ناهنجاری های دهان و دندان یکی از معضلات شایع در حوزه دهان و دندان است که درمان آن با استفاده از ابزار مخصوص ارتودنسی امکان پذیر است. ما در این مقاله سعی داریم به این سوال که آیا ارتودنسی خوبه یا بد پاسخ دهیم. پس با ما همراه باشید.

به درمان ناهنجاری های دهان و دندان با استفاده از ابزار ارتودنسی که شامل براکت، بریس و سیم می شود، ارتودنسی می گویند. ارتودنسی نه تنها باعث درمان و اصلاح ناهنجاری های دهان و دندان می شود، بلکه چهره ای جذاب و طرح لبخندی دلنشین را به ارمغان می آورد. اصولا ارتودنسی یک روش درمانی مناسب است که به بهبود چهره و اصلاح و درمان ناهنجاری های دندان و فک و مشکلات بایت دندان منجر خواهد شد. ارتودنسی تنها زمانی بد است که بیمار در رعایت نکات بهداشتی، درمانی و پزشکی سهل انگاری کند و باعث آسیب به دستگاه های ارتودنسی و ایجاد خلل در روند درمان ارتودنسی شود.

 

مزایای ارتودنسی

ارتودنسی مزایای بی شماری دارد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم.

۱. اصلاح و درمان ناهنجاری های دندان

یکی از مهم ترین و در واقع اولین مزیت ارتودنسی است. در این روش براکت ها بر روی دندان نصب می شوند و سیم ارتودنسی از بین براکت ها عبور داده می شود و دندانپزشک سیم ها را سفت و محکم می کند که به دندان ها فشار وارد کند و آن ها را در جهت مناسب حرکت دهد و ثابت کند.

 

۲. جلوگیری از پوسیدگی دندان

دندان هایی که دچار ناهنجاری هستند، محل مناسبی برای رشد باکتری ها به شمار می روند. ته مانده غذاهای مصرفی در بین دندان های ناهنجار می مانند و باعث پوسیدگی دندان ها می شوند. با استفاده از ارتودنسی، این فاصله هایی که بین دندان ها وجود دارند، اصلاح و درمان می شوند و از پوسیدگی دندان ها جلوگیری به عمل می آورند.

 

۳. پیشگیری از التهابات لثه

دندان های نامرتب و ناهنجار، فشار زیادی را به لثه ها وارد می کنند که این امر باعث حساس شدن لثه ها و بروز التهابات لثه را می شود. درمان ارتودنسی باعث خنثی شدن این فشارها بر روی لثه می شود و از بروز التهاب لثه، جلوگیری می کند.

 

 

۴. پیشگیری و رفع مشکلات دستگاه گوارش

دندان های ناهنجار باعث می شوند غذا خوب جویده نشود و هضم غذا را با مشکل مواجه سازد که می تواند باعث ایجاد مشکلات گوارشی شود. وقتی درمان ارتودنسی انجام می شود، دندان ها مرتب شده و غذا خوب جویده می شود و از بروز مشکلات گوارشی جلوگیری به عمل می آورد یا اگر دچار مشکلات گوارشی شده باشید، آن را برطرف می کند.

5. پیشگیری از ساییدگی و شکستگی دندان ها

وقتی دندان ها صاف و مرتب نباشند، در هنگام غذا خوردن و حرف زدن باعث ساییده شدن دندان ها به یکدیگر می شود و مینای دندان را تخریب می کند و در نتیجه دندان ها شکسته می شوند. ارتودنسی از این ساییدگی های دندان جلوگیری می کند و دیگر مینای دندان از بین نمی رود که بتواند باعث شکسته شدن دندان ها شود.

۶. زیبایی چهره و لبخند

دندان های ناصاف و نامرتب در هنگام لبخند زدن به شدت خود را نمایان می کنند و در چهره فرد تاثیرات منفی می گذارد. ارتودنسی، دندان ها را صاف و مرتب می کند و چهره ای جذاب و لبخندی دلنشین را برای فرد به ارمغان می آورد.

۷. کمک به رعایت هر چه بهتر بهداشت دهان و دندان

وقتی دندان های نامرتب و به هم ریخته به کمک ارتودنسی اصلاح می شوند، مسواک به راحتی در بین دندان ها حرکت می کند و باکتری ها به راحتی از بین می روند و رعایت بهداشت دهان و دندان را به بهترین نحو ممکن تضمین می کند.

 

پرسش و پاسخ

چند پرسش و پاسخ مهم

۱. ارتودنسی، چه زمانی می تواند برای دندان خطر آفرین باشد؟

همانطور که در موارد بالا اشاره کردیم، ارتودنسی نه تنها خطری برای دندان ها ایجاد نمی کند، بلکه برای دندان ها نیز مفید می باشد. تنها زمانی ارتودنسی می تواند برای دهان و دندان بد باشد و خطر ایجاد کند که نکات بهداشتی توسط بیمار رعایت نشود. پس برای حفظ دندان ها، نتیجه بخش بودن درمان و کم خطر بودن ارتودنسی، باید نکات بهداشتی، توسط بیمار به صورت کامل و اصولی رعایت شود.

 

۲. اگر نکات تغذیه ای را به خوبی رعایت نکنیم، چه مشکلی پیش می آید؟

رعایت نکات تغذیه ای به کوتاه شدن روند درمان و رسیدن به نتیجه درمانی مطلوب، کمک فراوانی می کند. رعایت نکردن نکات تغذیه ای نه تنها باعث ورود آسیب به دستگاه های ارتودنسی می شود، بلکه به دندان ها نیز آسیب وارد می کند. همچنین می تواند باعث ایجاد عفونت و التهابات لثه نیز شود. یکی دیگر از مواردی که در صورت عدم رعایت نکات تغذیه ای، به وجود می آید، این است که در روند درمان اختلال ایجاد می کند، مدت درمان را طولانی تر می کند و هزینه ها را افزایش می دهد.

۳. اگر به موقع برای درمان ارتودنسی اقدام نکنیم، چه مشکلی پیش می آید؟

برای درمان ارتودنسی، بهتر است قبل از اینکه دور شود اقدام کنیم. یعنی در ناهنجاری های خفیف، قبل از رسیدن به سن بلوغ و در ناهنجاری های شدید، بعد از رشد و تکامل دندان ها (بعد از سن بلوغ) ارتودنسی را انجام دهیم. در ناهنجاری خفیف در هر سنی که باشیم، می توانیم ارتودنسی را انجام دهیم. مشکل زمانی پیش می آید که ناهنجاری شدید باشد و به موقع برای درمان اقدام نکنیم. در این صورت ممکن است برای درمان ناهنجاری، ارتودنسی کفایت نکند و به عمل جراحی نیز احتیاج پیدا کنیم که عمل جراحی دردسرهای خاص خود را دارد و هزینه بالایی دارد.

 

۴. اگر از وسایل ارتودنسی به خوبی مراقبت نکنیم، چه مشکلی پیش می آید؟

در صورتی که از براکت های ثابت و فلزی به خوبی مراقبت نکنیم، باعث ایجاد زخم های کوچک در دهان می شود و همچنین باعث فرسایش و استهلاک هر چه بیشتر دستگاه های ارتودنسی (براکت، بریس، سیم، پلاک) نیز می شود.

 

بیشتر بخوانید:

در ارتودنسی کدام دندان را می‌شکنند؟

ارتودنسی زیبایی