باید پرهیز شود؟

در طول درمان ارتودنسی لازم است برخی غذاها را از برنامه غذایی خود حذف کنید؛ اما این به معنی دست کشیدن از تمامی غذاهای مورد علاقه تان نیست. بلکه باید فقط از خوردن غذاهایی که باعث شل شدن و شکستن براکت ها می شوند خودداری کنید. نحوه ی جویدن نیز بسیار مهم است و باید این کار با احتیاط انجام شود.

خوراکی های غیر مجاز در حین درمان ارتودنسی :

خوراکی هایی که نباید در طول درمان ارتودنسی مصرف شود عبارت اند از:

 • مواد غذایی ترد و سفت

غذاهای ترد و سفت باعث شکستن و جدا شدن قطعات براکت می شوند بنابراین باید به طور کامل از رژیم غذایی حذف شوند. برخی از این مواد غذایی عبارتند از:

 1. سبزیجات خام و میوه هایی که هنوز نرسیده اند
 2. آجیل (در صورت تمایل به صورت رنده یا آسیاب شده مصرف شوند)
 3. انواع شکلات و آب نبات های سفت
 4. ذرت بو داده: پوسته های ذرت بو داده زیر لثه گیر کرده و باعث التهاب می شود همچنین ممکن است قطعات بو داده نشده و سفت در داخل آن وجود داشته باشد
 5. غلات صبحانه ای که سفت و ترد هستند، بهتر است ابتدا با شیر نرم شده و سپس مصرف شوند
 6. یخ
 7. ته دیگ
 • مواد غذایی چسبنده

مصرف مواد غذایی چسبنده اکیداً ممنوع! تمیز کردن این مواد غذایی بسیار دشوار بوده و ممکن است علاوه بر براکت ها به سیم های اتصال دهنده نیز آسیب بزنند. برخی از این مواد غذایی عبارتند از:

 1. آدامس
 2. شکلات های کشی
 3. تافی های چسبناک
 4. شکلات های کاراملی
 5. گز
 6. سوهان

رژیم غذایی پیشنهادی در طول درمان ارتودنسی

داشتن رژیم غذایی سالم و مغذی به منظور حفظ سلامت دندان ها و همچنین سلامت کلی بدن امری ضروری است. در یک رژیم غذایی سالم و متعادل تمامی مواد مغذی لازم برای رشد بافت های در حال تغییر فراهم خواهد شد.

 1. لبنیات را در برنامه روزانه خود قرار دهید. لبنیات منابع غنی از کلسیم بوده و به حفظ سلامت دندان ها کمک می کنند. ماست، پنیر نرم و بستنی برخی از محبوب ترین لبنیات بوده و با ذائقه های مختلف جور هستند
 2. مصرف غلات مانند برنج، پاستا و نان نباید فراموش شود
 3. غذاهای دریایی جایگاه ویژه ای در رژیم غذایی دارند. در هنگام مصرف ماهی از قبل تمامی استخوان های آن را جدا کرده و گوشت را تکه تکه کنید
 4. انواع سبزیجات پوره شده و بخارپز شده
 5. گوشت قرمز
 6. مرغ
 7. هندوانه
 8. انواع میوه ها
 9. ژله
 10. کره بادام زمینی
 11. غذاهای تهیه شده با رشته

 

آیا در طول درمان ارتودنسی متحرک نیز باید از رژیم غذایی خاصی پیروی نمود؟

در ارتودنسی متحرک معمولاً از بریس یا پلاک استفاده می شود. در صورتی که غذا خوردن با بریس برایتان مشکل است بهتر از قبل از خوردن غذا آن را درآورده و در جعبه ی مخصوص قرار دهید. این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که بلافاصله پس از اتمام غذا باید بریس را در دهان قرار دهید.

در این مورد نیز باید از مصرف مواد غذایی سفت و چسبناک و نوشیدنی های قندی و گازدار اجتناب کنید. این مواد غذایی به دندان ها و لثه ها آسیب وارد می کنند. روزی دو الی سه بار بریس را درآورده و دندان ها را مسواک بزنید همچنین بعد از وعده غذایی باید نخ دندان کشیده و دندان ها را تمیز کنید.

نکاتی در ارتباط با عادات غذایی در طول درمان

در شرایط معمولی برخی عادات غذایی کاملاً بی خطر هستند؛ اما در طول درمان ارتودنسی همین عادات عادی می توانند مضر و خطرناک باشند. متخصص ارتودنسی تمامی اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار خواهد داد. برخی از این عادات عبارتند از:

 • استفاده از دندان های جلویی ممنوع! دندان هایی که تحت درمان ارتودنسی هستند بسیار حساس شده و در هنگام جویدن باعث احساس ناراحتی شما خواهند شد. بنابراین بهتر است کمتر از دندان های جلویی استفاده کنید یا در صورت امکان اصلاً از آن ها برای گاز زدن استفاده نکنید.
 • مواد غذایی بزرگ مانند انواع میوه ها، ساندویچ، بلال و … را به تکه های کوچک تقسیم کنید تا نیاز نباشد تکه ای بزرگ را با دندان های جلویی گاز بزنید. به دلیل حساس شدن دندان های جلویی در باز کردن دهان نیز محدودیت خواهید داشت.
 • برخی افراد برای غلبه بر اضطراب ناخن هایشان را می جوند یا مداد و خودکار بین دندان ها قرار می دهند. این کار در شرایط معمولی هم می تواند به دندان ها آسیب بزند. این رفتار اشتباه باید هرچه سریعتر متوقف شود.
 • برخی افراد درب قوطی و بطری ها را با دندان باز می کنند. این کار نیز رفتاری اشتباه و خطرناک به خصوص در طول درمان ارتودنسی است.
 • قبل از خوردن غذا بهتر است آن را با دقت بررسی کنید تا تکه های سفت ته دیگ و یا استخوان داخل آن وجود نداشته باشد.
 • به هیچ وجه پوست آجیل را با دندان جدا نکنید. ابتدا پوست را با استفاده از دست جدا نموده و سپس با استفاده از دندان های عقبی مغز را بجوید. در صورت امکان از مغزهای آسیاب شده استفاده نمایید.
 • پس از هربار تنظیم سیم براکت ها بهتر است تا 48 ساعت از رژیم غذایی نرم استفاده کنید. این کار به سازگار شدن شما با شرایط جدید کمک کرده و تثبیت براکت ها را تسریع می کند.

امیدوارم که در این مقاله با تغذیه در حین درمان ارتودنسی آشنا شده باشید.