برای آشنایی با ارتودنسی اینویزیلاین ، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

اگر تا قبل از خواندن این مقاله نمی دانستید که ارتودنسی اینویزیلاین چه چیزی است؟ با خواندن این مقاله خواهید فهمید که این ارتودنسی چقدر پرکاربرد و پر طرفدار می باشد. این یک فناوری است که توسط آن دندان ها با نوعی از تراز کننده های شفاف و نامرئی نگه داشته و صاف می شوند. اغلب افراد ارتودنسی اینویزیلاین را دوست دارند به این دلیل که شفاف است و هیچ چیز اضافی روی دندان هایشان دیده نمی شود و همچنین نگهداری ساده تری نسبت به ارتودنسی های بزرگتر و سنتی نیاز دارد.

 ارتودنسی اینویزیلاین

ارتودنسی اینویزیلاین

تعریف ارتودنسی اینویزیلاین

برای اینکه بهتر با ارتودنسی اینویزیلاین آشنا شوید به تعریف آن می پردازیم:

ارتودنسی اینویزیلاین یا ارتودنسی نامرئی نوعی از روش‌های درمان ناهنجاری های دندان و فک می ‌باشد که در زیر گروه ارتودنسی قرار میگیرد. ارتودنسی ها دارای دو نوع ثابت و متحرک هستند که ارتودنسی اینویزیلاین در مجموعه ارتودنسی های متحرک قرار می گیرد.

ارتودنسی های نامرئی و Invisalign یک راه موثر برای از بین بردن تعداد بیشماری از مشکلات دندانی می باشداین نوع درمان می تواند  از مشکلات دندان های شلوغ و برجسته گرفته تا مشکلات جدی تر مانند مال اکلوژن، اوربایت یا آندربایت را درمان کند.

چه مشکلاتی با ارتودنسی اینویزیلاین قابل درمان است؟

شایع‌ترین مشکلاتی که می توان توسط بریس های اینویزیلاین برای درمان استفاده کرد عبارتند از:

  1. دندان های جمع شده یا اوربایت:وقتی این مشکل به وجود می‌آید که دندان های فوقانی از دندان های پایینی جلو تر هستند و یا دندان های پایین از دندان های بالایی جلوتر هستند و یا جایی برای جویدن غذا توسط دندان وجود ندارد.
  2. درمان شلوغی بیش از حد دندان ها و کراس بایت که ممکن است در صورت عدم هم ترازی فک بالا و پایین اتفاق بیفتد.

تمام مواردی که گفته شد می تواند منجر به پوسیدگی و از دست دادن دندان و همچنین بیماری‌های لثه و مشکلات زیادی در فک و صورت شود. اگر اصلاح این موارد انجام نشود در طولانی مدت بسیار دردناک و مشکل ساز می شود.

 ارتودنسی اینویزیلاین

ارتودنسی اینویزیلاین

نحوه تولید ارتودنسی اینویزیلاین

برخلاف ارتودنسی و بریس های سنتی که از سیم برای فشار یا کشیدن دندان ها برای برگرداندن به حالت نرمال شان استفاده می شود، ارتودنسی اینویزیلاین از یک سری ردیف کننده های پلاستیکی بسیار بادوام برای ایجاد فشار در دندان‌ها استفاده می‌کند. فناوری استفاده شده در ارتودنسی نامریی یا Invisalign به صورت سه بعدی است و این امکان را می‌دهد تا گام به گام برای درمان خود برنامه ریزی کنید و بدانید که در هر مرحله چه اتفاقی بر روی دندان های شما می افتد. در واقع شما قبل از این که کار تولید ارتودنسی اینویزیلاین برایتان انجام شود، می توانید این مراحل را از قبل ببینید و چشم‌اندازی برایش داشته باشید.

متخصص ارتودنسی شما با استفاده از اشعه ایکس یک تصویر از دندان های شما می گیرد و سپس با استفاده از برنامه مخصوص سه بعدی Invisalign حرکت دقیق دندان ها را برای صاف شدن شان ترسیم کند. پس از اینکه برنامه اجرا شد و ارتودنسی شما تولید شد روی دهان شما و دندان شما قرار می گیرد و پس از آن باید هر دو هفته یکبار تا پایان درمان به پزشک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا روند کار درمان دندان هایتان بررسی شود.

 ویژگی های ارتودنسی اینویزیلاین

یکی از مهمترین مواردی که می ‌توان به عنوان ویژگی برای این ارتودنسی ها نام برد این است که متحرک بی رنگ هستند و متحرک بودنشان بسیار پرطرفدارشان کرده است. شما می توانید در حین این که از ارتودنسی Invisalign استفاده می کنید، زمانی که غذا می خورید و یا می خواهید بهداشت دندانتان را رعایت کنید، آن را از دهانتان به راحتی خارج کرده و پس از خوردن غذا و انجام موارد مربوط به بهداشت دهان و دندان، آن را دوباره روی دندان تان بگذارید.

نکاتی در رابطه با ارتودنسی اینویزیلاین

نکته مهمی که باید بدانید این است که:

به مدت ۲۲ ساعت در طول شبانه روز باید این ارتودنسی روی دندان شما قرار بگیرد و فقط دو ساعت در طول شبانه روز فرصت دارید که آن را در آورده و موارد مربوط به خوردن آشامیدن و تمیز کردن دندان ها را انجام دهید.

مورد دیگری که باعث ایجاد یک ویژگی در این ارتودنسی می شود این است که معمولاً بیماران راه درمانی را انتخاب می‌کند که احساس ناراحتی کمتری به آن ها بدهد. مسلماٌ وقتی دندان‌ها کمتر تحت فشار قرار گرفته باشند درد کمتری هم احساس می شود.

پس می‌توان گفت که ارتودنسی های اینویزیلاین نمی توانند مشکلات و ناهنجاری‌های پرشدت را حل کنند و فقط مخصوص مشکلات خفیف تا متوسط می باشند.

همچنین ارتودنسی اینویزیلاین عملاً نامریی است و می‌تواند شخص را از بندها و براکت های فلزی در ارتودنسی های ثابت و سنتی خلاص کند و در هنگام لبخند زدن و یا صحبت کردن اعتماد به نفسش پایین نیاید.

این امر به ویژه در افراد نوجوان و جوان بسیار بیشتر وجود دارد.

 ارتودنسی اینویزیلاین

ارتودنسی اینویزیلاین

 نکات پس از درمان کامل

پس از اینکه درمان ارتودنسی اینویزیلاین شما به پایان رسید شما باید تا مدت ها از نگهدارنده های متحرک بر روی دندان هایتان استفاده کنید. به این دلیل که به احتمال زیاد دندان شما به حالت قبلی خودش باز می گردد و اگر نگهدارنده ها را استفاده نکنید تمام زحمت و هزینه ای که برای درمان ناهنجاری دندان تان صرف کرده اید به باد می‌رود.

انواع نگهدارنده ها

نگهدارنده ها به طور کلی دارای دو نوع قابل جابجایی و ثابت هستند. نوع قابل جابجایی آنها معمولاً حدود یک سال پس از درمان کامل باید استفاده شوند. در صورتی که نگهدارنده های ثابت ممکن است چندین سال به طور مداوم استفاده شود که به پشت دندان های شما وصل می‌شوند.

نگهدارنده ها معمولاً از دو نوع مواد ساخته می شوند:

  1. اکریلیک: متداول ترین نوع نگهدارنده ها هستند که از سیم های خم شونده و اکریلیک ساخته شده که قابل تنظیم هستند و در رنگ ها و سبک های مختلفی وجود دارند.
  2. کلیر: از پلاستیک شفاف ساخته شده اند که روی دندان‌ های شما قرار می گیرد. از آنجا که این مدل کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، برای بزرگسالان یک انتخاب محبوب محسوب می شود.

 

مراقبت های پس از نصب ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین

  • از خوردن خوراکی های سفت خودداری کنید
  • از خوردن خوراکی های سخت مانند ته دیگ خودداری کنید
  • از نوشیدن خوراکی های رنگی خودداری کنید
  • از خوردن غذا و نوشیدنی های خیلی سرد و یا خیلی گرم خودداری کنید
  • بهداشت دهان و دندانتان را به طور مرتب رعایت کنید