ارتودنسی دندان رنگی می تواند بر لبخند شما تاثیر بگذارد. لبخند جزئی از هویت انسان بوده و تاثیر زیادی بر احساس فرد و طرز نگرش سایرین دارد. دندان های زیبا نه تنها چهره فرد را زیباتر می کند؛ بلکه در سلامتی او نیز نقش بسزایی دارد.

ارتودنسی دندان رنگی چیست ؟

ارتودنسی دندان رنگی از شیوه های تقریباً نوین در ارتودنسی دندان به شمار می آید که تنها در ارتودنسی ثابت کاربرد دارد. در ارتودنسی متحرک فقط از پلاک های متحرک استفاده شده و براکت های فلزی در آن جایگاهی ندارند. همچنین تعداد زیادی از افراد مخصوصاً نوجوانان و کودکان طرفدار آن هستند. در این ارتودنسی، از بریس های رنگی متنوعی استفاده می شود. این بریس ها توانسته اند توجه افراد بیشماری را بخود جلب نمایند

در حقیقت منظور از ارتودنسی رنگی این است که حلقه های پلاستیکی در رنگ های مختلف برای نگهداشتن براکت ها در ارتودنسی ثابت بکار می رود.

انتخاب بریس در ارتودنسی دندان رنگی

در ارتودنسی رنگی می توان رنگ بریس را انتخاب کرد و سفارش داد. همانطور که می دانید بریس، از براکت های فلزی کوچکی تشکیل شده است که در طول درمان به دندان ها متصل می شوند. همچنین سیمی نازک موجب به حرکت در آوردن این براکت ها می شود که بوسیله نوارهای کشی کوچک، که لیگاتور نام دارند در محل خود نگاه داشته می شوند.

ارتودنسی دندان رنگی

این کش ها در رنگ های مختلف جذاب و شفاف وجود دارند. البته لازم به ذکر است که می توان از ترکیب دو رنگ نیز استفاده کرد.

انواع رنگ در ارتودنسی رنگی

می توان از رنگ های زیادی در ارتودنسی رنگی بهره برد. رنگ سفید مناسب افرادی است که دوست ندارند ارتودنسی آنها به چشم بیاید. چون این رنگ شفاف کمتر جلب توجه می کند

رنگ نقره ای هم به لحاظ هماهنگ بودن با براکت های ارتودنسی موجب ظاهر یکنواخت شده و از مطلوبیت بالایی برخوردار است

رنگ شب رنگ و رنگ متالیک نیز از دیگر رنگ های موجود هستند.

شما باید در انتخاب هر کدام از رنگ ها با پزشک متخصص ارتودنسی خود  مشورت کنید.

انتخاب رنگ در ارتودنسی رنگی به چه صورت است؟

انتخاب رنگ یک مسئله شخصی و کاملاً سلیقه ای است. می توان از روش های مختلف برای انتخاب ارتودنسی رنگی کمک گرفت. در این نوع ارتودنسی بریس های زیبا و رنگارنگ بسیار جذاب بوده و افراد می توانند بر اساس سلیقه خود  رنگ مورد نظر را انتخاب کرده و از آن لذت ببرند

البته می توان در طول دوره درمان ارتودنسی رنگی، بریس ها را تغییر داد و تنها از یک بریس استفاده نکرد. حتی می توان از رنگ های ترکیبی نیز استفاده نمود و رنگ های مختلف را بکار برد.

نکاتی در مورد کش های ارتودنسی

بخاطر داشته باشید استفاده از کش های سفید ارتودنسی سبب سفید نشان دادن دندان ها می شود. اما باید بشدت مراقب تمیزی و سفید نگه داشتن آن باشید. این کش ها با گذشت زمان کدر شده و به زردی متمایل می شوند. همچنین غذاها و خوراکی های رنگی نیز موجب تغییر رنگ آنها می شود. انتخاب رنگ زرد موجب می شود که دندان ها زردتر جلوه کنند

انتخاب رنگ مشکی و کش های سیاه نیز سبب خواهد شد که دندان های سالم، پوسیده و خراب نشان داده شوند.

کش های خاکستری نیز از هر گونه تغییر رنگ به دور هستند و اگر دوست دارید بریسی تمیز و ضد لک داشته باشید، رنگ خاکستری یا نقره ای گزینه خوبی می تواند برای شما باشد.

کش های قهوه ای و سبز نیز ممکن است تداعی کننده ذرات غذا و مواد غذایی به جا مانده در دندانها باشند.

بطور کلی باید گفت درست است که فرد می تواند آزادانه رنگ ارتودنسی خود را انتخاب کند اما برای بهترین انتخاب، باید فاکتورهای زیادی را مورد توجه قرار داد.

انتخاب رنگ ارتودنسی متناسب با پوست فرد

یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب رنگ ارتودنسی، رنگ پوست بیمار است. بهترین نوع انتخاب برای این نوع ارتودنسی توجه به ویژگی های طبیعی فرد مثل رنگ مو، رنگ پوست و رنگ چشم می باشد.

در صورتی که رنگ پوست فرد روشن باشد، وی می تواند از اغلب رنگ های روشنی مثل صورتی، آبی، قرمز پررنگ، برنزی و سبز پررنگ استفاده کند. این امر سبب می شود که دندان ها تیره به نظر نرسند.

همچنین به افرادی که پوست تیره یا سبزه دارند توصیه می شود بیشتر رنگ های براق و شاد را انتخاب کنند. مثل فسفری، فیروزه ای و سرخابی و در افراد با پوست تیره  که موهایی مایل به بنفش، نارنجی و آبی تیره دارند، رنگ های نئونی مناسب ترین رنگ برای آنها می باشد.

انتخاب رنگ ارتودنسی برطبق سبک و استایل فرد

از دیگر روش های انتخاب ارتودنسی رنگی، انتخاب رنگ بر طبق استایل فرد مثل نوع و رنگ لباس، رنگ کفش، رنگ گوشواره ها، رنگ کلاه، رنگ چشم  رنگ لاک و … است.

حفظ و نگهداری از ارتودنسی دندان رنگی

آیا می دانید چگونه باید از از ارتودنسی دندان رنگی نگهداری کرد؟

آیا مراقبت از آن، سخت و دشوار است؟

در اینجا قصد داریم توضیحاتی در این خصوص ارائه کنیم.

مراعات کردن بهداشت دهان و دندان در هر ارتودنسی بسیار حائز اهمیت بوده و اگر این موارد رعایت نشود، نه تنها رنگ کش های ارتودنسی دستخوش تغییر می شود؛ بلکه کش ها نیز دچار پوسیدگی خواهند شد.

ارتودنسی رنگی نیز همانند ارتودنسی ساده بوده و به همان گونه باید از آن مراقبت و نگهداری کرد. متخصصان این حوزه اقدامات لازم را به افراد آموزش داده و آنها را در این خصوص راهنمایی خواهند کرد

 مراقبت از ارتودنسی رنگی

رعایت بهداشت دهان و دندان و تمیز نگهداشتن دندان ها از اقدامات اولیه مراقبت از ارتودنسی های رنگی است. این کار مستلزم وقت و دقت زیادی است. اگر در طی دوره درمان این بهداشت به درستی انجام نشود، دندانها تغییر رنگ داده و این تغییر رنگ دائمی خواهد بود.

از بین بردن رنگ و براق کردن دندان ها نیز، کاری پرهزینه بوده و مقرون به صرفه نیست. بنابراین  نباید مرتکب این اشتباه شد. همانگونه که در ارتودنسی های دیگر استفاده از نخ دندان توصیه می شود، در این نوع ارتودنسی نیز استفاده از نخ دندان، امری واجب و ضروری است.

ارتودنسی دندان رنگی

نکته مهم دیگری که در این ارتودنسی باید مد نظر قرار داد، اجتناب از خوردن غذاهای سفت و چسبنده مثل سوهان، آدامس و … است.

در ضمن برای پیشگیری از آسیب دیدگی، در هنگام ورزش باید از محافظ دهان استفاده کرد و همچنین باید مراقب نگهدارنده های مخصوص بریس ها، بعد از جدا کردن محافظ باشید.

هزینه ارتودنسی رنگی

یکی از فاکتورهای مهم در تصمیم گیری در خصوص نوع ارتودنسی، هزینه و قیمت آن است. با اینکه ارتودنسی می تواند از هزینه بالایی برخوردار باشد اما با توجه به مزایا و فوائدی که برای فرد به همراه دارد، می تواند نوعی صرفه جویی بشمار آمده و در طولانی مدت به نفع وی باشد

اگر ناهنجاری فک و دندان به موقع و سر وقت انجام نشود و فرد تحت درمان قرار نگیرد، دندانها رفته رفته پوسیده شده و این امر سبب از دست رفتن هر چه بیشتر آنها می شود

عوامل مهم در هزینه ارتودنسی

فاکتورهای زیادی بر هزینه ارتودنسی تأثیرگذار است که عبارتند از:

  • وضعیت دندان ها
  • نوع براکت انتخاب شونده
  • طول درمان
  • روش درمان

یکی از راههایی که می تواند هزینه ارتودنسی را تا حد زیادی کاهش دهد مراجعه به موقع به دندانپزشک، متخصص ارتودنسی و شروع هر چه زودتر درمان است. این امر سبب می شود که تا حد قابل ملاحظه ای از پیشرفت بیماری جلوگیری شود