اگر شما هم به دنبال پیدا کردن نکات ارتودنسی دو دندان جلو هستید ، با ما همراه باشید.

ارتودنسی دو دندان جلو

برای انجام ارتودنسی لزوما نباید چند دندان دچار ناهنجاری باشند؛ بلکه حتی اگر دو دندان جلو دچار مشکل باشند، ارتودنتیست با کمک لوازم ارتودنسی می تواند باعث حرکت دندان و قرار گیری فک و دندان در جای خود شود.

ارتودنسی دو دندان جلو

ارتودنسی دو دندان جلو

علل نیاز به ارتودنسی دو دندان جلو

 • به دلیل اینکه غذا به خوبی جویده نمی شود، پس معده باید مدت زمان بیشتری برای هضم غذا وقت بگذارد که این امر می تواند منجر به مشکلات گوارشی شود.
 • اگر یک یا دو دندان جلو کج باشند می توانند بر روی زیبایی چهره فرد تاثیر بدی بگذارند و باعث کاهش اعتماد به نفس بیمار شوند.
 • کجی دو دندان جلو می تواند باعث ساییده شدن فک شود و حتی به مرور مشکلات بزرگ تری برای بیمار ایجاد کنند.
 • کج بودن دندان های جلو می تواند بر روی بافت استخوانی فک و دندان ها اثر منفی بگذارد.
 • عدم درمان ناهنجاری ها می تواند باعث پوسیدگی دندان شود.

ارتودنسی دندان نیش

به دندان هایی که در گوشه دهان قرار دارند «دندان نیش» گفته می شود که گاهی دندان نیش به دلیل تنگی فضا یا دلایل ژنتیکی در محلی بیرون زده یا بالاتر از محل رویش خود رشد کنند. یا ممکن است به صورت یک دندان نهفته در دندان باقی بماند. پس ارتودنتیست با استفاده از روش های درمانی ارتودنسی باعث باز شدن فضا برای رویش دندان نهفته خواهد شد و بعد با جراحی فک، باعث نمایان شدن تاج دندان موردنظر می شود؛ اما اگر به وسیله ارتودنسی امکان قرارگیری دندان نیش در ساختار دندانی وجود نداشته باشد، دندانپزشک دندان نیش را خارج می کند و  فضای خالی را به وسیله ایمپلنت پر می کند.

عواملی مانند سن بیمار، محل نهفتگی، عمق نهفتگی، زاویه دندان نهفته و میزان فضای قوس دندانی می توانند بر موفق آمیز بودن درمان اثر بگذارند.

 

باید و نباید های انجام ارتودنسی دو دندان جلو

 1. دندانپزشک ابتدا از بیمار می خواهد عکسی از دندان و فک خود بگیرد تا بتواند به نوع و عمق ناهنجاری ها پی ببرد و روش درمانی مناسب را به بیمار توصیه کند؛ اگر پوسیدگی در بین دندان ها باشد ابتدا باید به درمان ناحیه موردنظر پرداخت و سپس ارتودنسی را انجام داد.
 2. اگر عمق کجی یا انحراف دندان های جلو کم باشد دندانپزشک از ارتودنسی 6 ماهه استفاده خواهد کرد، این روش ممکن است برای بعضی افراد کمتر از 6 ماه یا بیشتر از 6 ماه به طول انجامد.
 3. اگر چند دندان جلوی بیمار دچار مشکل باشند از ارتودنسی ثابت یا نامرئی برای درمان استفاده می شود.
 4. اگر دو دندان جلو دچار مشکل باشند بدین معنی نیست که کل دندان ها نیاز به نصب کامل براکت ها ندارند بلکه در هنگام نصب براکت ها، فشار فقط بر روی دو دندان موردنظر اعمال خواهد شد.
 5. در صورتی که فک نیز دچار مشکل باشد ارتودنتیست می تواند در حین درمان دو دندان، درمان فک را نیز همزمان انجام دهد.
 6. مدت زمان انجام ارتودنسی به عوامل مختلفی مانند سن بیمار، میزان سلامت بیمار در ناحیه فک و دندان ها و میزان انحراف دندان ها بستگی دارد.
 7. بعد از درمان، دندانپزشک استفاده از یک ریتینر یا نگه دارنده را به بیمار توصیه می کند.

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که بیمار باید طول درمان ارتودنسی را کامل کند. زیرا حتی یک یا دو دندان نیز این قابلیت را دارند که به حالت قبلی خود برگردند.

ارتودنسی دو دندان جلو

ارتودنسی دو دندان جلو

روش های درمانی ارتودنسی دو دندان جلو

ارتودنسی فلزی

در این روش براکت ها از جنس فلز هستند که بر روی دندان قرار می گیرند و با کمک سیم حرکت داده می شوند تا دندان ها به مرور در جای درست خود قرار بگیرند.

 

ارتودنسی دیمون

در این روش دندان ها بدون نیاز به تنظیم به صورت خودکار حرکت می کنند که این امر اصطحکاک بین دندان ها را کاهش می دهد و تمیز کردن این نوع براکت ها آسان تر است.

 

ارتودنسی نامرئی

این روش به دلیل اینکه در معرض دید قرار ندارد به ارتودنسی نامرئی شناخته می شود که با توجه به نوع مشکل می توان از ارتودنسی اینویزیلاین، ارتودنسی لینگوال،ارتودنسی سرامیکی، وسیع کننده های کام و پلاک اینمان استفاده کرد.

 

اینویزیلاین

اگر یک یا دو دندان دچار مشکل باشند استفاده از این روش می تواند جوابگو باشد؛ اما در درمان ناهنجاری های شدید درمانی نمی تواند موثر باشد، در این روش از الاینرهای شفافی استفاده می شود که هر دو هفته یکبار باید تعویض شوند مزیت این روش این است که بیمار می تواند در هنگام غذاخوردن یا مسواک زدن آن را از دندان خارج کند. تنها عیب این روش هزینه بالای آن است.

 

ارتودنسی لینگوال

در این روش بریس ها به پشت دندان ها و به سمت زبان قرار می گیرند که در اصطلاح به نام «ارتودنسی زبانی» یا «لینگوال» شناخته می شوند این روش به دلیل مزاحمتی که برای زبان و لثه ایجاد می کند توسط دندانپزشکان پیشنهاد نمی شود.

ارتودنسی سرامیکی

این نوع ارتودنسی همانند ارتودنسی فلزی است اما از براکت های جنس سرامیک شفاف و همرنگ دندان ها استفاده می شود که دارای استحکام بالایی است و مشکلی برای گفتار بیمار ایجاد نمی کند.

وسیع کننده های کام

برای بزرگ کردن قوس دندان های بالا از وسیع کننده های کام استفاده می شود تا دندان ها به موقعیت موردنظر خود حرکت کنند. این نوع روش نامرئی و قابل تنظیم می باشد.

پلاک اینمان

پلاک اینمان دارای رشته‌های فنری از جنس نیکل تیتانیوم است که دو قوس ردیف کننده در جهت مخالف با یکدیگر به دندان ها نیرو وارد می‌کنند تا دندان‌ها به موقعیت جدید خود هدایت شوند که اثر بخش بودن این روش را طی 12 الی 16 هفته می توان دید.

درمان با استفاده از روش لیزر

در این روش دندانپزشک دندان ها را تراش می دهد تا صاف شود که استفاده از این روش می تواند منجر به پوسیدگی دندان ها و از بین رفتن مینای دندان ها شود.

ارتودنسی دو دندان جلو

ارتودنسی دو دندان جلو

هزینه ارتودنسی دو دندان جلو

عواملی مانند شدت مشکلات دندانی یا فک، نوع روش درمانی به کار رفته و استفاده از روش های درمانی مکمل با توجه به نوسانات ارزی در بازار می تواند بر روی میزان قیمت ارتودنسی تاثیر بگذارد.