ارتودنسی کرونا

ویروس کرونا ویروس 2019 (COVID-19) یک بیماری مسری است که در اثر سندرم حاد تنفسی حاد کرونا ویروس ایجاد می شود، در اوایل سال 2020 به عنوان یک بیماری همه گیر جهانی ظاهر شد و بیش از 200 کشور و سرزمین را تحت تأثیر قرار داد. عفونت بسیار مسری است، انتقال بیماری از ناقلین بدون علامت از جمله کودکان گزارش می شود. از طریق تماس فرد به فرد از طریق آئروسل و قطرات پخش می شود.

عمل فاصله اجتماعی بین مردم به طور گسترده ای برای کاهش یا متوقف کردن گسترش توصیه شده است. در ارتودنسی به سختی می توان این فاصله را حفظ کرد، که ارتودنتیست ها را در معرض خطر دستیابی و انتقال عفونت قرار می دهد، هدف از بررسی مقاله ارتودنسی در کرونا ، اطلاع دادن به ارتودنتیست ها و بیماران در مورد ظهور، اپیدمیولوژی، خطرات و اقدامات احتیاطی در طول بحران بیماری است. این بررسی باید به افزایش آگاهی، تقویت كنترل عفونت و جلوگیری از انتقال ویروس در داخل دستگاه ارتودنسی كمك كند.

ارتودنسی در کرونا

دندانپزشکی، از جمله ارتودنسی، هنگام انجام عمل های جراحی نیاز به مجاورت با بیماران دارد. متأسفانه، این امر باعث می شود که کارکنان مراقبت های بهداشتی دندانپزشکی در معرض خطر ابتلا به بیماری های عفونی قرار گیرند. در کلینیک ارتودنسی برای ماهیت عمل ارتودنسی، که ارتودنتیست و دستیار دندانپزشکی را در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار می دهد.

ارتودنسی کرونا

 

روش های پیشگیری

 رعایت بالاترین سطح محافظت شخصی و محدودیت درمان در موارد اضطراری در هنگام شیوع توصیه می شود. ضد عفونی سطح، تهویه مناسب و ضد عفونی کردن وسایل و ملزومات طبق دستورالعمل ها مورد نیاز است.

احتمال انتقال کرونا در ارتودنسی

دوره انکوباسیون عفونت ممکن است تا 24 روز برسد، در حالی که در این دوره تأخیر، بیماری مسری است. این امر به خصوص برای متخصصان ارتودنسی که تمایل دارند حجم بالایی از بیماران را در یک دوره کوتاه روزانه ببینند بسیار مهم است؛ علاوه بر این، چندین مورد  ناقلین بدون علامت را گزارش کرده اند، از جمله کودکان، که درصد بالایی از بیماران ارتودنسی را تشکیل می دهند، که خطر را برای تیم ارتودنسی بیشتر می کند. اگرچه انتقال متقابل COVID-19 در مرکز دندانپزشکی تاکنون زیاد گزارش نشده است، اما با توجه به شروع اخیر بیماری و کمبود داده ها، خطر همچنان رو به افزایش است.

ضرورت اقدامات سختگیرانه برای کرونا در ارتودنسی

اگرچه این احتمالا عفونت از منبع دیگری غیر از مرکز دندانپزشکی بوده است، اما پرسنل آلوده می توانند در دوره تأخیر خود مسری باشند و سایر اعضای تیم یا بیماران مراجعه کننده به کلینیک دندانپزشکی را آلوده کنند. این احتمال اهمیت اقدامات سختگیرانه را برای اطمینان از ایمنی و جلوگیری از انتقال احتمالی در عمل ارتودنسی به ارمغان می آورد.

چه عواملی حین ارتودنسی می توانند باعث انتقال ویروس شوند؟

با استفاده از یک دستگاه دستی با سرعت بالا یا مقیاس کننده اولتراسونیک در حین تمیز کردن دندان در هنگام اتصال، جابجایی مجدد براکت و بازدید از محل اتصال، آئروسل و ترشحات در مجاورت عمل ایجاد می شود. این آئروسل می تواند به خون بیمار، بزاق یا غلظت زیاد میکروب های عفونی آلوده شود؛ علاوه بر این، مشخص شد که میکروب های حاوی آئروسل تا 2 متر از دهان بیمار فاصله دارند و بیشترین غلظت ها در بیشترین فاصله از بیمار گزارش شده است، این یافته بدین معنی است که میکروب ها می توانند سطوح را در سرتاسر عملیات آلوده کنند.

 آئروسل در چه مکان هایی یافت می شوند؟

در آستین ژاکت اسکراب اپراتورها و ناحیه قفسه سینه، اثرات آئروسل یافت می شود و منجر به گسترش عفونت می شود. 37 آئروسل که حاوی میکروب های 0.5-10 میکرومتر یا کمتر است می تواند مدت بیشتری در هوا باقی بماند و خطر استنشاق و ورود به مناطق عمیق ریه را افزایش دهند و خطر عفونی بالقوه ای را ایجاد کنند. COVID-19 بسیار مسری در نتیجه می تواند به سرعت از فرد ناقل به افراد دیگر انتقال پیدا کند.

وسایل و ابزار ارتودنسی

اگرچه اکثر سیم های قوس دار بصورت جداگانه بسته بندی و مهر و موم می شوند، اما برخی از ارتودنسی ها سیم را بازیافت کرده و مجددا استفاده می کنند. اگر سیم ها کاملا عقیم نشده باشند، این یک خطر بزرگ آلودگی متقابل است؛ علاوه بر این، استفاده مجدد از باندهای ارتودنسی امتحان شده، براکت های ارتودنسی، زنجیرهای الاستومری، انفجارهای برش دهنده کاربید تنگستن، پیچ های کوچک، مارکرهای ارتودنسی و جمع کننده های عکاسی بدون عقیم سازی و ضد عفونی مناسب خطرات بالقوه فوق العاده ای است.

ابزار ارتودنسی تماس مستقیم با بزاق و خون بیماران، از جمله صندلی های نگهدارنده باند، مواد پاک کننده باند، مقیاس سازان و مدیران لیگاتور نیز از خطرات آلودگی محسوب می شود. مدیریت نامناسب و ضد عفونی این نوع وسایل و تجهیزات می تواند اقدامات کنترل عفونت را در عمل ارتودنسی به خطر اندازد.

ارتودنسی کرونا

ارزیابی و غربالگری بیمار

به طور کلی توصیه می شود در هنگام شیوع، هر قرار ملاقات روتین را به تعویق بیندازید و فقط ویزیت بیماران را برای درمان اضطراری محدود کنید. غربالگری بیماران برای علائم COVID-19 و ثبت دمای بدن آنها ضروری است. به روزرسانی سابقه پزشکی بیمار و پرسیدن سوالات هدفمند مربوط به COVID-19 قبل از شروع هر کار دندانپزشکی اجباری است، این شامل: سابقه تب (3/37 درجه سانتیگراد یا بالاتر)، استفاده از داروهای ضد تب در 14 روز گذشته، علائم عفونت دستگاه تنفسی تحتانی، از جمله تنگی نفس در 14 روز گذشته، سابقه سفر به منطقه اپیدمی COVID-19 در 14 روز گذشته، سابقه تماس با COVID-19 تأیید شده در 14 روز گذشته است.

 از چه موادی برای ضدعفونی می توان استفاده کرد ؟

وسایل ارتودنسی را می توان با استفاده از محلول گلوتارآلدئید اتوکلاو یا  برای تمیز کردن جمع کننده های عکاسی با واشر ضد عفونی کننده به عنوان موثرترین روش ضد عفونی است.کاربید تنگستن می تواند باعث جلوگیری از عفونت باکتریایی شود و استفاده از باندهای ارتودنسی امتحان شده پس از پاک سازی و عقیم سازی بی خطر است. شستشوی خط آب واحد دندانپزشکی برای حداقل 2 دقیقه یا استفاده از مواد ضد عفونی کننده کیفیت آب موجود در واحد دندانپزشکی را بهبود می بخشد و خطر عفونت را به حداقل می رساند.

بیشتر بخوانید: