اگر شما هم می خواهید که با ارتودنسی طرح دار آشنا شوید، با ما همراه باشید.

ارتودنسی طرح دار یکی از شیوه های تقریبا جدید ارتودنسی محسوب می شود که بیشتر طرفداران این نوع از ارتودنسی را کودکان و نوجوانان تشکیلی می دهند. بریس های طرح دار با قابلیت طرح ها و رنگ های مختلف توانسته است توجه این اقشار را به خود جلب نماید.

ارتودنسی طرح دار

ارتودنسی های طرح دار با بریس های رنگی خیلی جذاب و خوشایند می باشند. معمولا انتخاب طرح های پسرانه، سورمه ای و برای دختران طرح های با رنگ صورتی می باشد. اما شما بالاخره رنگ و طرح مورد پسند خود را انتخاب خواهید کرد و در طول دوره درمان ارتودنسی می توانید طرح و رنگ دار بودن بریش ها را تغییر بدهید و بتوانید از آن لذت ببرید.

ارتودنسی طرح دار

ارتودنسی طرح دار

مراقبت از ارتودنسی طرح دار در طول درمان سخت است؟

ارتودنسی طرح دار مانند ارتودنسی های معمولی نیاز به حافظت و مراقبت دارد. ولی در نوع مراقبت ارتودنسی طرح دار نسبت به ارتودنسی ساده تفاوت وجود ندارد. فقط باید نکات ساده و معمولی در استفاده از یک ارتودنسی رعایت کرد. قطعا دکتر متخصص شما در دوره درمانی این موارد را به شما برای داشتن یک ارتودنسی عالی، گوشزد خواهد کرد. اما در اینجا نیز به نکات اساسی آن خواهیم پرداخت.

به عنوان نمونه، یکی از اصلی ترین نکات نگهداری از ارتودنسی های طرح دار، شست و شو مکرر دهان و دندان ها و کشیدن نخ دادن می باشد. همینطور حتما از خوردن تنقلات، تخمه و غذاهای چسبناک جلوگیری شود. نگهدارنده های ویژه بریس ها را در بعد از جداکردن فراموش نکنید و اساسی تر از همه این که در هنگام فعالیت های مثل: جودو، کشتی و کاراته، حتما از حفاظ دهان استفاده کنید که از آسیب دهان و دندان شما، در برابر ضربات جلوگیری کند. در پایان، مراجعه مستمر به متخصص ارتودنسی و چکاب پیوسته را به تعویق نیندازید.

 انتخاب طرح ارتودنسی طرح دار

ارتودنسی طرح دار

ارتودنسی طرح دار

باتوجه به پیشرفت صعنت دندانسازی ارتودنسی طرح دار از تنوع رنگی انبوهی برخوردار می باشد که همان طور که گفته شد، شما می توانید باتوجه به سلیقه خود هر کدام را که علاقه دارید، انتخاب نمایید. اما توصیه می شود تا قبل از هر فعالیتی به موارد ذکر شده توجه کنید:

  • به جهت این که دندان های خود را زیباتر نشان دهید، نصب ترنس های طرح دار و دارای رنگ سفید یکی از این موارد می باشد ولی یکی از معایب سیم های سفید، کثیف شدن سریع این رنگ می باشد که نیاز به دقت و توجه بیشتری دارد.
  • استفاده از بریس های زرد رنگ، به دلیل همرنگی، دندان را زرد تر نشان خواهد داد.
  • اگر علاقه بسیاری به طرح های تیره دارید باید بگویم که در اشتباه می باشید زیرا که انتخاب رنگ های تیره مانند: خاکستری و مشکی می تواند دندان های سالم شما را پوسیده نشان دهد.

قطعا تنها کسی که در نهایت طرح های بریس ها را انتخاب می کند خود شما هستید اما بهتر است انتخاب خود را با دقت بیشتری انجام دهید، مقداری رنگ های خود را محدود کرده و به عوامل زیادی توجه کنید.

ارتباط ارتودنسی طرح دار با رنگ پوست افراد

اگر فرد از صورت روشن و سفیدی برخوردار است عموما همه رنگ ها و طرح های ارتودنسی به چهره او همخوانی خواهد داد. به همین خاطر پیشنهاد می شود که عموما از رنگ های روشن استفاده شود تا دندان های فرد پوسیده و کثیف دیده نشود. مثلا رنگ صورتی روشن، آبی و قرمز با رنگ صورت این گروه از افراد هماهنگی مناسبی دارد. به اشخاصی که از رنگ پوست تیره برخوردار می باشند پیشنهاد می شود که از رنگ های روشن و براق استفاده شود. رنگ هایی مثل سرخابی و سبز کم رنگ که نمای زیبا و شادی به چهره این افراد علاقه مندان به ارتودنسی طرح دار می دهد.

مواظبت از دستگاه ارتودنسی

ارتودنسی طرح دار

ارتودنسی طرح دار

نابهنجارترین رنگی که می شود بر روی دستگاه ارتودنسی شکل بگیرد و ایجاد شود، رنگ ناشی از مواد غذایی می باشد که علاوه بر این که نمای زشتی به دندان های افراد می دهد، خود بریس ها نیز از ظاهر نامناسبی برخوردار خواهند بود. این رنگ نشان دهنده کوتاهی در بهداشت دهان و دندان ها می باشد و همین طور مقدمه ای بر خرابی و پوسیدگی دندان ها شما خواهد بود که باید جدی گرفته شود.

  • به جهت این که رنگ مواد غذایی روی دندان ها و سیم های ارتودنسی افراد، به وجود نیاید حتما باید از مصرف مواد چسبیدنی به دندان ها مانند پفک جلوگیری شود.
  • در صورت خوردن کاکائو و اسپرسو حتما پس از آن به مسواک زدن و شست و شو دندان ها، دهان و بریس های طرح دار خود بپردازید. توجه داشته باشید که هرمقداری که از زمان شست و شو این نوع از خوراکی ها بگذرد، شست و شو دهان و دندان ها با مشکل بیشتر روبه رو خواهد شد.
  • از آنجا که توجه بهداشت دهان و دندان با کمک بریس های طرح دار کاری مشکل است و نیازمند صرف زمان کافی می باشد، اگر در طول زمان درمان به شکل صحیح از دندان های خود مواظبت ننماید، شاید از دندان های صافی برخوردار باشید اما به همان اندازه دچار تغییر رنگ خواهد شد.
  • اصلی ترین معضل توجه به بهداشت دهان و دندان ها در دوره درمانی افراد است که منجرب به تغییر رنگ همیشگی خواهد شد. برای از پاک کردن این رنگ و سفیدی مجدد دندان ها شما، نیاز به خرج هزینه های بسیاری خواهد بود. 

 ممانعت از انتخاب بعضی از رنگ های بریس های طرح دار

در این موضوع، آسان ترین کار این است که در شروع، طرح و رنگ های که نباید انتخاب گردند را تعیین نماید. اساسی ترین چیزی که می خواهید از آن دوری کنید، طرح ها و رنگ‌هایی می باشد که موجب شود دندان‌های‌ شما زرد، پوسیده و یا دچار تغییر رنگ در طول زمان گردند. وجود سیم های شفاف می‌توانند مواد به جامانده از غذا در بین دندان‌های شما را نشان داده و در طول زمان منجرب به تغییر رنگ گردد.

هر چند وقت می توان طرح و رنگ های بریس های ارتودنسی را تغییر داد؟

ارتودنسی طرح دار

ارتودنسی طرح دار

شما می توانید هر زمان که خود بخواهید برای چکاب و تنظیم بریس های دندان نزد متخصص رفته و طرح و رنگ کش های ارتودنسی خود را تغییر دهید. که عموما شامل دو تا سه ماه یکبار در کل پروسه‌ی درمان است.