برای انجام ارتودنسی، ممکن است شما نگرانی ها و دغدغه هایی داشته باشید. یکی از این نگرانی ها، یافتن یک کلینیک و یک دندانپزشک مناسب برای انجام ارتودنسی است. در این مقاله، ضمن معرفی ارتودنسی و روش های انجام آن، نکاتی برای انتخاب یک متخصص ارتودنسی خوب در کرج ، به شما آموزش می دهیم.

 

دندان های به هم ریخته و نامرتب، زیبایی طرح لبخند شما را از بین می برند و از جذابیت شما می کاهند. ممکن است شما حتی به دلیل داشتن دندان هایی نامرتب و به هم ریخته، اعتماد به نفس خود را برای برقراری روابط اجتماعی با اطرافیان از دست بدهید. علاوه بر این ها، بهم ریختگی دندان ها باعث می شود که شما قادر نباشید، به درستی آن ها را مسواک بزنید. تمیز نشدن دندان ها، زمینه را برای رشد باکتری های بیماری زا فراهم می کند. در صورتی که باکتری ها روی دندان ها رشد کنند، دندان ها پوسیده و خراب می شوند. از جمله راه های مناسبی که به مرتب شدن دندان های شما کمک می کند، می توان ارتودنسی را نام برد.

 

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی، یک پروسیجر درمانی و زیبایی برای اصلاح دندان ها و فک هایی که در محل مناسبی قرار ندارند، است. با کمک ارتودنسی، دندان های شما به آرامی و به مرور زمان، به محل مناسبی هدایت می شوند. این روند، با کمک دستگاه های مخصوص ارتودنسی که بریس نام دارند، انجام می شوند. بریس ها به نوع کلی ثابت و متحرک تقسیم می شوند.

در انجام ارتودنسی با کمک بریس های ثابت، بیمار قادر نیست بریس ها را جا به جا کند یا از دهان خود در بیاورد و بریس ها تا پایان دوره درمان، در محل ثابتی قرار می گیرند. در انجام ارتودنسی با کمک بریس های متحرک، بیمار می تواند بریس ها را تعویض کند یا در مواقع خاص، مثل زمانی که غذا می خورد یا برای شرکت در یک مهمانی، به طور موقتی از دهان خود خارج کند. بریس های ثابت از سه جز تشکیل می شوند. اجزای تشکیل دهنده بریس های ثابت، عبارتند از: سیم ها، کش های رنگی و براکت ها.

 

انواع ناهنجاری هایی که با کمک ارتودنسی درمان می شوند، کدامند؟

با کمک ارتودنسی، می توان مشکلات و ناهنجاری مختلف دهان، دندان ها و فک را اصلاح و درمان کرد. بعضی از این ناهنجاری ها که به کمک ارتودنسی درمان می شوند، عبارتند از:

 • اوربایت:

جلو بودن بیش از حد دندان های موجود در فک بالا، نسبت به دندان های فک پایین را اوربایت می گویند. در صورتی که دندان های فک بالا، بیش از دو میلی متر روی دندان های فک پایین هم پوشانی داشته باشند، بیمار مبتلا به اوربایت است.

 • آندربایت یا ظاهر بولداگ:

آندربایت یا ظاهر بولداگ، حالتی است که در آن دندان های فک پایین نسبت به دندان های فک بالا جلو باشند و دندان های موجود در فک بالا بیش از اندازه عقب باشند.

 • کراس بایت:

حالتی که در آن دندان های فک های بالا و پایین در یک راستا قرار نگیرند، کراس بایت است.

 • به هم ریختگی و شلوغی بیش از حد دندان ها:

علت شلوغی بیش از حد دندان ها، می تواند نیفتادن یک یا تعدادی از دندان های شیری در سن کودکی و وجود دندان هایی بیشتر از تعداد طبیعی در دهان باشد.قرار نگرفتن دندان های موجود در فک های بالا و پایین در یک راستا، یک نوع ناهنجاری فک و دندان ها تلقی می شود.

 • فاصله افتادن بین دندان ها

فاصله افتادن بین دندان ها، ممکن است به علت افتادن زودتر از موعد دندان های شیری باشد. اگر دندان های شیری بیفتند و در فاصله کوتاهی دندان های دائمی رشد نکنند، دندان های مجاور به قسمت خالی از دندان لثه شیفت پیدا می کنند و ممکن است بین دندان ها فاصله بیفتد یا بی نظمی و به هم ریختگی ایجاد شود.

 

انجام ارتودنسی روی دندان ها، چه مدت طول می کشد؟

طول دوره درمان با ارتودنسی، در بیماران مختلف متفاوت است. این دوره، می تواند از شش ماه تا سه سال در افراد مختلف متفاوت باشد. طول دوره درمان ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سن بیمار
 • نوع ناهنجاری بیمار
 • شدت ناهنجاری و مشکلات فک و دندان های بیمار
 • نوع ارتودنسی انجام شده
 • میزان مراقبت و نگهداری از دندان های ارتودنسی شده

 

بهترین متخصص ارتودنسی در کرج کیست؟ و چگونه می توان یک متخصص ارتودنسی مناسب در شهر کرج پیدا کرد؟

به طور قطع نمی توان گفت که کدام متخصص ارتودنسی بهترین است؛ زیرا میزان رضایت افراد از یک متخصص ارتودنسی، به انتظارات آن ها از نتیجه کار و هزینه انجام آن بستگی دارد و نظر افراد مختلف با هم متفاوت است. در این قسمت، ما سعی می کنیم با معرفی ملاک هایی برای تعیین مناسب بودن یا مناسب نبودن یک ارتودنتیست، به انتخاب شما برای یافتن یک متخصص ارتودنسی مناسب کمک کنیم. بعضی از ویژگی های یک متخصص ارتودنسی مناسب، عبارتند از:

 • یک دندانپزشک مناسب برای انجام ارتودنسی، باید در رشته تخصصی ارتودنسی تحصیل کرده باشد و یک دوره سه یا چهار ساله تخصص ارتودنسی را طی کرده و مدارک لازم را داشته باشد؛ زیرا ارتودنسی درمانی است که تنها توسط متخصص ارتودنسی انجام می شود.
 • یک متخصص ارتودنسی خوب، باید نیازهای بیمار را در اولویت کار خود قرار دهد و تمامی فعالیت هایش در جهت جلب رضایت بیمار باشد.
 • یک ارتودنتیست مناسب، پیگیر روند درمانی شما است و برای رسیدن به نتیجه درمانی بهتر، همواره تلاش می کند.
 • یک متخصص ارتودنسی خوب، با حوصله به تک تک پرسش ها و نگرانی های شما پاسخ می دهد و شما را به خوبی راهنمایی می کند.
 • اعضای کادر درمانی یک کلینیک دندانپزشکی خوب، باید همواره به دنبال جلب رضایت بیماران باشند و شرایط مناسبی برای راحتی بیمار فراهم کنند.

 

چگونه یک متخصص ارتودنسی خوب پیدا کنم؟

پرس و جو از افراد مختلفی که پیش از شما ارتودنسی انجام داده اند و همچنین خواندن نظرات موجود در سایت ها و مجلات دندانپزشکی، می تواند به شما کمک کند که یک متخصص ارتودنسی مناسب پیدا کنید.

 

بیشتر بخوانید:

ارتودنسی دو دندان جلو