ارتودنسی نگین دار

ارتودنسی برای رفع ناهنجاری های دهان و دندان ممکن است در هر سنی ضروری به نظر برسد، اما از آن جایی که طول درمان ارتودنسی طولانی است پس باید در انتخاب نوع، رنگ و چگونگی ارتودنسی دقت لازم توسط متخصص ارتودنسی و بیمار به عمل آید. در این مقاله ما قصد دارم یکی از مهم ترین قسمت های ارتودنسی با انواع آن را به طور کامل توضح دهیم، این قسمت نگین ارتودنسی یا همان براکت ارتودنسی است که از قطعات مربعی شکل از جنس فلز یا سرامیک می باشند که با استفاده از چسب مخصوص ارتودنسی روی دندان می چسبانند.

 

نگین ارتودنسی

نگین ارتودنسی یا همان براکت ارتودنسی  نگین ارتودنسی قسمتی است که از قطعات مربعی شکل از جنس فلز یا سرامیک و… است، که با استفاده از چسب مخصوص ارتودنسی روی دندان می چسبانند.

ارتودنسی نگین دار

چسپ های ارتودنسی

استحکام چسب های ارتودنسی به گونه ای تنظیم شده است که در عین محکم بودن برای تغذیه عادی در انتهای درمان و زمان جداسازی نگین ها آسیبی به دندان وارد نمی شود و به همین دلیل باید در حین درمان از جویدن غذاهای سفت همچون ته دیگ،میوه های سفت و .. اجتناب کرد. بعد از اتمام ارتودنسی متخصص نگین ها را از روی سطح دندان جدا می کند و چسپ باقی مانده را از روی سطح دندان بر می دارد، و دندان پالیش می شود.

 

وظایف اصلی نگین ارتودنسی

از وظایف اصلی نگین ارتودنسی می توان به اتصال موارد مختلف به دندان اشاره کرد، نگین ارتودنسی، همانند دستگیره عمل می کند که به بیان دیگر نگین ارتودنسی در ارتودنسی ثابت دندان ها می چشپد و آنها را به جایگاه مناسب هدایت می کند، برای هر دندان، نگین ارتودنسی خاصی طراحی می شود که به نوع دندان وابسته است. روی بعضی از نگین های ارتودنسی قلاب وجود دارد و بعضی از نگین های ارتودنسی نیز هر شیاری دارند که سیم ارتودنسی از داخل آن عبور می کند.

 

براکت ارتودنسی

هر دندان براکت خاصی دارد که فرم آن از آناتومی سطح دندان تبعیت می کند و زوایای خاصی در آن تعبیه شده است. روی بعضی از براکت ها هوک یا قلاب وجود دارد همچنین هر براکت شیاری دارد که سیم ارتودنسی  داخل آن قرار می گیرد. امروزه با پیشرفت های فراوانی که در درمان ارتودنسی و  دستگاه های به کار رفته در این درمان صورت گرفته، براکت ها شامل انواع و اقسام مختلفی می باشند.

 

براکت های فلزی سنتی

 این نوع براکت ها که از اولین نوع براکت های به کار رفته در درمان های ارتودنسی  هستند از جنس  فولاد ضد زنگ هستند و گاهی همراه با تیتانیوم به کار می روند. براکت های فلزی رایج ترین نوع براکت ها هستند. دستگاه های ارتودنسی قدیمی شامل براکت های کوچکی هستند که روی دندان ها چسبانده می شوند و همچنین بند هایی که روی دندان های آسیا قرار می گیرند. گره های الاستیک،اورینگ و سیم را روی براکت های فلزی نگه می دارد . یکی از مزایای براکت های فلزی این است که اورینگ های رنگی به کودکان فرصت خودنمایی می دهند.

 

 

بریس های فلزی سنتی

بریس های فلزی سنتی رایج ترین نوع بریس ها هستند و امروزه راحت تر از گذشته هستند. بریس های فلزی ساخته شده از فولاد ضد زنگ درجه یک ، دندان های خود را با استفاده از براکت های فلزی و سیم های قوس دار صاف می کنند. با بریس های فلزی این امکان را دارید که الاستیک های رنگی (نوارهای لاستیکی) را برای لبخند بی نظیر و رنگارنگ اضافه کنید.

 

تراز های شفاف

ترازهای شفاف مجموعه ای از سینی های اکریلیک نامرئی، متحرک و راحت است که دندان های شما را مانند بریس ها صاف می کند. تراز کننده ها نه تنها قابل مشاهده نیستند، بلکه قابل جابجایی هستند، بنابراین می توانید در حین معالجه آنچه می خواهید بخورید و بنوشید ، به علاوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دردسر کمتری دارد. تراز كننده ها راحت هستند و فاقد فلز هستند كه باعث خراش دهان در طول درمان شود.

 

برس های سرامیکی

 بریس های سرامیکی از مواد شفاف ساخته شده اند، بنابراین کمتر از بریس های فلزی بر روی دندان های شما دیده می شوند. به همین دلیل، بریس های سرامیکی عمدتا در نوجوانان مسن و بیماران بزرگسالی که نگرانی های زیبایی دارند استفاده می شود. گرچه از نظر بصری از برجستگی کمتری برخوردار هستند، اما توجه بیشتری به بهداشت دهان و دندان لازم دارد زیرا بریس های سرامیکی بزرگتر و شکننده تر از نمونه های فلزی هستند؛ به همین دلایل، از بریس های سرامیکی بیشتر از دندان های پایین استفاده می شود.

 

 بریس های لینگوال

بریس های لینگوال پشت دندان ها پنهان هستند و بنابراین هنگام لبخند زدن نامرئی می شوند. بریس های لینگوال 100٪ متناسب با فرم دندان های شما هستند وسایل فلزی منحصرا برای شما ساخته شده اند. بریس های زبانی برای ورزشکاران، مدل ها، بازیگران، نوازندگانی که سازهای بادی می نوازند و افراد بزرگسال گزینه بسیار مناسبی است.

ارتودنسی نگین دار

برس های خود لیگزیگ

بریس های خود لیگزیگ از مواد مشابه بریس های سنتی ساخته می شوند؛ با این حال ، بریس های خود لیگزینگ نیازی به استفاده از الاستیک ندارند، به این معنی که اصطکاک کمتری روی دندان قرار می گیرد. بریس های خود لیگزیگ دارای براکت های فلزی، سرامیکی یا شفاف هستند. اندازه آنها بریسهای فلزی است، اما به جای الاستیکها از یک گیره مخصوص استفاده می کنند تا به آرچ سیم کمک کند تا دندان ها را در محل خود هدایت کند. گیره ممکن است میزان فشار وارد شده روی دندان را کاهش دهد. الاستیک های رنگی برای این بریس ها توصیه نمی شوند زیرا مزایای این نوع بریس ها را از بین می برند. اگر می خواهید رنگ ها را روی مهاربندهای خود قرار دهید، وسایل خود لیزینگ توصیه نمی شود.

 

 

شستن نگین های ارتودنسی

در اولین قدم ضروری است که به متخصص ارتودنسی زنگ زده بشود و شرایط را از او سوال کنید، که آیا لازم است به او مراجعه کنید یا بیمار منتظر بماند. نگین ارتودنسی منجر به حرکت تدریجی دندان می شود تا دندان ها را در جایگاه مناسب خود قرار دهند و نیرویی ملایم به آنها وارد کند، در صورتی که به دندان نیرو وارد نشود به تدریج به موقعیت پیشین خود باز می‌گردد، همین امر منجر می شود تا زمان بیشتری نگین ها در دهان بیمار بماند بنابراین طول دوره درمان ارتودنسی افزایش می بیابد.

 

بیشتر بخوانید: