در ارتودنسی کدام دندان را می‌شکنند؟ چگونه تصمیم می گیرند در ارتودنسی کدام دندان را بکشند؟ در ارتودنسی کدام دندان را و با چه دلایلی می کشند؟  کشیدن دندان یک گزینه درمانی در دندانپزشکی است که در آن دندان از آلوئول یا سوکت دندان خارج می‌شود. کشیدن دندان در درجه اول توسط یک جراح دهان و دندان انجام می‌شود. بااین‌حال، دندان‌پزشکان عمومی و پریودنتیست ها همچنین مراحل استخراج دندان را به‌عنوان بخشی از مهارت‌های اصلی خود به‌عنوان ارائه‌دهنده دندان انجام می‌دهند. دندان‌پزشکان درکشیدن دندان‌ها مهارت بالایی دارند و در زمینه استخراج دندان تجربه‌دارند.  هدف ما سالم نگه‌داشتن دندانهای شما است زیرا بهترین گزینه دندانپزشکی است.

دندانپزشکان  قبل از کشیدن دندان، دندان، لثه و دهان شمارا کاملاً بررسی می‌کنند. بهتر است دندان های خود را حفظ کنید، با این حال اگر نمی توان از حفظ آن جلوگیری کرد باید اطمینان حاصل کنیم که روش کشیدن دندان تا حد ممکن برای شما بدون درد است.  قبل از کشیدن دندان اطمینان حاصل می کنیم که ناحیه ای که دندان باید کشیده شود کاملاً بی حس باشد

در ارتودنسی کدام دندان را می‌شکنند

هدف اصلی یک دندانپزشک حفظ دندان‌های طبیعی شما و حفظ سلامت آن‌ها برای بیشترین زمان ممکن است. بااین‌حال، مواقعی وجود دارد که کشیدن دندان به نفع شما (فرزند شما) است. این امر به دلایل مختلفی ممکن است وجود داشته باشد. شاید شما دندانی داشته باشید که در اثر ضربه یا پوسیدگی به‌شدت آسیب‌دیده باشد. یا یک‌دندان عقل نهفته که بعداً ممکن است برای شما دردسر ایجاد کند. شاید نوجوان شما به‌زودی تحت درمان ارتودنسی قرار گیرد و فضای ناچیزی برای دندان‌های بزرگ‌سال خود داشته باشد که از آن به‌عنوان شلوغی یاد می‌شود. یا اینکه کودک کوچک‌تر شما دندان شیری دارد که سرسختانه به آن می‌چسبد، حتی اگر زمان آن برای کشیده شدن گذشته باشد.

پنج دلیل رایج برای کشیدن دندان در هنگام ارتودنسی

جراحان دهان در هنگام ارتودنسی به بیماران توصیه می‌کنند که هنگامی‌که سلامت دندان قابل‌ترمیم نباشد و یا  ازدحام دندان‌ها  بیش‌ازحد باشد، عمل کشیدن دندان را انجام می‌دهند. کشیدن دندان به دلایل مختلف ممکن است انجام شود.  پنج دلیل شایع که باعث کشیدن دندان می‌شود عبارت‌اند از:

پوسیدگی دندان

در سراسر جهان، پوسیدگی دندان متداول‌ترین دلیل برداشته شدن دندان است. بیمارانی که به دلیل پوسیدگی دندان نیاز به کشیدن دندان دارند ممکن است سال‌ها از مراجعه به دندان‌پزشک برای معاینه و تمیز کردن اجتناب کنند. می‌بینید که معمولاً سال‌ها طول می‌کشد تا پوسیدگی دندان تا حد از دست دادن دندان پیشرفت کند. در مراحل اولیه پوسیدگی دندان روی مینای دندان تأثیر می‌گذارد. پس از پوشیدن مینای دندان، قسمت داخلی دندان، عاج، شروع به خراب شدن می‌کند. همان‌طور که پوسیدگی سوراخی از وسط دندان می‌خورد، دندان آسیب بیشتری می‌بیند. هنگامی‌که باکتری‌ها به مرکز یا پالپ دندان می‌رسند، منجر به عفونت کانال ریشه می‌شود. هرچه فرد دندان خراب شدن را بدون درمان بگذارد، عفونت و تخریب گسترده ‌تر می‌شود. اگر پوسیدگی دندان به حدی شدید شده باشد که نمی‌توان دندان را نجات داد، ممکن است جراحان دهان و دندان  کشیدن را توصیه کنند. تا زمانی که بیماران هر شش ماه تحت معاینه دندانپزشکی قرار بگیرند، می‌توان از پوسیدگی جلوگیری کرد  یا با یک پر کردن ساده  دندان خراب را تشخیص و درمان کرد.

در ارتودنسی کدام دندان را می‌شکنند، پوسیدگی دندان

بیماری لثه

بیماری لثه، در صورت عدم درمان، همانند پوسیدگی دندان برای دندان مخرب است. مراحل پیشرفته بیماری لثه باعث تحلیل رفتن بافت لثه، رباط‌ها و استخوان‌هایی می‌شود که از دندان پشتیبانی می‌کنند. با خراب شدن ساختارهای نگهدارندِ دندان، دندان‌ها سست می‌شوند. درنهایت، بیماری لثه باعث ریزش دندان به‌خودی‌خود می‌شود  یا ممکن است دندان‌ها همراه با بیماری لثه و درمان جایگزینی دندان به استخراج نیاز داشته باشند.

در ارتودنسی کدام دندان را می‌شکنند، بیماری لثه

دندان‌های شلوغ

کشیدن دندان ممکن است به‌عنوان بخشی از برنامه ارتودنسی بیمار انجام شود. اگر دندان‌های بیمار به‌شدت شلوغ باشد، متخصص ارتودنسی ممکن است برداشتن دندان‌های دائمی را توصیه کند. این باعث می‌شود که دندان‌های باقیمانده بیشتر به سمت هم ترازی کشیده شوند، بنابراین همه آن‌ها باهم برافروخته می‌شوند. کشیدن دندان برای دندان‌های شلوغ بیشتر در کودکان و نوجوانان انجام می‌شود.

دندان‌های نهفته

دندان نهفته به دندانی گفته می‌شود که فراتر از خط لثه رویش نداشته باشد یا فقط تا حدی روییده باشد. دلایل مختلفی برای عدم رشد دندان وجود دارد، ازجمله ازدحام بیش‌ازحد دندان‌ها، دندانی که در زوایای فرد پیچ‌خورده یا کج می‌شود و دندانی که جابجا می‌شود. دندان عقل اغلب تحت تأثیر قرار می‌گیرد زیرا فک به‌اندازه کافی بزرگ نیست تا بتواند این دندان‌ها را در خود جای دهد.

شکستن دندان

اگر دندان در خط لثه یا در نزدیکی آن شکسته باشد، ممکن است ساختار دندان قابل‌مشاهده‌ای که بتواند ترمیم دندان مانند تاج دندان را به آن متصل کند، کافی نباشد. در این موارد ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد.

در ارتودنسی کدام دندان را می‌شکنند، شکستن دندان

دندان‌پزشک همان‌طور که دندان شمارا خارج می‌کند، بسیار مراقب خواهد بود تا به استخوان اطراف آن آسیب نرساند. گاهی اوقات، در حال برداشتن دندان، ممکن است دندان‌پزشک بخواهد مقدار کمی از مواد پیوند استخوان را که در آزمایشگاه پردازش‌شده است، درون سوزن قرار دهد تا به حفظ حجم استخوان در آنجا کمک کند. این امر به‌ویژه هنگامی اهمیت دارد که در برخی مواقع کاشت دندان که باید به استخوان موجود جوش بخورد، یا ارتودنسی که دندان‌ها را به‌آرامی از طریق استخوان جابجا می‌کند، انجام شود.

چه انتظاراتی بعد از کشیدن دندان وجود دارد

بلافاصله پس از کشیدن دندان، سوکت با گاز استریل پوشانده می‌شود تا به مدت 10-20 دقیقه فشار ملایمی را برای کنترل خونریزی ایجاد کند. بخیه‌های کوچک  نیز ممکن است برای این منظور استفاده شود. احساس برخی از ناراحتی‌های خفیف تا متوسط ​​پس از عمل یا تورم طبیعی است. مصرف داروهای غیر استروئیدی، ضدالتهابی مانند ایبوپروفن و / یا آسپرین در روز جراحی باید بیشتر علائم را کنترل می‌کند. همچنین ممکن است برای اطمینان از بهبود بدون عفونت، آنتی‌بیوتیک برای شما تجویز کنند. استفاده از کیسه‌های یخ در قسمت خارجی فک  و خوردن غذاهای نرم‌تر تا زمانی که احساس راحتی بیشتری نکنید نیز می‌تواند مفید باشد. در عرض چند روز دندانه شما باید به حالت عادی برگردد.