ارتودنسی قبل و بعد

در درمان ارتودنسی باید مراحل قبل و بعد از درمان انجام شود تا بهترین نتیجه را از درمان ببینیم. ارتودنسی و تغییر در ناحیه فک و دندان جز مواردی است که به آسانی قبل و بعد از آن تغییرات قابل مشاهده است. در این مقاله تغییرات قبل و بعد از ارتودنسی شرح داده می شود.

 

اقدامات قبل و بعد از ارتودنسی

ارتودنسی یک روش درمان دائمی است و نیازی به درمان مجدد ندارد و نسبت به سایر درمان ها مقرون به صرفه تر است. بسته به شدت مشکل فک و دندان و طول دوره درمان اقدامات ثابتی در دوره ی قبل و بعد از ارتودنسی ارائه می شود.

ارتودنسی قبل و بعد

نحوه تشخیص نیاز فرد به ارتودنسی

ارتودنسی صرفا به خاطر کج بودن یک دندان کوچک یا تفکر فرد درباره زشتی در ناحیه فک و دندان آن نباید انجام شود. ضرورت انجام این کار را متخصصان ارتودنسی تشخیص می‌دهند. ارتودنسی نه براساس ظاهر دندان بلکه با معاینه دقیق و کامل فک و دندان از طریق قالب‌گیری دندان‌ها، ارزیابی سایز آن ها از روی قالب و انجام رادیوگرافی امکانپذیر است.

 

مراقبت های قبل و بعد از ارتودنسی

از آنجایی که ارتودنسی یک درمان بلند مدت است، انجام این درمان نیاز به ملاحظات خاصی  پیش از شروع درمان و بعد از درمان، وضعیت لثه‌ها و دندان‌های بیمار دارد. متخصص ارتودنسی باید بیمار را از لحاظ سلامت عمومی ارزیابی نماید تا اطمینان حاصل کند که ارتودنسی دندان و استفاده از وسایل ارتودنسی اثر سوء  و منفی بر وضعیت سلامت دهان و دندان بیمار نداشته باشد؛ چنانچه بیمار دچار پوسیدگی دندانی یا بیماری لثه ای است، حتما قبل از شروع درمان ارتودنسی، این مشکلات باید برطرف شوند.

 

نکات ضروری قبل از ارتودنسی

  • در صورتی که لثه بیمار دچار خونریزی می شود علت ان باید باید مشخص شود؛ چرا که ممکن است علت آن رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان باشد.
  • برای تهیه قالب از مواد آلژینات برای ثبت دقیق دندان ها و فکین استفاده شود.
  • ارتودنتیست باید به بیمار توضیح دهد که طول دوره ی درمان چقدر است و باید در ان دوران صبور باشد.
  • تعداد جلساتی را که بیمار حین درمان باید به پزشک مراجعه کند را تعیین کند و به بیمار بگویید.

 

تغییرات بینی بعد از ارتودنسی

 بینی و تناسب بینی یکی از مهم ترن فاکتور های زیبایی صورت است، درمان های ارتودنسی می توانند تناسب صورت و بینی را بهبود دهند.

 

مشکلات ایجاد شده بعد از ارتودنسی

از مشکلات بعد از ارتودنسی می توان به تحلیل یا کوتاه شدن طول ریشه اشاره کرد. تحلیل و کوتاه شدن ریشه در بیماران ارتودنسی به اندازه 3 تا 5 درصد مراجعین است، اما نباید از این مساله ضروری چشم پوشی کرد.

از دیگر مشکلات بعد از ارتودنسی می توان به عدم تخصص کافی متخصص ارتودنسی اشاره کرد؛ اگر متخصص ارتودنسی در حوزه درمان از تخصص کافی برخوردار نباشد، امکان بروز خطا در مرحله تشخیص، طرح درمان، انجام درمان و نگهداری نتایج درمان وجود دارد. متاسفانه این خطاها شایع ترین و غیرقابل جبران ترین مشکلاتی هستند که در درمان های ارتودنسی در جامعه دیده می شوند. افرادی که دارای تخصص ارتودنسی هستند، علاوه بر قید کلمه متخصص ارتودنسی در تابلو، در مهر نظام پزشکی خود نیز همین کلمه را دارند.

 

جرم گیری دندان قبل از ارتودنسی

 از موارد بسیار مهمی که در ارتودنسی باید موردتوجه قرار گیرد، جرم گیری دندان است. همین باعث می شود تا بعد از پایان یافتن زمان ارتودنسی دندان های سالم و تمیزی داشته باشیم. جرم گیری دندان در ارتودنسی اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

جرم دندان چگونه به وجود می آید؟

بزاق دارای املاح و مواد معدنی زیادی است، این مواد در قسمت هایی از دندان ها رسوب می کنند. در مدت زمان طولانی باقی مانده غذاها و هم چنین میکروب های دهانی نیز به این رسوب اضافه می شوند. در ابتدا این پلاک ها با استفاده از مسواک و یا نخ دندان برداشته می شوند و اما با گذشت زمان این پلاک ها بیش تر می شوند و درنهایت نیز به جرم تبدیل می شوند که بافت سختی دارند و تمیزکردن آن ها کار دشواری است. همین جرم ها باعث می شوند تا دندان ها پوسیده شوند و دهان بوی بدی بگیرد. درنهایت نیز باعث بروز بیماری های لثه می شود . این جرم ها سلامت دهان و دندان را به خطر می اندازد. همه مواردی که گفته شد باعث می شود تا متخصصان به جرم گیری دندان در ارتودنسی بسیار اهمیت دهند و به آن بپردازند.

ارتودنسی قبل و بعد

در حین جرم گیری دندان هم، جرم گیری دندان های بیمار ضروری است

همه عناصر کوچکی که روی دندان ها وجود دارد به وسیله ابزارهای ارتودنسی می تواند جذب شود. این ابزارها این کار را بسیار راحت تر از دندان ها انجام می دهند، البته تمیزکردن اجزای ارتودنسی از اجزای دندان بسیار سخت تر است . به همین دلیل باید در زمان ارتودنسی مراجعه های بسیار منظمی را به متخصص ارتودنسی داشته باشید؛ زیرا خطرات بسیار زیادی در کمین شماست؛ از جمله این خطرات می توان به ایجاد پوسیدگی، بیماری های لثه و ایجاد لکه های سفید روی دندان اشاره کرد. همه ی این خطرها باعث می شود تا متخصصان ارتودنسی از بیمار بخواهند، هر چند وقت یک بار با دندان پزشک خود نیز ملاقات داشته باشند .

 

دندان ها بعد از ارتودنسی تغییر رنگ نمی دهند؟

باید بدانید که ارتودنسی هیچ گونه تغییر رنگی در دندان های ایجاد نمی کند و ممکن است بیماران با عدم رعایت بهداشت دچار پوسیدگی های اولیه در دندان ها شود. پوسیدگی ها به مرور زمان به شکل لکه های سفید یا قهوه ای و حتی گاه سیاه ممکن است دیده شوند که به خوبی با رعایت بهداشت مناسب قابل اجتناب خواهد بود.  در موارد دیگر تغییر رنگ موقت دندان ها به علت استفاده از دهانشویه کلرهگزیدین رقیق نشده است، این تغییر رنگ موقتی بوده با مسواک زدن قابل پیش گیری و قابل رفع است؛ اغلب بعد از درمان، چون بیمار توجهش به دندان ها بیشتر شده است ممکن است احساس کند رنگ دندان ها زرد است، در این موارد مدتی بعد از ارتودنسی می تواند از روش های سفید کردن دندان ها استفاده کند.

 

بیشتر بخوانید: