ضررهای ارتودنسی دندان

همیشه برای شروع هر کاری به ضرر و زیان آن فکر می کنیم. چه راه هایی وجود دارد تا حد امکان ضرر های آن را کم کنیم؟ آیا این آسیب هایی که به ما می رسانند جدی است؟ ضرر های ارتودنسی دندان هم از آن دسته درمان ها و کار هایی است که چون مدت طولانی ما را درگیر خودش می کند، باید تمام جوانب آن را قبل از اقدام به آن بسنجیم.

ارتودنسی چه ضرر هایی ممکن است برای ما داشته باشد؟

معایب ارتودنسی شامل موارد زیر می شود.

 • یکی ازمسائلی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که نتوانید انتظارات خود را درست دقیق به متخصص بگویید. اگر ارتودنتیست به طور دقیق خواسته و هدف شما از ارتودنسی را نداند و یا توانایی درست انجام دادن آن تا رسیدن به نتیجه مطلوب را نداشته باشد، ممکن است شما دلسرد شوید.
 • از دیگر مواردی که ممکن است ضرر های ارتودنسی دندان محسوب شود، اضطراب و نگرانی است که ممکن است بیمار در طول این مدت طولانی برای ظاهر خود داشته باشد. به هر حال ممکن است که شما دلتان نخواهد توی هر جمعی و هر مهمانی با دندان های سیم کشیده وارد شوید. از دیگر ضرر های روحی که ممکن است وارد کند، نگرانی برای رسیدن به نتیجه مطلوب است.
 • ضرر دیگر ارتودنسی که البته احتمال کمی دارد، پوسیدگی دندان هاست. با وجود سیم ها و براکت ها داخل دهان، ممکن است شما نتوانید به راحتی دندان هایتان را تمیز کنید؛ در این صورت باکتری های حاصل از ذرات ریز باقی مانده از غذا دور تا دور براکت ها را فرا می گیرند و باعث پوسیدگی در دراز مدت می شوند. حتما می دانید که غذا های شیرین و قندی، اگر روی دندان های شما باقی بمانند تبدیل به اسید می شوند و این اسید ها به مینای دندان آسیب می زند.

 

ضرر های ارتودنسی دندان-2

 

 • امکان برگشت دندان ها به حالت اول، بعد از ارتودنسی هم به نوعی ضرر ارتودنسی محسوب می شود. البته نگران این موضوع نباشید، این مشکل تنها زمانی برای شما پیش می آید که از متخصص ماهری برای این کار کمک نگرفته باشید.

 

نقش متخصص خوب

اگر متخصص شما بداند که چه زمانی باید به درمان پایان دهد و سیم ها و براکت ها را از دهان شما خارج کند، این مشکل پیش نمی آید. راه حل دیگری که برای این مسئله وجود دارد، استفاد از ریتینر است. ریتینر دستگاهی از ارتودنسی است برای مراقبت از اینکه دندان ها به حالت اول باز نگردند.

اکثر ارتودنتیست ها این مرحله از درمان را بسیار مهم می دانند. ممکن است شما برای استفاده از ریتینر مقاومت نشان دهید؛ اما بدانید که بدون استفاده از ریتینر، ریسک برگشت دندان هایتان به حالت قبل از ارتودنسی را افزایش خواهید داد.

 

مشکل ریتینر

مشکل این است که حتی استفاده از ریتینر هم می تواند ضرر هایی برای بیمار داشته باشد؛ اما این ضرر ها تنها در صورتی گریبان گیر شما می شود که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نکنید. ریتینر هم مانند سیم ها و براکت های شما اگر تمیز نشود، قطعا برایتان مشکل ساز خواهد شد. به علاوه تمیز کردن ریتینر، شستن دندان هایتان را هم فراموش نکنید.

 

دردهای ارتودنسی

شاید بتوان گفت که درد ها هم از جمله ی ضرر هایی است که ارتودنسی به شما وارد می کند. اگر صبر و تحمل کافی به ویژه در هفته های اول ارتودنسی نداشته باشید، مجبور می شوید مدام از مسکن ها استفاده کنید. استفاده ای بیش از حد از مسکن ها هم می تواند به بدن شما آسیب های زیادی برساند.

 

ضرر های ارتودنسی دندان-3

 

کنترل تحلیل ریشه دندان

ارتودنسی ممکن است باعث کوتاه شدن ریشه دندان ها شود. البته اصلا نگران نباشید؛ یک متخصص ارتودنسی ماهر می تواند با دقت در انجام کار این تحلیل را به کم تر از ۳ درصد برساند. درست است که تحلیل ریشه برای دندان ها خوب نیست اما ارتودنسی نمی تواند مشکل زیادی ایجاد کند.

این مقدار تحلیل ریشه در مقابل کاری که ارتودنسی برای شما انجام می دهد هیچ است. در حقیقت می توان گفت که ارتودنسی گاهی آنقدر می تواند برای فرد مفید باشد و مشکلات جدی تری را حل کند که می توان از این ضرر کوچک چشم پوشی کرد؛ پس نگرانی برای کوتاه شدن ریشه نمی تواند دلیلی برای ارتودنسی نکردن باشد. موارد دیگری جز ارتودنسی هستند که باعث بروز این مشکل می شوند؛ مثل ضربه خوردن دندان. پس مراقبت در این دوره از همه چیز مهم تر است.

 

بیماری پیرادندانی یا پریودنتال

بیماری ها پریودنتال هم از دیگر ضرر های ارتودنسی به شمار می آیند. نام دیگر این بیماری ها، پیرادندانی است. معمولا به بیماری هایی که بافت های نگهدارنده دندان را آسیب می زنند؛ مثل لثه و استخوان هایی که اطراف دندان ها قرار گرفته باشند؛ پریودنتال می گویند. اگر متخصص دقت لازم را انجام ارتودنسی نداشته باشد و همین طور شخص بیمار توجهات لازم را برای بهداشت دهانی خود نداشته باشد، ممکن است درگیر اینگونه بیماری ها شود.

عوارض بیماری های پریودنتال

از علائم بیماری پریودنتال می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ملتهب شدن لثه ها
 • خنریزی از لثه ها
 • بوی بد دهان
 • درد دهان و لثه ها
 • تغییر رنگ لثه ها

اگر در صورت بروز این علائم به پزشک مراجعه نکنید و این بیماری ها را جدی نگیرید ممکن است عوارض دیگری هم برای شما به دنبال بیاورد. مثلا می تواند منجر به بیماری ژینژیوت شود. لازم است بدانید که یکی از دلایل اصلی از بین رفتن دندان ها در میان سالی، همین بیماری های پریودنتال است.

از عوارض دیگر این بیماری هم می توان به زمینه ساز شدن آن برای بیمای های دیگر مثل پوکی استخوان اشاره کرد.

جلوگیری از بیماری های پریودنتال

برای جلوگیری از بیماری های پریودنتال در زمان ارتودنسی اقدامات زیر را انجام دهید.

 • حداقل دوبار در روز دندان هایتان را با مسواک مخصوص ارتودنسی، تمیز کنید. دقت کنید که تمام نواحی اطراف براکت ها به خوبی تمیز شوند.
 • استفاده از نخ دندان مخصوص ارتودنسی در این دوران را فراموش نکنید.
 • استفاده کم تر از نوشیدنی های قندی و مضر به جلوگیری از بروز این بیماری کمک می کند.
 • دهان شویه هم می تواند یکی از عوامل خوب برای پیشگیری از این بیماری باشد.

بیشتر بخوانید:

ارتودنسی خانگی