ارتودنسی ثابت رنگی، وسیله‌ای است که علاوه بر مرتب کردن دندان‌ها باعث می‌شود لبخند زیبا و سرگرم کنند داشته باشید. یکی از مشکلات ارتودنسی ثابت رنگی این است که می‌خواهید از چه رنگ‌بندی استفاده کنید.

ما در این مقاله قصد داریم ارتودنسی ثابت رنگی را بررسی کنیم و مزایا و معایب آن را شرح دهیم. همچنین به‌صورت ریز قسمت‌های مختلف ارتودنسی ثابت رنگی را تجزیه‌وتحلیل می‌کنیم. شما باید بدانید که چرا هرکدام از براکت‌ها یک رنگ مخصوص به خودش را دارد.

ارتودنسی ثابت رنگی

روش کار ارتودنسی ثابت رنگی

این روش ارتودنسی ثابت به اسم “ارتودنسی رنگی” شناخته می‌شود، اما این نوع براکت‌ها درواقع از فلز ساخته می‌شوند. این نوارهای الاستیک کوچکی است که روی براکت‌ها نصب‌شده به شما امکان می‌دهد تا لبخند زیباتری داشته باشید.

متخصص ارتودنسی روی هر دندان شما یک براکت فلزی نصب می‌کند و باسیمی به نام (آرچویر) ‘archwire’ این براکت‌ها را به هم متصل می‌کند. دندان‌های شما به کمک این سیم‌ها در یک راستا قرار می‌گیرد.

مدت‌زمانی که طول می‌کشد که متخصص ارتودنسی شما این براکت‌ها را روی دندان‌های شما قرار دهد حدود دو ساعت است. زمانی که شما این براکت‌ها را بر دندان‌ها خود نصب می‌کنید باید به‌صورت دوره‌ای توسط متخصص ارتودنسی مورد معاینه قرار بگیرید. مدت‌زمان هر معاینه حدود 20 دقیقه طول می‌کشد.

معمولاً شما بعد از نصب و بعد از هر معاینه مقداری درد و ناراحتی خواهید داشته؛ ولی میزان این درد زیاد نیست. طول درمان ارتودنسی ثابت رنگی معمولاً 18-24 ماه است. این تفاوت مدت‌زمان به خاطر میزان شدت انحراف دندان و فک هر بیمار است.

ارتودنسی رنگی دارای دو نوع الاستیک (elastic) ارتودنسی است. هرکدام از این الاستیک‌ها برای اهداف مخصوص هستند و در شرایط مخصوص عمل می‌کنند.

نوارهای الاستیک ریزی بر روی هر یک از براکت‌های فلزی قرارگرفته تا سیم را در جای خود محکم نگه دارد. الاستیک‌های رنگی همچنین به‌عنوان “لیگاتور” شناخته می‌شوند. سیم نقش مهمی در مدیریت نحوه حرکت دندان‌های شما دارد؛ بنابراین این الاستیک‌ها وظیفه مهمی دارند. این الاستیک‌ها دارای رنگ‌بندی مختلفی هستند.

نوارهای لاستیکی بزرگ‌تری نیز ممکن است بین فک بالا و پایین قرار بگیرند تا به تراز شدن کمک کنند. این مسئله بیشتر در مورد براکت‌های کودکان دیده می‌شود. نوارهای الاستیک بزرگ به‌عنوان “لاستیک‌های بین طاقی” شناخته می‌شوند و بیشتر شبیه نوارهای لاستیکی هستند که در خانه استفاده می‌کنید. کمتر در رنگ‌های مختلف عرضه می‌شوند، اما معمولاً در کناره‌های دهان قرار می‌گیرند تا کمتر دیده شوند. اگر ارتودنسی‌های شما به الاستیک‌های بین طاق نیاز دارند، باید خودتان یاد بگیرید که این‌ها را نصب کنید زیرا باید چندین بار در روز تعویض شوند.

انتخاب‌های رنگ ارتودنسی

متخصصان ارتودنسی می‌دانند که داشتن براکت‌های رنگی متفاوت برای دندان‌ها باعث می‌شود بیماران هنگام لبخند زدن احساس بهتری داشته باشند. شما اغلب می‌توانید رنگ‌های موجود را در کلینیک خود بر روی چرخ رنگ براکت‌ها مشاهده کنید. برخی از گزینه‌های احتمالی عبارت‌اند از:

سفید و شفاف (برای ظاهری ظریف‌تر)

خاکستری و نقره‌ای (متناسب با براکت‌های فلزی)

رنگ‌های نئون روشن

سایه‌های متالیک تیره‌تر

الاستیک‌های شب نما

بااین‌حال، به یاد داشته باشید که مارک‌های مختلف با گزینه‌های مختلف رنگی ارائه می‌شوند. شما باید در مورد طیف دقیق رنگی که می‌توانید انتخاب کنید از متخصص ارتودنسی خود بپرسید. بخواهید در اولین معاینه خود چرخ رنگ براکت‌های آن‌ها را مشاهده کنید تا بتوانید رنگ‌هایی را که از آن‌ها خوشتان می‌آید و دوست دارید انتخاب کنید. شما نباید در انتخاب رنگ عجله کنید و با صبر آن‌ها را انتخاب کنید تا پشیمان نشوید.

ارتودنسی ثابت رنگی

آیا می‌توانم رنگ‌بندی خودم را داشته باشم

بله معمولاً متخصصان ارتودنسی چرخی دارند که روی آن رنگ‌های متخلف قرار داده‌شده است. بعضی از رنگ‌ها ممکن از برای بیماران مخصوص باشد ولی شما می‌توانید از متخصصان ارتودنسی درخواست کنید که تمام‌رنگ‌هایی که دارند را در اختیار شما قرار دهند.

آیا می‌توانم رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنم را تغییر دهم؟

بله شما می‌توانید هر زمان که برای یک تنظیم به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنید، رنگ‌های براکت خود را تغییر دهید. شما معمولاً هر 6-8 هفته در طول درمان جهت معاینه به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنید. این می‌تواند در کل به معنی 12-20 ترکیب مختلف رنگ باشد، بنابراین بهتر است به دنبال ایجاد رنگ‌بندی‌های مختلفی برای خودتان باشید.

ارتودنسی-دندان

بهترین رنگ‌بندی ارتودنسی ثابت رنگی کدام است؟

روش‌های مختلفی وجود دارد که مردم بهترین رنگ‌های بند را برای خود انتخاب می‌کنند. برخی بیماران ترجیح می‌دهند ابتدا رنگ‌بندی ساده‌ای داشته باشند و سپس ماجراجویانه‌تر رفتار می‌کنند و از رنگ‌بندی مختلف استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید انتخاب خود را فقط به یک یا دورنگ محدود کنید، آیا درباره براکت‌های رنگین‌کمان اطلاعاتی دارید؟

همچنین به این نکته توجه کنید که آیا می‌خواهید براکت‌های شما برجسته یا مخلوط شوند. به نمایش گذاشتن رنگ‌های روشن در مدرسه می‌تواند سرگرم‌کننده باشد، اما الاستیک‌های رنگی ممکن است در یک کار اداری ظاهری بدی داشته باشند.

چند ایده خوب برای رنگ‌بندی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

استفاده از رنگ چشمتان

استفاده از رنگ‌هایی که با لباستان ست باشد

در تابستان رنگ‌های روشن و در زمستان رنگ‌های سرد را انتخاب کنید

قرمز و سبز برای عید نوروز

سیاه و نارنجی برای شب چله (اما به یاد داشته باشید که تا دو ماه روشن خواهند بود!)

رنگ‌های تیم ورزشی موردعلاقه شما

رنگ مدرسه شما

نقره‌ای یا خاکستری اگر نمی‌خواهید در چشم باشد

سایه‌های تیره‌تر باعث می‌شود دندان‌های شما سفیدتر به نظر برسد

ارتودنسی ثابت رنگی

نکته مهم این است که ازآنجاکه الاستیک‌های شما اغلب تغییر می‌کند، این فرصت را خواهید داشت که ترکیبات زیادی را امتحان کنید. اگر سبک فعلی خود را دوست ندارید، فقط قبل از اینکه بتوانید سبک خود را به‌روز کنید باید چند هفته آن را تحمل‌کنید و با آن زندگی کنید.

اگر شما طرفدار خوردن غذاهای مختلف هستید بهتر است از رنگ‌بندی روشن و سفید استفاده نکنید. چون زمانی که از رنگ‌بندی سفید استفاده می‌کنید رنگ غذاها خودشان را راحت‌تر نشان می‌دهد.