اگر شما هم می خواهید که با ارتودنسی فلزی بیشتر آشنا شوید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ارتودنسی با بریس های فلزی چیست؟

ارتودنسی فلزی قدیمی ترین و همچنین مطمئن ترین و تاثیرگذارترین روش انجام ارتودنسی است. بریس های این نوع از ارتودنسی از نوع فلزی بوده و از استیل ضد زنگ ساخته می شوند. این بریس ها با وارد کردن فشار روی دندان ها، آن ها را به تدریج به محل صحیح و مناسب هدایت می کنند.

ترکیب تشکیل دهنده بریس ها به شکل زیر می باشد:

 • براکت ها
 • سیم ها
 • کش های پلاستیکی

براکت ها

براکت ها اجزایی هستند که توسط چسب ها روی سطح دندان و در محل مناسب فیکس می شوند.

سیم ها

این سیم ها نازک بوده و برای متصل کردن براکت ها به هم و اعمال فشار بر روی دندان ها جهت قرار گیری دندان ها در محل مناسب و صحیح استفاده می شوند.

کش های پلاستیکی

این بندهای الاستیکی، کش هایی رنگی بوده که اتصال سیم ها به براکت ها را حفظ می کنند و دندانپزشک شما در هر جلسه ی تنظیم براکت ها، این کش ها را تعویض می کند.

این کش ها در رنگ های متنوع موجود هستند و شما می توانید با سلیقه خودتان رنگ آن ها را انتخاب کنید.

مزایای ارتودنسی فلزی در مقایسه با سایر ارتودنسی ها

ارتودنسی فلزی

ارتودنسی فلزی

داشتن دندان های کج و نامرتب، علاوه بر تاثیر چشمگیر بر زیبایی چهره و لبخند شما، تاثیرات منفی دیگری نیز خواهد داشت.

از جمله این تاثیرات می توان به بد فرم شدن فک در اثر فشاری که به هنگام جویدن غذا توسط دندان های ناهمگون بر استخوان فک وارد می شود و همچنین عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان به علت اشکال، در دسترسی به تمامی نقاط موجود بر سطح دندان ها، اشاره کرد.

ارتودنسی فلزی کم هزینه ترین و موثرترین روش برای حل این  مشکلات دندانی می باشد.

این روش درمانی حتی مشکلات پیچیده ای مثل تجمع بیش از حد دندان ها در دهان را نیز پوشش می دهد و در هر گروه سنی قابل استفاده است.

براکت های فلزی از دوام و ماندگاری بالایی برخوردارند و در اثر فشارهای زیاد به راحتی نمی شکنند.

در استفاده از بریس های سنتی فلزی، شما می توانید به انتخاب خودتان، از کش های رنگی در ساختار ارتودنسی استفاده کنید که این امر باعث می شود این نوع ارتودنسی برای کودکان جذاب تر باشد.

گرمای بدن باعث فعال شدن سیم های این نوع ارتودنسی شده و بنابراین جابجایی دندان ها با درد کمتر و سرعت بیشتر انجام می پذیرد.

ارتودنسی فلزی در چه مواردی استفاده میشود؟

 • افرادی که دندان هایی کج و ناهماهنگ دارند.
 • در صورتی که دندان های بالا و پایین هم ردیف نباشند.
 • اوربایت (جلوتر بودن فک بالا نسبت به فک پایین)
 • آندربایت (جلوتر بودن فک پایین نسبت به فک بالا)
 • کراس بایت (هم تراز نبودن یک یا چند دندان در فک بالا و پایین)

چگونه از بریس های فلزی مراقبت کنیم؟

ارتودنسی فلزی

ارتودنسی فلزی

اگر شما از ارتودنسی فلزی استفاده می کنید، نوع تغذیه شما بخش عمده ای از برنامه مراقبتی شما را در بر می گیرد.

حدالامکان از خوردن غذاهای سفت مثل سبزیجات خام و گوشت پرهیز کنید. از جویدن آبنبات، چیپس، ذرت بوداده، میوه ها، شیرینی جات و… جدا اجتناب کنید. پیش از مصرف میوه و سبزیجات باید آن ها را به دقت خرد کرد تا به بریس ها گیر نکنند.

در صورت داشتن حس سوزش در دهان و دندان هایتان می توانید محیط دهان تان را با آب ولرم و نمک شست شو داده و سوزش را التیام بخشید.

استفاده مرتب از مسواک مخصوص و نخ دندان، از نکات قابل توجه و مهمی است که باید در مراقبت از بریس های فلزی به آن توجه کرد. بعد از صرف هر وعده غذایی، به وسیله مسواک دندان هایتان را با دقت تمیز کنید و از پاک شدن کامل ذرات غذایی اطراف بریس ها مطمئن شوید.

شیوه مسواک زدن شما باید مطابق روشی که دندانپزشکتان به شما آموزش داده، باشد. همچنین برای کسب مهارت بیشتر در مسواک زدن و استفاده از نخ دندان می توانید از کاتالوگ های موجود در مراکز درمانی استفاده کنید.

بهتر است به طور منظم به ارتودنتیست خود مراجعه کرده و سوالات خود را با او درمیان بگذارید.

نکات تکمیلی درباره ارتودنسی فلزی

اگر شما از بریس های فلزی استفاده می کنید، بهتر است این نکات را بدانید:

 • در صورت استفاده از ارتودنسی فلزی، ممکن است احساس کنید دندان هایتان کمی لق شده اند. اگر این احساس را داشتید وحشت زده نشوید؛ زیرا این امر کاملا طبیعی و موقتی بوده و پس از این که دندان ها در محل مناسب خود قرار گرفتند، حس شما نیز کاملا از بین خواهد رفت.
 • ممکن است به دلیل وجود ناهنجاری های فک یا مشکلات گاز گرفتن، هنگام خواب نیاز به استفاده از هدگیر ارتودنسی داشته باشید.
 • در صورتی که دندان های شما خیلی به هم ریخته باشند، ممکن است نیاز به کشیدن دندان وجود داشته باشد.

 

درمان ارتودنسی چقدر طول می کشد؟

طول دوره درمان شما میتواند بسته به شدت مشکلات دهان و دندان شما، مقدار فضایی که در دهان برای جا به جایی دندان ها وجود دارد، سلامت لثه ها و استخوان های فک و میزان پیروی شما از توصیه های ارتودنتیست خود متفاوت باشد. اما به طور کلی طول دوره درمان با ارتودنسی فلزی بین یک تا سه سال است.

مراقبت های پس از درمان

ارتودنسی فلزی

ارتودنسی فلزی

همان طور که طی دوره ارتودنسی، دندان ها نیاز به مراقبت داشتند، پس از طی این دوره نیز مراقبت مستمر از دندان ها لازم و ضروری است؛ زیرا تا مدت زمان زیادی پس از انجام ارتودنسی ممکن است دندان ها حرکت کرده و تغییر مکان دهند.

برای جلوگیری از این اتفاق باید از پلاک نگهدارنده یا ریتینر به صورت روزانه استفاده کنید.

پلاک ها معمولا توسط ارتودنتیست مسئول درمان ساخته می شوند و از دوام بالایی برخوردارند و گاهی تا سال ها قابل استفاده هستند.

هزینه درمان ارتودنسی فلزی

چنانچه در قسمت های قبل گفته شد، این نوع ارتودنسی نسبت به سایر روش های درمانی ارتودنسی کم هزینه تر بوده و هزینه درمان بسته به جدی یا جزئی بودن مشکل شما، متفاوت خواهد بود.

معمولا در ابتدای درمان یک هزینه اولیه به شما گفته می شود؛ اما در حین درمان ممکن است هزینه های اضافی شامل موارد زیر از شما دریافت شود:

 • هزینه عکس برداری با اشعه ایکس
 • هزینه مدل سازی قبل از شروع درمان
 • هزینه مدل سازی پس از درمان
 • هزینه استفاده از نگهدارنده ها پس از درمان

هزینه های این درمان معمولا تحت پوشش بیمه می باشد؛ اما چنانچه بیمه درمانی شما متعهد به پرداخت هزینه های آن نباشد، می تواند از بیمه های تکمیلی ارتودنسی نیز استفاده کنید.