اگر می خواهید زیبا و دوست داشتنی به نظر برسید، کافی است لبخند بزنید؛ اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا بعضی از افراد لبخند زیباتر و دل نشین تری دارند؟ در واقع برای داشتن یک لبخند زیبا و ایده آل، شما بدون شک به دندان هایی بی عیب و نقص و ایده آل نیاز دارید؛ زیرا هنگام لبخند زدن، دندان ها بیشتر از هر چیز دیگری خود نمایی می کنند. اگر شما دندان های بی نقصی ندارید، لازم نیست به خاطر این موضوع نگران باشید؛

زیرا درصد کمی از افراد جامعه، دندان هایی عالی و بی نقص دارند؛ به همین دلیل، استفاده از درمان ارتودنسی در میان افراد محبوبیت زیادی دارد. در این مقاله ما قصد داریم شما را با ارتودنسی طرح لبخند آشنا کنیم؛ یعنی اصولی که در ارتودنسی دندان به کار گرفته می شوند تا لبخند افراد زیبا، دل نشین و بی نقص به نظر برسد.

 

کاربردهای ارتودنسی دندان چیست؟

شما حتما کم و بیش با درمان ارتودنسی دندان آشنایی دارید. در واقع هدف از ارتودنسی دندان، اصلاح کردن وضعیت فک و دندان ها است؛ به این معنی که اگر دندان ها در جایگاه مناسب خود قرار نداشته باشند، نا مرتب، نامنظم و کج باشند یا بین دندان ها فاصله وجود داشته باشد، راه حل مناسب برای اصلاح تمامی این مشکلات و بی نظمی ها، درمان ارتودنسی دندان است. ارتودنسی دندان یک روش بی خطر و غیر تهاجمی است؛ در نتیجه سالانه در سراسر دنیا افراد بسیار زیادی از درمان ارتودنسی دندان برای مرتب کردن دندان های خود استفاده می کنند. بعد از اتمام درمان ارتودنسی، هم ظاهر بیمار تغییر مثبت زیادی می کند و هم سلامتی او بیشتر می شود؛ زیرا دندان های مرتب و منظم می توانند غذاها را بهتر بجوند و خرد کنند؛ در نتیجه گوارش غذاها آسان تر می شود.

ارتودنسی طرح لبخند

ارتودنسی طرح لبخند

شاید شما هم افرادی را دیده باشید که لبخند آنها بسیار زیبا و شیرین است و به چهره آنها زیبایی و جذابیتی دو چندان می دهد. در واقع لبخند زدن همیشه زیبا است؛ اما از نظر دندان پزشکان و متخصصان ارتودنسی، یک لبخند ایده آل و استاندارد، اصول و ویژگی های خاصی دارد؛ از این رو دندان پزشکان با انجام دادن اقداماتی مانند اصلاح فرم دندان ها، اصلاح رنگ دندان ها، اصلاح فرم لثه و مرتب و منظم کردن دندان ها، به طراحی یک لبخند ایده آل می پردازند.

اما چنین لبخند ایده آلی چه مشخصات و ویژگی هایی دارد؟ در واقع طبق قواعد و اصول دندان پزشکی، یک لبخند ایده آل لبخندی است که در آن تاج دندان های فک بالا و حدود یک یا دو میلی متر از لثه ها مشخص باشد؛ به علاوه دندان ها باید مرتب و منظم باشند، فرم و اندازه نرمالی داشته باشند و رنگ دندان ها هم روشن باشد.

 

تاثیر دندان ها بر طرح لبخند

بدون شک اولین و مهم ترین عضوی که در بدن بر لبخند شما تاثیر می گذارد، دندان های شما هستند. در مورد دندان ها، موضوعاتی مانند اندازه دندان، فرم و شکل دندان، رنگ دندان و مرتب بودن دندان ها، بسیار مهم هستند. در مورد اندازه دندان ها ما نمی توانیم یک اندازه یا سایز خاص را به عنوان یک سایز استاندارد معرفی کنیم، بلکه آنچه که در این مورد اهمیت دارد، تناسب اندازه دندان ها با هم و نیز با سایر اجزای صورت است. این موضوع در مورد رنگ دندان ها هم صدق می کند؛ زیرا ما طیف وسیعی از رنگ دندان ها داریم و نمی توانیم بگوییم یک رنگ خاص، بهترین و زیباترین رنگ برای دندان ها است.

اگر دندان های شما از نظر رنگ و سایز مشکلی نداشته باشند، اما نامرتب و کج باشند یا فاصله زیادی از یکدیگر داشته باشند، باز هم تاثیرات منفی زیادی بر لبخند شما می گذارند. دندان پزشکان در اکثر موارد برای مرتب کردن دندان ها از درمان ارتودنسی استفاده می کنند.

 

تاثیر فرم لثه در اصلاح طرح لبخند

بعد از دندان ها، فرم لثه یک عامل مهم و تاثیر گذار بر لبخند شما است. دندان پزشکان اعتقاد دارند که در حالت نرمال و ایده آل، در هنگام خندیدن نباید لثه ها بیش از اندازه نمایان باشند. اگرچه لثه ها اجزای بسیار مهمی در زیبا به نظر رسیدن دندان ها هستند و دندان ها بدون وجود لثه، ریشه های بسیار بلند و زشتی خواهند داشت، اما با این حال باز هم لازم نیست تمام طول لثه نمایان شود. به لبخندی که در آن لثه های فرد بیش از اندازه نمایان می شوند، لبخند لثه ای می گویند.

در لبخند لثه ای در واقع بیشتر طول تاج دندان ها توسط لثه ها پوشیده شده است؛ در نتیجه دندان ها کوتاه دیده می شوند که این حالت اصلا زیبا نیست. در صورتی که فرد لبخند لثه ای داشته باشد، به کمک جراحی لثه، مقداری از لثه ها را بر می دارند؛ در نتیجه طول تاج دندان ها نرمال می شود.

ارتودنسی طرح لبخند

هزینه ارتودنسی طرح لبخند چقدر است؟

یکی از سوالات پرتکرار و مهم افراد در مورد ارتودنسی طرح لبخند، در مورد قیمت و هزینه های آن است. در واقع هنگامی که صحبت از ارتودنسی می شود ممکن است افراد نگرانی هایی در مورد پرداخت کردن هزینه های آن داشته باشند. در واقع اگر می خواهید هزینه و نرخ ارتودنسی طرح لبخند را بدانید، حتما باید به مطب یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و از او مشورت بگیرید. در اصل، هزینه و قیمت ارتودنسی طرح لبخند به عوامل و فاکتورهای متعددی بستگی دارد. این هزینه ها ثابت نیستند و از فردی به فرد دیگر می تواند متفاوت باشند؛ از این رو ما نمی توانیم یک هزینه یا قیمت ثابت را برای ارتودنسی طرح لبخند اعلام کنیم. بعضی از فاکتورها و عوامل تاثیر گذار بر هزینه و قیمت ارتودنسی طرح لبخند عبارتند از:

  • سن و سال بیمار
  • نوع و میزان مشکلاتی که بیمار دارد.
  • تبحر و توانایی متخصص ارتودنسی
  • درمان ها و اقدامات جانبی
  • شهر و منطقه محل زندگی
  • پاسخ به این سوال که آیا بیمار به درمان های دیگری مانند جراحی لثه یا جراحی فک، در کنار درمان ارتودنسی نیاز دارد یا خیر؟

بیشتر بخوانید :